Що дають людині рослини? Красу, радість буття, здоров’я. На жаль, ми все рідше вибираємося на природу для спілкування з цими чудовими творіннями Всесвіту.

Правда, тепер є величезний вибір самих різних кімнатних рослин і при бажанні в будинку або на роботі можна влаштувати невеликий зелений куточок для відновлення душевних і фізичних сил.

Які кімнатні рослини в ньому поміщати – вирішувати вам, це не тема цієї статті. Сьогодні я хочу розповісти про один дивовижний рослині – толстянке, крассуле або грошовому дереві.

Зміст:

 • Товстянка — прикмети і забобони
 • Грошове дерево: догляд в домашніх умовах
 • Цвітіння грошового дерева
 • Розмноження грошового дерева
 • Пересадка грошового дерева
 • Хвороби грошового дерева
 • Обрізка толстянки
 • Відео: Догляд за грошовим деревом

Ця рослина родом з Південної Африки, але деякі його види можна зустріти в південній частині Аравії та інших куточках нашої Планети.Всього сімейства Товстолисті налічує більше 200 видів. В будинках або інших приміщеннях найчастіше можна зустріти толстянку яйцеподібну або овальну (Crassula ovata).

Листя толстянки щільні, можуть бути яскраво-зелені або сріблясто-сірі, овальної або круглої форми (у деяких видів листя загострені) і дуже схожі на монетки.

Ймовірно ця схожість, прикмета про те, що якщо в будинку є деревце рослини, то в ньому завжди буде достаток і благополуччя. Іноді край аркуша обрамляє червона облямівка (Деревоподібна крассула).

Висота дерева може досягати метра (іноді до 1,5 метрів).

У догляді рослина невибаглива і дотримання нехитрих правил допоможе виростити красиве деревце.

Але про все по порядку.

Товстянка — прикмети і забобони

Як вже говорилося друга назва толстянки або крассули – грошове дерево. Згідно теорії фен-шуй, воно належить до жіночого начала Інь. Її округле листя несуть у хату спокій і умиротворення.

Вважається, що завдяки схожості листя толстянки з монетами вона сприяє залученню удачі і грошей в будинок. Не даремно адже крім «грошового дерева» її ще називають «деревом удачі», «деревом достатку», «монетне дерево».

Деревом, що залучає гроші, рослину почали вважати ще в Стародавньому Китаї (період царювання династії Лю). Саме в цей період воно стає грошовим талісманом людини.

Його вирощували і дбайливо доглядали, зображенням прикрашали будинки, побутове начиння і навіть гробниці (що підтверджується артефактами, знайдених при розкопках).

Вона накопичує у своїх товстих листі крім вологи, корисних речовин ще і позитивну енергетику, якою ділиться з тією людиною, яка про неї піклуватися.

Головним ритуалом або умовою хорошого фінансового (і не тільки фінансового) клімату будинку є хороший догляд та любов до квітки. Так, саме любов.

Адже рослини відчувають настрої і почуття людини і якщо за ними доглядати без позитивних емоції навряд чи вони відгукнутися на це, навіть за умови правильного виконання усіх дій і маніпуляцій. І це дійсно так, і навіть науково доведено.

Розмовляйте зі своїм деревцем, розповідайте про своїх грошових плани, витрати та доходи (найкраще це робити по середах) і ви побачите, як зміцнитися ваша фінансова сторона життя.

Щоб толстянка стала вашим грошовим талісманом можна провести кілька ритуалів.

По-перше, краще всього виростити «грошове дерево» самостійно з листочка або черешка, який ви здобули таємно. Якщо такий варіант не прийнятний – купіть невеликий відросток в магазині.

По-друге, посадку або пересадку рослини робіть на зростаючу місяць в середу.

По-третє, при посадці рослини покладіть на дно монетки вашої країни. Монети повинні бути однакової гідності і бажано з жовтого металу.

