Незважаючи на популярність газових плит через простоти, економічності, відмінних показників приготуванні їжі, багато хто все одно нехтують їх купівлею і установкою зважаючи безпеки, наслухавшись і начитавшись про численні нещасні випадки, пов’язані з газовими плитами. Тим не менш розвиток техніки не стоїть на місці: вона стає краще, якісніше і безпечніше з кожним роком, у тому числі і газові печі. Однією з введених систем безпеки став газконтроль, який тепер встановлюється практично на всі моделі і здійснює контроль над подачею газу.

Газконтроль в газовій плиті — що це?

Зміст статті

 • Газконтроль в газовій плиті — що це?
 • Як працює газконтроль в газових плитах
 • Переваги і недоліки, якими характеризується дана система

Багато, зустрічаючи в паспорті плити газконтроль, задаються питанням, що це таке, що за додаткова функція, чи варто за неї платити. Газконтроль – це система безпеки, яка запобігає витікання газу, дозволяючи захистити від небезпеки виникнення пожежі або вибуху, що можуть понести за собою летальний результат або значні пошкодження. По суті, газконтроль являє собою пристрій, який припиняє подачу газу, якщо полум’я з якої-небудь причини потухло.

У перших моделях (це ще залишилося в деяких старих варіаціях) газконтроль встановлювався в цілому на всю плиту. Тепер кожна конфорка, а також духова шафа оснащені своїм датчиком, що дозволяє вибірково запобігати подачу газу на різні елементи печі, а не разом позбавляти газу всю плиту. Використовуючи цю можливість, можна залишати піч при готуванні без нагляду, не хвилюючись про виникнення небезпечних ситуації або ж різкому припиненні готування всієї їжі.

Важливо: газконтроль позбавляє користувача від потреби пильно стежити за приготуванням, але не дозволяє надовго залишати цей процес без нагляду і вже тим більше залишати квартиру з працюючою піччю.

Як працює газконтроль в газових плитах

Газконтроль, незалежно від того підводиться він на всю плиту або під окремі її елементи, значно не відрізняється своїм пристроєм. Він включає в себе наступні складові:

 • термопара;
 • електромагнітний клапан.

Термопара являє собою з’єднання дротів з двох різних металів. Вони сплавлені одне з одним з одного кінця, який виглядає як рівна кулька невеликого розміру. При його нагріванні виникає термоерс, яка після перетворюється в електричний сигнал і передається на електромагнітний клапан, тим самим відкриваючи клапан, що створює тиск на кран конфорки, і газ починає надходити.

Якщо вогонь згасає, то термопара втрачає свою температуру, з-за чого спочатку зменшується, а потім і зовсім зникає електричний сигнал. Електромагнітний клапан може перебувати у відкритому стані лише при наявності сигналу, тому після його зникнення він закривається, і подача газу відповідно припиняється.

Якщо абстрагуватися від технічного принципу роботи і перейти до побутового, то все представляється в сукупності наступних дій:

 • Необхідно на кнопку або повернути з натиском ручку (всі залежно від способу реалізації газ-контролю) – це відкриє подачу газу.
 • Запалити вогонь автоподжиг або сірниками, утримуючи кнопку газ-контролю в натиснутому стані. На прогрів термопари потрібно кілька хвилин, після чого кнопку можна відпускати. Якщо зробити це раніше, то газ потухне, так як до електромагнітного клапана ще доходить достатній сигнал, що дозволяє йому залишатися у відкритому стані.
 • Довідка: більшість систем газ-контролю дозволяє заново запалити конфорку без часу утримання на прогрів, якщо, після того як полум’я згасло, пройшло всього кілька секунд і термопара ще не встигла охолонути.

  Переваги і недоліки, якими характеризується дана система

  Як і будь-який технічний елемент, система газ-контролю має свої переваги і недоліки. Перші, як правило, межують з його функціями і зводяться до того, що газконтроль дозволяє здійснити:

  • автоматичне припинення подачі газу при згасанні полум’я на конфорці або в духовій шафі;
  • позбавлення від постійного контролю за піччю в процесі її роботи;
  • запобігання небезпечних ситуацій, пов’язаних із пожежами та вибухами.

  Ніхто не позбавляв газконтроль і від недоліків. Винахідники працюють над їх усуненням, але поки вони все ще є. До них зазвичай відносять:

  • потреба в утриманні ручки або кнопки в натиснутому стані в очікуванні прогріву термопари і передачі сигналу на електромагнітний клапан;
  • відсутність стабільної роботи конфорок і духовки у разі виходу з ладу системи;
  • непростий ремонт (особливо якщо ви вирішили провести його самостійно і не має таких навичок у роботі).

  З-за цих недоліків системи газ-контролю багато користувачів вдаються до його відключення. Для здійснення цієї мети необхідно дотримуватися наступного алгоритму дій:

  • відключити подачу газу від газопроводу;
  • знайти, де у вашому випадку розташована система газ-контролю (у всіх моделях його розташування по-різному);
  • від’єднати і вилучити електромагнітний клапан;
  • витягнути пружину, яка відповідає за надходження і перекриття газу;
  • повернути електромагнітний клапан на місце.

  Вилучення пружини якраз відповідає за те, щоб позбавити плиту від автоматичного обмеження на подачу газу. У цьому випадку клапан завжди буде у відкритому стані, незважаючи на те, надходить на нього сигнал з термопари чи ні.

  Відключення газ-контролю не складе особливих труднощів, проте, будь-які самостійні операції з газової побутовою технікою можуть призвести до нещасного випадку, тому для подібних робіт краще всього викликати спеціалізованого майстра.

  Важливо: в деяких випадках за самостійне відключення газ-контролю газова компанія може накласти на вас штраф або зовсім припинити постачання газу у зв’язку з порушенням умов договору.

  Майстер, виробляючи відключення системи, по закінченні роботи робить відповідні помітки в журналі експлуатації приладу із зазначенням дати і причини дій (дуже часто газконтроль відключають при виході і ладу, щоб не витрачати гроші, час і сили на його ремонт).

  Газконтроль перестає справно функціонувати у наступних випадках:

  • при сильному забрудненні елементів датчика;
  • при зміщенні термопари (її округлий кінець повинен завжди знаходитися на кордоні з полум’ям);
  • старіння термопари;
  • знос електромагнітного клапана;
  • ослаблення з’єднання елементів.

  Ремонт, пов’язаний із заміною елементів, краще всього надати спеціалізованої організації, щоб убезпечити себе і уникнути виникнення проблем із законом. Очистити термопару від забруднень або ж підтягнути з’єднання можна і самостійно.