У сучасному світі проблема очищення води набуває велике значення. За даними екологів вже не тільки світові океани, але і ґрунтові та внутрішні води наповнені хімічними сполуками і бактеріями, які не приносять користі людині.

Навіщо потрібен фільтр для води

Зміст статті

 • Навіщо потрібен фільтр для води
 • Вибираємо наповнювач для фільтра
 • Особливості виготовлення вугільного фільтра
 • Фільтр з піском своїми руками

Блага цивілізації, звичайно, істотно спрощують нам життя. Очисні споруди працюють практично у всіх населених пунктах, у багатьох будинках і квартирах стоять різні фільтри для води: глечики, насадки для крана, стаціонарні установки. Однак не завжди є можливість придбати дороге обладнання, або ж дачні або сільські будинки і зовсім не підведені під систему очищення. У туристичній подорожі теж може виникнути необхідність в очищенні води для їжі і пиття.

Проблема забруднення води має різноманітні джерела:

 • Тваринні продукти життєдіяльності, піщинки, вапняні відкладення роблять воду непридатною для пиття;
 • Пошкодження та іржа на міських і сільських очисних спорудах погіршують якість очищення;
 • Нітрати, які утворюються в результаті використання в аграрній промисловості пестицидів, проникають вглиб грунтових вод;
 • У колодязях і свердловинах з’являються шкідливі речовини, оскільки не в повній мірі дотримуються норми по встановленню відходних, гнойових ям і туалетів.

У зв’язку з цим необхідно придбати спеціалізований фільтр або зробити його самостійно.

ВАЖЛИВО: Пам’ятайте, що будь-фільтр має властивість забруднюватися, тому завжди вчасно міняйте картридж або фільтруючий матеріал. Це важливо для вашого здоров’я!

Вибираємо наповнювач для фільтра

Для того щоб виготовити саморобний фільтр, необхідно подбати про наявність хороших фільтруючих матеріалів. Важливо створити конструкцію, що складається з трьох — чотирьох шарів наповнювача. Від цього безпосередньо залежатиме якість очищення.

Тканина як абсорбуючого шару для грубого очищення підходить як не можна краще. Перевагу слід віддавати синтетичним тканинам, наприклад, завдяки своїм вологостійким властивостями для фільтрації відмінно підходить поліпропіленовий матеріал лутрасил.

Бавовняні тканини, бинти або марлі використовувати для виготовлення фільтра можна, але вони піддадуться швидкому процесу забруднення і гниття, тому заміняти такі шари доведеться набагато частіше, ніж натуральні.

Іноді використовуються фільтри для чаю або кави, але це теж недовговічні варіанти. Розсипчасті природні матеріали також активно застосовуються при створенні фільтрів своїми руками:

 • Кварцовий пісок звільняє воду від дрібних твердих частинок та інших хімічних сполук;
 • Гравій допомагає в очищенні від великих сторонніх тіл;
 • Мінеральний камінь цеоліт позбавляє від продуктів аграрної промисловості: пестицидів, шкідливих солей, фенолу;
 • Природний активоване вугілля абсорбує продукти гниття, робить воду прозорою і видаляє тухлий запах.

Особливості виготовлення вугільного фільтра

Як зробити фільтр для води? Пристрій з шаром природного активованого вугілля є одним з найбільш вдалих варіантів, тому що видаляє велика кількість небажаних речовин.

ВАЖЛИВО: Вибирайте правильний вугілля. Якщо він буде дуже великим, то очищення не відбудеться належним чином, якщо занадто дрібним, частинки проникнуть в рідину. Бажано вибирати вугілля в гранулах, але можна виготовити його в печі або на відкритому вогні. Не використовуйте деревину ялин, сосен та інших хвойних дерев, в ній містяться масла, які можуть надати відфільтрованій воді ялиновий аромат.

Для складання вугільного фільтра вам знадобляться:

 • Видовжений предмет, наприклад, пластикова пляшка, труба з полівінілхлориду (ПВХ). Можна використовувати кілька пляшок, але тоді вам доведеться міцно скріпити їх, щоб уникнути протікання;
 • Пластикові кришечки або інші заглушки;
 • Інструменти: ножиці або канцелярський ніж, якщо необхідно, водостійкий клей для скріплення деталей;
 • Активоване вугілля;
 • Інший розсипчастий наповнювач;
 • Тканина.

Для підвісного фільтра відріжте днище від пляшки і поверніть її. У кришці можна просвердлити або вибити отвори для проходу води або просто зняти кришку. Якщо вам необхідний стійкий фільтр, то місце виведення води можна розташувати, як ви бажаєте.

Далі переходимо до укладання наповнювача. Першим шаром необхідно укласти тканинний фільтр. Розсипчасті абсорбуючі компоненти укладаємо за принципом «піраміди»: від дрібного вугілля, до середнього кварцового піску і крупного гравію або гальки.

Пропустіть 2-3 літри води крізь фільтрувальні матеріали для їх очищення від природного забруднення. Далі приступайте до очищення води за принципом пасивного її проходу через всі шари.

Фільтр з піском своїми руками

Як зробити фільтр для води своїми руками? Часто для господарських і рекреаційних цілей необхідно очистити великі водні простори, наприклад, ставок або невеликий дачний басейн від цвітіння води. Існують різні технічні системи, які перекачують воду через фільтри, тим самим прочищая її.

Дорогі пристрої використовувати в дачному побуті нерентабельно, тому можна створити аналогічний фільтр з пісочним наповнювачем самостійно.

Для цього вам знадобитися велика ємність, наприклад, пластикова бочка. Крізь всю пляшку вам буде необхідно провести тунель (його можна зробити з ПВХ трубки), за допомогою якого води буде виходити в басейн. Його приблизна довжина — 2 м, діаметр — близько 5-6 см. При його конструюванні не забудьте про ПВХ куточок для повороту 90 градусів.

Також знадобиться втулка з діаметром різьблення М10. Використовуйте її як штифта для очисних модулів.

Зробіть по одному отвору в заглушці фільтра і в куточку і з’єднайте деталі за допомогою гайки і штифта. Водяний компресор необхідно буде закріпити на протилежному кінці тунелю.

ПОРАДА: Такий фільтр можна вдосконалити, і зробити його плавучим. Для цього виготовити для нього пінопластову підкладку.