Індукційні котли – це досить нове, але швидко набрала популярність обладнання для опалення. Вони широко поширилися завдяки тому, що при використанні, на відміну від звичайних електричних котлів з Тенами, не виділяють ніяких шкідливих речовин як для людини, так і для навколишнього середовища. Тоді як поставити індукційний котел для обігріву будинку дуже вигідно з економічної точки зору, а також він куди швидше справляє прогрівати приміщення.

Складання простого індукційного котла своїми руками

Зміст статті

 • Складання простого індукційного котла своїми руками
  • Пристрій
  • Схема і креслення
  • Як зробити своїми руками
 • Важливі рекомендації по збірці

Для більшої економії можна зібрати індукційний котел своїми руками. Однак варто враховувати, що це справа непроста, і без мінімальних навичок тут не обійтися. Потрібні знання як в збірці і монтажі, так і в електроніці. В ідеальному варіанті необхідно провести точні розрахунки, щоб за підсумком вийшов прилад, який повністю задовольнить ваші потреби і не вийде з ладу при першому включенні.

ВАЖЛИВО. Використання індукційного котла передбачає тривале перебування його в робочому стані, тому важливо, щоб прилад був зібраний правильно і без недбалих упущень. В іншому випадку велика ймовірність виникнення нещасного випадку.

Пристрій

Перш ніж приступати до закупівлі матеріалів, необхідно ознайомитися з пристроєм індукційного котла, щоб зрозуміти, чи під силу вам зібрати подібний агрегат своїми руками. У всіх свої можливості, і важливо з розумом підійти до їх оцінки. Як видно з назви, такі котли працюють на основі виникає електромагнітної індукції, яка, в свою чергу, сприяє утворенню вихрових струмів. Саме під їх впливом нагріваються струмопровідні матеріали. Індукція виникає завдяки змінному струму. Для його проходження необхідно виконати обмотку у вигляді котушки, всередину якої міститься нагрівальний елемент (він використовується в якості другої короткозамкненої обмотки). В нагрівачі виходячи з його властивостей, електромагнітна енергія перетворюється в теплову.

Найпростіший індукційний котел включає в себе наступні елементи:

 • котушка;
 • теплообмінник;
 • клемна коробка;
 • шафа управління;
 • вхідний і вихідний патрубки.

У промисловості індукційний котел звичайно представляється теплообмінником, виступаючим в ролі осердя з обмоткою, з’єднаної з високочастотним перетворювачем.

Усередині теплообмінника в обов’язковому порядку розташовується теплоносій, нагрів якого і відбувається під дією вихрових струмів. Підключення насоса дозволяє уникнути саме різниця між температурами вхідного і вихідного патрубків для теплоносія – завдяки їй відбувається природна циркуляція теплоносія в котлі.

В ролі теплоносія можна використовувати практично будь-яку рідину. Часто заливають антифриз і масло, проте, в цілях економії з цією метою можна застосовувати і звичайну воду. Її навіть при цьому необов’язково піддавати будь-якого очищення, так як система постійно вібрує на високих частотах, і у накипу просто немає можливостей для осадження. Це ж стосується і інших домішок.

ВАЖЛИВО. Використання індукційного котла без теплоносія неможливо і навіть аварійно, так як всі пристрій при цьому буде піддано неконтрольованого нагрівання, що здатні пережити далеко не всі його елементи.

В якості зовнішньої оболонки краще всього віддати перевагу металу, не економлячи на ізоляції: як теплової, так і электрозащитной.

За формою котла обмежень немає. У порівнянні з електричними в індукційних немає потреби встановлювати бак, тому вони і відрізняються своїми скромними розмірами.

Схема і креслення

Умілі ручки давно вже захоплюються збиранням індукційних котлів на дому. Вони перебрали масу варіації, багато з яких нехай і цікаві, але не мають належної користю або безпекою. Тим не менш вдалі моделі досить швидко набрали популярність в інтернеті. Їм віддають перевагу не тільки ті люди, які захоплюються збиранням котлів заради захоплення, а також ті, кому важливо використовувати прилад за його першочерговому призначенням – для обігріву будинку. Найбільшу популярність придбали наступні варіанти:

 • З використанням живлення від зварювального інвертора. Це вважається простим варіантом для самостійної збірки індукційного котла, однак, потрібно приділити багато уваги і сил високочастотного перетворювача – саме в якості нього і використовують зварювальний інвертор.
 • На основі індукційної плити. Цей метод вигідно використовувати, якщо у вас є непотрібна індукційна плита. Купувати її для такої мети явно нераціонально. Для цього необхідно розібрати її і дістати мідний дріт – вона і послужить обмоткою в індукційному котлі. Панель управління перенастроюється для котла, щоб його можна було використовувати для регулювання потужності.
 • ВАЖЛИВО. Плити мають обмеження по потужності, тому важливо спочатку виконати розрахунки, щоб при першому запуску у вас все ж не згоріло.

  Як зробити своїми руками

  Зібрати простий індукційний котел можна і без використання інвертора або плити. Вони, по суті, лише деякі елементи заміняють.

  Щоб все вийшло, потрібно строго дотримуватися алгоритму дій:

 • Наріжте нержавіючу дріт з діаметром 7-8 мм на шматки по 5 див.
 • Підберіть пластикову трубу діаметром близько 50 мм. Вона знадобиться для збірки корпусу.
 • На дно труби встановіть мелкоячеистую сітку з металу.
 • Заповніть трубку нарізаною дротом (це виступить в ролі металевого лабіринту), зверху прикрийте сіткою. При цьому важливо підібрати матеріали так, щоб дріт не пролазила крізь осередки сітки.
 • Щільно намотайте на трубу не менше сотні витків мідної дротом. Обмотка повинна бути максимально акуратним!
 • До нагрівника прикріпіть патрубки, які згодом будуть з’єднувати його з опалювальної та водопровідної системами будинку.
 • Важливі рекомендації по збірці

  Плануючи самостійну збірку індукційного котла, враховуйте, що вона зажадає від вас наявності навичок використання зварювального апарату і трифазного трансформатора.

  Однак застосування індукційного котла самостійної збірки обмежена. Він придатний лише для монтажу в закритих опалювальних системах з примусовою циркуляцією повітря. Розведення при цьому може бути виконана тільки трубами з пластику або пропілену.

  Убезпечити систему можна установкою підривної клапана. Він позбавляє котел від непотрібного повітря і нормалізує тиск.

  При установці котла слід звернути увагу, щоб він по можливості не стикався з будь-якою поверхнею. Оптимальною вважається відстань близько 30 см. Це убезпечить вас від поширення наслідків при виникненні непередбачених ситуацій на кшталт перегріву.