Дозволено кава у Великий піст?

Під час Великого посту, який в 2018 році триває з 19 лютого по 7 квітня, віруючі виключають з раціону не тільки багато страви, напої. Це молоко, вершки, кефір, йогурт, а також спиртне.

Втім, Типікон (богослужбовий Статут, який регулює церковні пости) в певні дні дозволяє вживати трохи вина.

Але, чи можна пити каву під час Великого посту? Кава – рослинний продукт, і вважається, що мирянам можна вживати його без додавання молока і вершків.

Проте в строгий піст кави не п’ють. У перший і останній тиждень Великого посту, згідно з церковним статутом, слід виключити з раціону всі напої, окрім води.

У цей період віруючі вживають їжу термічно необроблений, а кава вважається відваром, тобто метод приготування суперечить основному принципу сухоядения.

Однак це тільки рекомендації, і миряни, на відміну від ченців, можуть не дотримуватися настільки суворі обмеження.

Чи можна пити каву під час Великого посту?

На питання припустиме вживання кави у Великий піст можна дати таку відповідь: важливо розуміти, що піст – це відмова не тільки від продуктів тваринного походження, але і від ласощів і задоволення, які отримує людина від споживання улюблених страв і напоїв.

І якщо ви вирішили постити строго, то будь-які «смакоту», навіть пісні, краще обмежити або повністю виключити з раціону.

При менш суворому пості люди, які постійно п’ють каву в звичайні дні, можуть обмежити його вживання до 2-3 чашок в день. Замість чаю і кави краще пити фруктові соки, морси, квас, трав’яні чаї.

На питання, чи дозволено у Великий піст пити каву, один із священнослужителів як-то дав таку відповідь:

«Якщо для тебе кава – просто напій, то пити його в піст не забороняється. Але якщо ти залежний від кави і не можеш обійтися без нього в повсякденному житті — ти повинен відмовитися від такого напою на час посту – в цьому і полягає утихомирення плоті…»

А інший священик сказав: «Вживати каву можна, зрозуміло, і під час пісних днів, але в міру. Тобто вживати, але не зловживати, бо святі отці знали міру в питії навіть джерельної води».

Деякі люди, помічаючи в собі залежність від цього напою, відмовляються від нього або значно обмежують його вживання в пост.

«Все мені дозволено, але не все корисне; все мені дозволено, але ніщо не повинно володіти мною» (1 Кор, 6:12), – навчає апостол Павло.

Якщо пристрасть до кави виявляється сильнішим за нас, то варто докласти зусиль, щоб послабити цю залежність під час посту.