Календар розвитку дитини від місяця до 1 року

За кількістю нових навичок і умінь перші роки життя дитини є найбільш насиченими. Ні в який інший період розвиток не йде такими швидкими темпами. Особливо багатий подіями перший рік життя, тому він є найважливішим.

Календар розвитку дитини від місяця до 1 року

За цей рік малюк плаче грудочки перетворюється в чоловічка, здатного ходити на двох ногах, говорити, пити з чашки, збирати пірамідку, і багато всього іншого. Кожен місяць діти радують батьків новими вміннями. На підставі всього того, що освоює дитина від народження до року, можна скласти справжній календар розвитку дитини, яка допоможе молодим батькам зорієнтуватися в темпах розвитку свого чада.

1 місяць

Календар розвитку дитини від місяця до 1 року

Перший місяць після народження дитини пов’язаний з адаптацією до нових умов існування. З матки, де малюк був оточений навколоплідними водами, він потрапляє в повітряне середовище. Харчування, яке раніше надходила в організм з кровотоком, тепер треба самому «добувати» з грудей або пляшечки. Щоб насичувати організм необхідним йому киснем, потрібно самому дихати.

Зір і слух, хоча і присутні у новонародженої дитини, розвинені дуже погано. Зосередитися на дрібних деталях малюк ще не може, але вже здатний відрізнити людське обличчя від неживого предмета. Нюх розвинений краще: по запаху дитина може впізнавати маму.

В поведінці і діях провідну роль відіграють рефлекси: хапальний, смоктальний, пошуковий (поворот голівки в пошуках соска), вскидывание ручок при переляку, імітація ходьби. Більшу частину часу дитина спить або їсть, активного неспання, при якому відбувається освоєння навколишнього світу і розвиток дитини, на першому місяці життя практично немає.

2 місяці

Календар розвитку дитини від місяця до 1 року

Період адаптації закінчився, і розвиток дитини починає набирати обертів. Між тривалими періодами сну у дитини з’являються періоди активного неспання, під час яких він вивчає все, що відбувається навколо.

Розвивається зорове і слухове зосередження. Тепер малюк здатний довше зосереджуватися на розгляданні предметів, бачить більш дрібні деталі, але найголовніше – він починає стежити за рухом предмета. Це може бути брязкальце, якій мама водить з боку в бік перед немовлям, або сама мама, що переміщається по кімнаті. Так само дитина починає реагувати на звук поворотом головки в бік його джерела. До приємних звуків може спеціально прислухатися.

Ще одним найважливішим навичкою, який необхідно занести в календар розвитку дитини, є вміння утримувати голівку в горизонтальному положенні і піднімати її вгору, лежачи на животі.

3 місяці

Календар розвитку дитини від місяця до 1 року

Продовжується фізичний розвиток дитини. З червоного сморщенного немовляти він перетворюється в пухлощекого карапуза зі складочками на ручках і ніжках. В 3 місяці малюк добре тримає голову, може довго тримати її піднесеною, лежачи на животі. Вміє довільно утримувати іграшку в руці і вже намагається тягнути її в рот. Розглядає і зачіпає свої ручки і ніжки.

Великий ривок відбувається в психо-емоційному розвитку. На появу рідної людини дитина реагує бурхливими емоціями, які проявляються в усмішках, гулении, розмахування ручками і ніжками. Така реакція називається «комплексом пожвавлення». Головним досягненням третього місяця життя в емоційній сфері є справжній перший сміх малюка. Крім того, з’являються передумови для розвитку мовлення – доречевые вокалізації, що представляють собою протяжні голосні звуки («а-а-а-а», «е-е-е-е»).

4 місяці

Календар розвитку дитини від місяця до 1 року

В 4 місяці розвиток дитини спрямоване на освоєння двох головних навичок: перевороти і спрямоване діставання предмета. Строгих правил, який переворот дитина повинна освоїти в першу чергу, не існує. Вміння перевертатися зі спини на живіт і з животика на спину дозволяє маляті переміщатися в просторі, перекочуючись з місця на місце.

Перевороти пов’язані з розвитком м’язів спини, живота і плечей. Саме тому крім вміння крутитися, діти освоюють і інший навик – приймати упор на передпліччя, перебуваючи лежачи на животі. Така поза створює передумови для майбутнього повзання.

Спрямоване діставання – це здатність не тільки утримувати предмет в руках, але і цілеспрямовано дотягуватися до нього. На перший погляд це проста маніпуляція, але вона є показником і прикладом всебічного розвитку дитини, адже щоб дотягнутися до іграшки, дитині потрібно візуально оцінити відстань, зорієнтуватися в напрямку руху руки і витягнути руку. Якщо іграшка далеко – малюк можна тягнутися до неї, намагатися доповзти або наблизитися до неї з допомогою перекатываний.

5 місяців

Календар розвитку дитини від місяця до 1 року

Тренування м’язів рук, плечей і спини, які відбуваються під час переворотів, не проходять даром. До 5 місяців маляті вже вистачає сили підтягувати своє тільце і переміщати його вперед. Повзати діти починають саме по-пластунськи, переставляючи ручки вперед і підтягуючи тіло за ними. У цей період краще всього остаточно «переселити» крихітку на підлогу і дати йому простір для повзання.

Дії руками стають більш складними: тепер малюк вміє перекладати предмет з однієї ручки в іншу, стукати одним предметом по іншому. Продовжує розвиватися мова і активно проявляється лепет – повторення вже не окремих звуків, а цілих складів.

У 5 місяців малюк може здивувати і порадувати батьків першим зубиком. Час, коли ріжуться зубки, може бути дуже неспокійним, тому що діти часто плачуть, погано сплять, відмовляються від їжі.