Кількість повинне бути кратним 2, краще 8 монет (вісімка вважається грошовим числом). При цьому промовте:

«Монета до монеті, листок до листка»

і один з грошових змов, наприклад:

«Тобі рости, а мені в багатстві цвісти. Така моя воля. Так буде так!»

«Ти рости, а я буду в багатстві цвісти, тобі розквітати, а мені горя не знати»

Пам’ятайте Буратіно? Адже він теж говорив заклинання, коли садив грошове дерево, свято вірив, що воно виросте. Ось і ми, саджаючи толстянку повинні вірити, що вона принесе в дім удачу і благополуччя, правда, не варто забувати про правильний догляд за рослиною.

По-четверте, прикрасьте трохи підросло деревце китайськими монетками, грошовими купюрами (справжні купюри періодично міняйте на нові купюри, а старі обов’язково витратьте). Обв’яжіть червоною стрічкою. Можна прикрасити китайської статуеткою дракона.

По-п’яте, обов’язково стежте, що б листя рослини були без пилу – це корисно як для грошової енергетики, так і для загального стану рослини.

По-шосте, поставте рослину в грошовий сектор по фен-Шую (південний схід) і прикрасьте це місце, наприклад штучним фонтанчиком або зображенням води (не варто ставити зображення з руйнівною водою – тайфуном, бурею і т. д.).

По-сьоме. Цвіте толстянка в домашніх умовах дуже рідко і якщо квіти з’явилися, значить, ви правильно доглядаєте, чекайте незабаром поліпшення матеріальної складової вашого життя.

Грошове дерево: догляд в домашніх умовах

Товстянка в природі росте в посушливих регіонах Планети, тому не вимагає дуже складного догляду.

Освітлення. Враховуючи той факт, що толстянка – рослина, яка росте у країнах, де багато сонця, розміщувати його треба на сонячній стороні.

Однак світло повинне бути розсіяним – прямі промені сонця можуть обпалити листя і нашкодити йому (особливо молоденьких паросткам). Періодично повертайте горщик – тоді крона буде формуватися рівномірно.

Температура і вологість. Особливого температурного режиму не потрібно. Взимку рослина може витримати зниження температури до 5°C. Якщо температура навколишнього середовища перевищує 20-25 градусів, листочки рослини можуть почати опадати – забезпечте рослині велику вологість (поставте поруч ємності з водою), доступ свіжого повітря.

Влітку найбільш оптимальним місцем для толстянки може стати балкон. Час від часу обприскуйте його і мийте рослина під теплим душем. Про те, що треба стежити, щоб на листочках не було пилу, йшлося трохи вище.

Полив. У товстих і м’ясистих листках рослини акумулюється велика кількість вологи, завдяки цій здатності толстянка невибаглива до поливу.

Поливати рослину звичайно потрібно, але от велика кількість вологи може стати для нього згубним. Тому при поливі частіше всього дотримуються правила – краще недолити, ніж перелити, особливо у «підлітковому» вік рослини.

Дотримуйтеся приблизно таким графіком поливу рослини:

— літо (при високій температурі повітря) – не менше двох раз в сім днів

— звичайний полив – один раз в тиждень

— холодну пору року — один або два рази у місяць

Цвітіння грошового дерева

Як вже говорилося вище – в домашніх умовах крассула (вона ж товстянка) цвіте вкрай рідко. Однак якщо виконувати всі вимоги щодо догляду, на ґрунті, висвітленню вона, безумовно, відгукнеться на турботу і любов, порадувавши вас квітучим виглядом. Квіти у толстянки невеликого розміру білого або трохи рожевого кольору, з приємним і стійким запахом.

Розмноження грошового дерева

Розмножити рослину можна трьома способами:

— живцювання

— з допомогою аркуша

— насінням

Спосіб 1. Живцювання.

Відрізаємо (відщипуємо) від дорослої рослини живець (відросток) завдовжки приблизно 10 см

Можна залишити його на кілька днів без води і тільки потім помістити в посудину з водою. У воду можна додати якої кореневої стимулятор

Розташуйте посудину з відростком в тепле місце, по мірі необхідності міняйте воду і через 10-14 днів на черешку з’являться корінці і можна приступати до висадки в грунт.

