Новонароджений малюк здається тендітним і беззахисним, тому батьки під час гігієнічних процедур малюка боятися заподіяти йому біль. Але гігієна новонародженого — це необхідна щоденна процедура, яка допоможе дитині бути здоровою. В дитинстві у дітей слабкі захисні функції шкіри і імунна система, а правильний догляд за малюками та його особиста гігієна забезпечить стійкість дітей до різних хвороб.

Як і будь-який дорослий малюк потребує щоденної гігієни. Догляд за новонародженим включає в себе умивання, очищення носа і вух, підмивання, купання новонародженого. Крім того, гігієна новонародженого полягає в регулярній стрижці нігтів. Необхідна і інтимна щоденна гігієна новонароджених.

Засоби гігієни для новонародженого

Ще до того, як малюк з мамою повернутися з пологового будинку, для нього потрібно придбати всі необхідні засоби особистої гігієни. Список коштів містить в собі прості препарати та предмети, але все перераховане обов’язково має бути присутнім у будинку, де живе малюк. Догляд за малюками здійснюється тільки дорослими.

 • Одноразові підгузники. У список необхідних речовин підгузники включаються на перше місце. Розмір підгузників необхідно вибирати за віком і вагою дитини. Багатьма педіатрами рекомендовано використовувати підгузники дитині тільки в нічний період та під час прогулянок, а вдома шкіра дитини повинна «дихати», тому в домашніх умовах треба користуватися пелюшками і повзунками.

 • Вологі серветки. У список важливих речей серветки включені обов’язково, вони використовуються щодня і не по одному разу. Але під час використання сучасних вологих серветок необхідно стежити за тим, щоб вони не викликали алергічних реакцій на шкірі малюка.
 • Термометр. Для новонародженого краще всього придбати цифровий, а не ртутний термометр. Догляд за малюками важливо проводити з дотриманням правил безпеки. Він необхідний для щоденного вимірювання температури дитини перед купанням і для спостереження за самопочуттям малюка.
 • Дитяче мило. У список необхідних речей включається або тверде або рідке мило. Мило не повинно містити ароматизаторів і барвників, які викликають алергічні реакції у дитини. Мило необхідно для щоденного купання малюка і для інших гігієнічних процедур.
  Трави ромашки лікарської і череди. Ці рослини застосовуються для купання дитини, вони мають протизапальну і захисною властивістю. Догляд за малюками з використанням лікарських трав не повинен викликати алергії.
 • Стерильна вата. У список важливих речей можуть бути включені і ватяні палички, які використовуються для чищення носика і вушок, так само як і вата. Але в перші дні життя подібний догляд за малюками важливо здійснювати саме ватою через її м’якості і гнучкості.
 • Перекис водню та «зеленка». Дані медичні препарати використовуються для щоденної обробки пупкової ранки у новонародженої дитини. Зробіть із вати турундочку і умочіть її в перекис або зеленку. тільки не закапайте себе або малюка.
 • «Марганцівка». У список необхідних речей марганцівка обов’язково включена, вона використовується для щоденного догляду за пупковою ранкою малюка. Перше купання новонародженого відбувається в розчині рожевої марганцівки. При використанні марганцівки необхідно дотримуватися обережності. Кристалики препарату розчиняються у воді і треба стежити, щоб вони повністю були розчинені. Нерозчинений кристалик препарату при зіткненні з шкірою немовляти може викликати серйозний опік.
 • Фурацилин у таблетках. Медичний препарат використовується для приготування розчину і подальшого промивання очей. Фурацилін має протимікробну властивість, тому його використовують в якості лікарського засобу при кон’юнктивіті. Як і у випадку з марганцівкою, ретельно подрібніть таблетку і розчиніть його у воді. А краще — процідіть через дрібне ситечко. Використовувати стерильну ватку, щоб обробити оченята.
 • Гумова груша. В цей список ще необхідно включити і аспіратор. Гумова груша використовується для запобігання здуття живота у малюка, а аспіратором виводиться зайва слиз з носика дитини. Бажано перед кожним застосуванням прокип’ятити гумову грушу, щоб позбутися від мікробів.
 • Масло. Цим засобом протирають складочки на шкірі у дитини після купання. У продажу є дитячі масла різних виробників. Проте педіатри рекомендують використовувати просте соняшникова олія, яка перед використанням треба прокип’ятити. Догляд за малюками з використанням ефірних масел не рекомендований. Якщо користуєтесь покупними маслами, уважно вивчайте інструкцію.
 • Манікюрні ножиці. Бажано придбати ножиці із закругленими кінцями, але часто вони незручні у використанні. Можна також користуватися звичайними манікюрними ножицями для жінок, але використовувати їх з максимальною обережністю, щоб не пошкодити новонародженому. Немає у продажу ножиць для немовлят — купіть звичайні манікюрні ножиці і віднесіть їх затупити майстру. Коштує це недорого.
 • Водний термометр. Даний засіб знадобиться для вимірювання води перед купанням дитини. Раніше наші мами на лікоть визначали температуру води. Якщо ви не впевнені, використовуйте термометр.
  Засіб для купання. В даному випадку рекомендується користуватися звичайним дитячим милом, особливо в перші місяці життя дитини.
 • Крему. Дані засоби гігієни використовуються для усунення подразнення на шкірі (лущення, почервоніння). У список кремів треба обов’язково включити такі крему, як Пантенол, Бепантен, Дитячий крем.