6 місяців

Календар розвитку дитини від місяця до 1 року

Повзання по-пластунськи поступово підштовхує дитину до того, щоб навчитися стояти і пересуватися рачки. Спочатку малюк вміє лише приймати упор і розгойдуватися вперед назад, але в 6-7 місяців він починає повноцінно повзати. Без повноцінного повзання неможливо розумове розвиток дитини: в процесі повзання рачки утворюються міцні зв’язки між лівим і правим півкулею, які беруть участь в процесі мислення.

Сидіти з опорою дитина може з 4-5 місяців, але це дуже шкідливо для хребта. А ось самостійно сісти малюк може приблизно в 6 місяців. Найчастіше діти сідають саме з карачок. Це означає, що м’язи дитини вже готові до того, щоб утримати його тіло у вертикальному положенні.

З 6 місяців дитина вже може їсти з ложки і пити з чашки, якщо притримувати її руками. Враховуючи ці навички, а так само вміння сидіти і поява зубів, 6 місяців – вік, коли рекомендується вводити прикорм.

7 місяців

Календар розвитку дитини від місяця до 1 року

Навіть якщо ніяких великих навичок не з’являється, розвиток малюків не зупиняється ні на секунду. В 7 місяців діти вдосконалюють те, що вже вміють: дуже багато повзають, активно досліджують навколишній простір. Дитина сама приходить у захват від своїх нових можливостей і вміння доповзти до будь-якого цікавого предмета.

Впевнене сидіння відкриває дитині світ в новому ракурсі. Бажання зайняти вертикальне положення настільки сильно, що деякі малюки вже 7 місяців пробують вставати біля опори.

Триває мовленнєвий розвиток: дитина вимовляє склади і комбінації складів, які схожі на справжні слова. Добре розуміє звернену до нього мову і реагує на слова «ні» і «не можна».

У психологічному розвитку вік 7 місяців відзначено чітким поділом всіх людей на «чужих» і «своїх».

8 місяців

Календар розвитку дитини від місяця до 1 року

Дитина прагне до ходіння, тому спроби вставати біля опори стають все більш частими і більш успішними. Деякі малюки намагаються ходити приставним кроком вздовж дивана або ліжка.

Більш складними і координованими стають дії з предметами: дитина починає нанизувати кільця на стержень пірамідки, складати дрібні предмети у відерце. Якщо дати дитині олівець чи фломастер – він буде пробувати залишати відбитки на аркуші.

При наявності декількох молочних зубів малюк може відкушувати шматочки їжі і вже непогано їсти з ложки. У соціальному плані дитина починає освоювати різні жести: махає «привіт» і «поки», ляскає в долоні і грає в жестові ігри.

9 місяців

Календар розвитку дитини від місяця до 1 року

Дитина впевнено встає біля опори і пробує робити навіть без підтримки. Багато малюки пробують ходити уздовж опори, тримаючись однієї рукою. Після того, як дитина знайшов для себе можливість стояти і ходити, повзати і сидіти він починає набагато менше – це стає не цікаво.

Швидкими темпами починає розвиватися мова, особливо швидко відбувається накопичення пасивного словника. Дитина розуміє практично все, що йому кажуть, може на прохання показати той чи інший предмет, тварина на картинці. Розвивається звуконаслідування. Найлегше даються звуки тварин, але дитина пробуде наслідувати і вимові цих слів. Так формується автономна мова.

Розвивається дрібна моторика рук. Малюк починає робити більш тонкі і чіткі рухи, пробує освоювати «пінцетний захоплення».

10 місяців

Календар розвитку дитини від місяця до 1 року

Дитина впевнено сідає і встає без підтримки. Якщо тримати малюка за ручки – він буде пробувати крокувати і навіть бігати.

Багато діток у 10 місяців починають вимовляти свої перші усвідомлені слова («мама», «тато», «дай», «на»). В іншому для 10 місяців характерне активне розвиток автономної мови, яку розуміють лише найближчі.

Сприймаючи звернену до собі мова, малюк може виконувати прості доручення: взяти щось, покласти на місце, показати пальчиком.

11 місяців

Календар розвитку дитини від місяця до 1 року

У цьому віці дитина намагається самостійно ходити без підтримки. Так само серед «рухових» досягнень – уміння самостійно залазити на диван або стілець, а потім злазити. Тепер для дитини практично немає перешкод для того, щоб освоювати простір.

Дії з предметами переходять на нову стадію: дитина не просто маніпулює предметом, але і намагається використовувати його за призначенням (чистити зуби щіткою, розчісувати гребінцем, вставляти ключ в замок і т. д.).

Великий інтерес викликає образотворча діяльність. Дитина багато малює олівцями і фломастерами. Збільшується його активний словниковий запас, тепер свої потреби він може визначити не тільки плачем, але й словом.

12 місяців

Календар розвитку дитини від місяця до 1 року

В рік дитина самостійно ходить, може їсти ложкою і пити з чашки, говорити декілька слів і розуміти практично все, що чує. Він добре знає своїх близьких, вміє грати в жестові ігри, танцювати під музику, сміятися, виражати різні емоції, грати іграшками і малювати.

Звичайно, розвиток – процес індивідуальний. Календар розвитку дитини відображає лише середньостатистичні норми, але кожен конкретний малюк освоює навички в своєму темпі. Завдання батьків у цей період – створювати сприятливі умови для розвитку малюків і максимально не втручатися в цей процес, адже він закладений природою. Якщо у дитини немає ніяких проблем зі здоров’ям, він освоїть всі вміння тоді, коли буде до цього готовий.