Перед посадкою деякі квітникарі радять злегка присипати зріз живця вугільної пилом, витримати його без води приблизно добу і тільки після цього висаджувати в грунт.

Грунт можна взяти будь. Найкраще підходить суміш у 50% вмістом піску

На дно ємності необхідно насипати дренаж (не забудьте покласти монетки), потім грунт

Зробіть невелике заглиблення і посадіть пророслий держак. Потім злегка притисніть грунт і посаджену рослину обприскати

На акліматизацію і вкорінення живця піде приблизно місяць. Не поспішайте міняти горщик – крассула не дуже любить зміну «місця проживання», зробіть це не раніше ніж через півроку.

Спосіб другий. Розмноження листочком.

Як вже говорилося вище, грошове дерево можна виростити і з листочка. Правда цей спосіб не дуже надійний (листя часто загнивають) і підходять не для всіх видів рослин сімейства товстолисті.

Візьміть злегка повядший листок крассули. Залиште його приблизно на 24 години і не пишіть нікуди

Після цього налийте в ємність води (можна взяти невеликий аптечний або який-небудь інший пухирець). Помістіть туди листочок, і поставте ємність в теплому місці.

Увага! Листок повинен перебувати у воді не більше ніж на 1/3 його довжини

Висадіть листочок з корінцями в приготований горщик. Як приготувати грунт, написано трохи вище

Злегка полийте посаджений листочок, а краще всього обприскати

Поставте горщик з посадженим листочком в тепле і світле місце

 

При бажанні можна зробити міні-теплицю, накривши посудину з посадженим рослиною плівкою або іншим прозорим матеріалом, наприклад, пластиковим стаканчиком.

Спосіб третій. Розмноження насінням.

Толстянку можна виростити з насіння. Правда купити насіння трохи важко, а зважаючи на те, що рослина не дуже часто цвіте, найчастіше його розмножують за допомогою живцювання та вирощування з листочка. Але якщо ви все-таки вирішили виростити красулу з насіння, поступите таким чином:

— насипте грунт в невелику ємність, помістіть туди зернятко (грунт повинен бути вологим)

— закрийте ємність прозорим пластиковим стаканом, пакетом або яким-небудь іншим прозорим покривним матеріалом

— стежте, щоб грунт в ємності була вологою

— приблизно через 10-14 днів з’являться перші паростки

— зніміть укривний матеріал, поставте ємність в тепле світле місце

— зволожуйте ґрунт методом обприскування

— підросли і зміцніли паростки розсадіть в окремі ємності

Пересадка грошового дерева

Для того щоб рослині не було тісно в горщику його необхідно пересаджувати по мірі зростання. Горщик вибирають не дуже великим (співмірним крони рослини). Перший раз після посадки пересаджувати рослину варто не раніше, ніж через півроку. Пересадку проводять наступним способом:

 • У вибраний горщик (іноді беруть стару ємність, просто змінюють грунт), на дно насипають дренаж.
 • Потім, грунт — приблизно 2/3 обсягу горщика.
 • Толстянку акуратно витягують з старого ґрунту, при цьому коренева система повинна бути з землею і поміщають в нову ємність (метод перевалки рослини).
 • Присипають корінці грунтом і злегка утрамбовують.
 • Акуратно полийте рослину і поставте в тепле місце, з достатньою освітленістю.

  Хвороби грошового дерева

  «Грошове дерево» невибагливо, досить стійке до різних уражень і захворювань. Однак, внаслідок неправильного догляду проблеми все-таки можуть виникнути. Отже, чим найчастіше страждає толстянка.

  Уповільнений ріст рослини чи «витягування».