Всі засоби гігієни повинні мати якісний і натуральний склад. Догляд за малюками здійснюється засобами, у яких не закінчився термін придатності. При придбанні будь-якого засобу регулярної гігієни для новонароджених важливо дивитися на його склад, марку виробника. В анотації не повинно бути помилок у словах, так як такі недоліки є першою ознакою підробки.

Промивання очей

Щоденна гігієна новонародженого повинна починатися з ранкового туалету — умивання і промивання очей. Під час промивання очей використовують ватяні диски або стерильна вата. Крім того, потрібно тепла кип’ячена вода і в разі необхідності розчин фурациліну.

 • Очі дитини промиваються по черзі, при цьому використовується кожен раз чиста ватка. Руху ваткою, змоченою у воді, починають від зовнішнього краю ока, а потім рух «йде» до внутрішнього краю.
 • При захворюванні очей застосовується розчин фурациліну. Його можна придбати готовим в аптечному кіоску або приготувати самостійно (1 таблетка на 1 склянку теплої і кип’яченої води). Після розчинення таблетки, розчин треба процідити. Процедура промивання очей розчином фурациліну аналогічна звичайному промивання. Але після використання лікарського препарату треба стежити за реакцією малюка. При появі подразнення або почервоніння очей, подальше використання лікарського розчину заборонено.

Чищення носика

Догляд за новонародженим полягає у правильних і необхідні дії. Щодня чистити носик дитині не потрібно, так як часте втручання може пошкодити структуру і цілісність слизової носа.

Чищення носа потрібно в тому випадку, якщо дитині заважають нормально дихати сухі скоринки, застряглі в носику. Для усунення кірочок використовується скручена в паличку ватка, яку потрібно змочити в оливковій олії. Ваткою акуратно обводиться порожнину слизової в носику, сухі скоринки при цьому розм’якшуються, а потім видаляються під час чхання або за допомогою сухої ватки.

Чистка вух

Гігієна та догляд за вухами потрібно проводити з максимальною обережністю, важливо під час процедури не пошкодити вушка. Для чищення вух не рекомендується використовувати ватяні палички, потрібно користуватися скрученими в джгутики частинками вати. Вушка очищаються тільки в області зовнішнього краю слухового проходу та вушної раковини.

Глибоку чистку вуха у новонародженого може проводити тільки фахівець.

Стрижка нігтів

Важливий догляд за новонародженим полягає в регулярній стрижці нігтів. Найчастіше малюки не люблять цю процедуру, тому підстригати їм нігті рекомендується в той час, коли дитина чимось зайнята, наприклад, їсть або спить.

Нігті на руках підстригаються приблизно 1 раз в тиждень, а на ніжках — 1 раз в 2 тижні.

Купання. Гігієна малюка починається відразу ж після виписки з пологового будинку. Перше купання новонародженого проводиться на наступний день після повернення додому. Перше купання новонародженого відбувається у воді з додаванням марганцівки. Після того, як зажила пупкова ранка, купання новонародженого відбувається в чистій воді без додавання будь-яких добавок. Вода для купання повинна знаходитися в межах від 28 до 36 градусів.

Підмивання дівчаток

Інтимний догляд за малюками різного підлоги різний. Інтимна гігієна різностатевих новонароджених повинна здійснюватися не тільки щодня, але і по мірі необхідності.

Інтимна гігієна новонародженої дівчинки проводиться кожного разу після зміни підгузника або пеленочку. Починається гігієна дівчаток з видалення фекалій з шкірки малятка і з статевих органів. Основна гігієна дівчаток здійснюється під теплою струменем води, рухи повинні бути спрямовані спереду назад. Подібна гігієна дівчаток запобігає попадання мікробів в статеві органи.

Гігієна дівчаток проводиться і вологими серветками або ватою, змоченою у воді.

Підмивання хлопчиків

Гігієна новонародженого хлопчика також здійснюється кожного разу після зміни підгузника. Процедура підмивання проводиться під струменем теплої води. Інтимна гігієна хлопчиків-немовлят вимагає протирання складочок в пахових областях. Гігієна новонародженого хлопчика вимагає обережності, не можна відсувати шкіру статевого члена під час процедур.