Ще зовсім недавно необхідно було нести з собою готівку для покупки. Зараз же треба мати невелику картку будь-якого банку або платіжної системи, щоб розплатитися не тільки за товар, але і послуги. Допомагає в цьому еквайринг – що це таке і як він працює, можна дізнатися далі.

Що таке еквайринг

Для того, щоб отримати готівку, розплатитися за покупки, оплатити комунальні платежі, не треба вистоювати черги і носити з собою велику кількість грошей. Все це відбувається завдяки такій банківську послугу як еквайринг («acquire»). Якщо більш точно визначити дане поняття, можна сказати, що еквайринг – це списання грошей з рахунка в банку, яке відбувається за допомогою POS-терміналу. Отримання грошей через ПВН або відплата через пункти самообслуговування фізичними особами теж називається еквайрингом.

Така можливість надається завдяки кредитним організаціям – банків-еквайєрів. Торгова організація укладає з ними договір на обслуговування, установку обладнання. Згодом організація, яка прийняла оплату через банківську картку, за певний відсоток отримає ці кошти собі на розрахунковий рахунок. Для здійснення такої діяльності банк повинен мати свій процесинговий центр або укласти договір з процесингової компанією, яка є імпортером даних послуг.

Виділяється три види еквайрингу:

 • інтернет-еквайринг.
 • торговий;
 • мобільний;

Інтернет-еквайринг

Люди полюбили інтернет не тільки за те, що там можна роздобути інформацію, але і за безліч додаткових можливостей, що надаються всесвітньою павутиною. Для цього треба мати або картку для здійснення покупок у інтернеті, або пластик, підтримує функції 3D-Secure від VISA або SecureCode, якщо у вас MasterCard. Вони захищають безготівкові гроші покупців від посягань інтернет-шахраїв. Виходить, легко зрозуміти, що таке інтернет-еквайринг – це проста послуга, що дає можливість придбати товари або послуги в мережі за допомогою web-інтерфейсу онлайн.

Торговий еквайринг

Покупка в магазині, вечеря в ресторані, номер в готелі через все це можна розрахуватися пластиковою карткою. Цей процес називається торговим еквайрингом. Це самий перший вид, який з’явився з приходом можливості оплати готівкою. Процес відбувається з обов’язковою наявністю POS-терміналу, який береться в оренду у банку. Торговий еквайринг – це великий плюс для організації, оскільки допомагає залучити більшу кількість клієнтів і покупців.

Мобільний еквайринг

Не всі організації можуть дозволити собі мати термінали, і не завжди буває зручно їх використовувати. Розробки дозволили створити невеликі мобільні термінали, які являють собою невеликі карт-рідери. Прилади підключаються до мобільного телефону і дозволяють виробляти прийом безготівкових грошових коштів у будь-якій точці, де є зв’язок з банком через інтернет.Мобільний еквайринг дуже зручний, наприклад, таксі або невеликих торговельних об’єктах, де установка стаціонарного апарата не завжди доцільна чи можлива.

Банк-еквайєр

Фінансова організація, що займається обслуговуванням терміналів і банкоматів, і виробляє посередницькі дії між організацією і банком, який випустив пластикову картку, називається банком-еквайєром. Крім цього він виконує ряд інших функцій:

 • Займається авторизацією карт під час здійснення розрахунку через термінал;
 • Зараховує кошти на розрахункові рахунки організацій, які здійснили продаж товару/послуги;
 • Веде паперовий документообіг по здійснених операцій за допомогою картки;
 • Здійснює повернення грошей на картку клієнтові;
 • Встановлює тарифи на обслуговування;
 • Поширює стоп-аркуші карт, оплата по яких не може бути здійснена або викликає підозру.

Еквайринг Тінькофф

Популярний віртуальний банк пропонує протягом тижня підключити послугу інтернет-еквайрингу. Він працює з картами Visa і MasterCard. Для цього необхідно виконати умови банку за технічним станом сайту організації, вислати електронною поштою заповнену анкету та надати певний пакет документів, після чого будуть отримані налаштування сайту.

ВТБ еквайринг

Даний банк надає можливість підключення торгового та інтернет-еквайрингу. Пропозиція буде цікаво тим організаціям, які приймають до плати карти наступних платіжних систем:

 • Visa International;
 • MasterCard Worldwide;
 • China UnionPay;
 • American Express;
 • JCB.

МКБ еквайринг

МОСКОВСЬКИЙ КРЕДИТНИЙ БАНК пропонує своїм клієнтам крім трьох відомих видів еквайрингу скористатися таким цікавим сервісом, як Express Payment. Він забезпечує прийом пластикових карт до оплати без участі POS-терміналу. Покупець може розрахуватися за послугу чи товар на сторінці банку за допомогою будь-якого наявного у нього гаджета і отримати підтвердження по смс.

Договір еквайрінгу

Будь-яка організація, що бажає приймати платежі від власників карток, повинна укласти договір еквайрінгу з банком, який буде надавати еквайрингові послуги. У документі прописані всі умови співпраці та обов’язків кожної із сторін. Від продавця потрібно відкрити рахунок, на який зараховуватимуться кошти, виручені від продажу.

В залежності від банку встановлюється тариф на проведення операцій. Крім того, представнику торгівлі необхідно буде платити за оренду обладнання і утримувати його в справності. Банк зобов’язаний проводити навчання персоналу роботі з POS-терміналами, а також забезпечувати їх безперебійне функціонування. Крім цього, він повинен позначити приміщення відповідним маркуванням, щоб дати зрозуміти споживачам, що в цьому об’єкті є апарат, що приймає до оплати банківські карти.

Эквайринговый термінал

Платіжний термінал – це спеціальний апарат, за допомогою якого здійснюється оплата товарів чи послуг у підприємствах торгівлі або обслуговування. Термінал еквайрингу являє собою пристрій, на якому є екран, клавіатура та пін-пад (спеціальний пристрій для введення пін-коду або вчинення безконтактного платежу). Він підтримує зв’язок з банком за допомогою телефонної мережі, GSM/GPRS зв’язку або інтернету. Його попередником був імпринтер, не підтримує зв’язок з банком, і не йде в порівняння з сучасним обладнанням.

Еквайринг для ІП

З кожним днем представники середнього і малого бізнесу частіше замислюються над тим, що таке еквайринг у банку, над його відкриттям і тим, як підключити даний сервіс. Еквайринг для ІП не є універсальним засобом оплати і має як свої переваги, так і недоліки:

Переваги

Негативні сторони

 • збільшує обсягів продажів;
 • виключає надходження підроблених грошових знаків;
 • полегшує роботу продавця в зв’язку з відсутністю ведення частини бухгалтерських операцій, що здійснюються при розрахунку готівкою і через касовий апарат;
 • безкоштовне навчання клієнтів;
 • можливість вести бухгалтерський облік в 1с;
 • банк пропонує вигідні тарифи на обслуговування.
 • Необхідність платити комісію банкові за переказ коштів на рахунок;
 • Плата за оренду або придбання обладнання, вартість якого не завжди буває дешевою;
 • Надходження грошей на розрахунковий рахунок відбувається із затримкою.

Сервіс для підприємців пропонують різні банки:

 • Банк Руский Стандарт
 • Альфа
 • ВТБ 24
 • Газпромбанк
 • Росбанк і пр.

Відео: еквайринг від Ощадбанку