  Причини:

 • Недолік світла.
 • Занадто багато (або мало) води при поливі (особливо в холодну пору року).
 • Часті і рясні підживлення.
 • Відрегулювати освітленість – переставте рослину в освітлену частину будинку або налагодьте додаткове освітлення. Витримайте рослина без додавання поживних речовин близько 30 днів.

  У грошового дерева опадає листя, що робити?

  Причин того, що крассула починає втрачати листя може бути кілька

 • Час року (восени і взимку втрата рослиною листя в помірній кількості допустимий).
 • Помилки при поливі (занадто часто і рясно або навпаки дуже мало, вода низької температури).
 • Недолік світла.
 • Часті підгодівлі.
 • Відрегулюйте полив (частоту і температуру води), освітленість (при необхідності налаштуйте додаткове освітлення) — при виправленні цих недоліків і помилок толстянка одужує.

  Крім зазначених хвороб у толстянки можуть спостерігатися:

  • Пожовтіння листя. Це відбувається при недостатній освітленості. Виправити можна за допомогою штучного збільшення світлового дня (додаткове освітлення).
  • Руді плями на листках. Причина – бактеріальне ураження. Можна виправити з допомогою видалення уражених листя і обробкою рослини препаратами проти бактерій (Фітоспорін-М) 2-3 рази в місяць (залежно від тяжкості ураження).
  • Крім рудих плям на листках можуть з’явитися чорні точки, які дуже псують зовнішній вигляд рослини і можуть його занапастити, якщо вчасно не впоратися з цією проблемою.

  • Гниль (коренева і стеблова). Причиною появи гнилі може стати неправильно підібраний грунт (погана циркуляція повітря через занадто щільного грунту), надмірний полив. Робота над помилками – поміняти грунт, відрегулювати графік поливу.

  Опік листочків від прямих сонячних променів. Виправлення ситуації — видаліть вражений листочок і поставте в менш сонячне місце (затените рослина).

  Іноді красулу може вражати сіра гниль, сажістий грибок, борошниста роса.

  Однією з причин (крім високої вологості) стають шкідники, які можуть перебувати в зараженій ґрунті. Тому перед садінням толстянки в грунт (особливо якщо ви не впевнені у його чистоті) проведіть його знезараження хоча б з допомогою окропу або слабкого розчину марганцю.

  Для лікування цих хвороб варто скористатися спеціальними препаратами, які можна придбати в магазині, наприклад, Топаз, Фундазол, Превікур.

  Обрізка толстянки

  Обрізка рослини надає йому правильну форму і красивий зовнішній вигляд. Це спосіб формування крони. Молодий паросток толстянки не обрізають, а прищипують.

  Після того, як рослина прийнялося і почало викидати нові листочки, акуратно (можна з допомогою манікюрних ножиць) відщипнути (відрізати) формуються листочки у верхній частині рослини.

  Прищипування дозволяє почати розвиватися боковим відростках. Якщо ви прищипнете бічні гілочки, то тим самим ви дасте поштовх для утворення нових відростків.

  Якщо ви вирішили провести обрізку вже дорослої рослини, то спочатку ви повинні уявляти яким хочете його бачити і тільки після цього приступати до роботи.

  Для обрізки вам знадобитися садовий секатор і гострий ніж. З їх допомогою акуратно і послідовно починайте видаляти зайві гілочки. До речі, їх можна подарувати або виростити з них ще одне «грошове» дерево і розвести в будинку цілий «грошовий» сад.

  Відео: Догляд за грошовим деревом

  Народна приказка радить: «Краще один раз побачити, ніж 100 разів почути або прочитати. Тому, нижче представлено відеоролик, в якому докладно показано як виростити толстянку будинку і як за нею доглядати, щоб дерево було доглянутим і щасливим, і достаток у домі був.

  Ну ось, мабуть, і все, що хотілося розповісти і показати.

  Нехай ваше «грошової деревце» вас радує своїм красивим і квітучим виглядом, принесе у ваш будинок успіх і достаток. І так обов’язково буде, головне вірити і дарувати любов оточуючим і толстянке в тому числі!