В даний час існує безліч опалювальних систем, які обігрівають житло різними видами палива, проте, зовсім недавно для цього використовувалася лише твердопаливна піч. Незважаючи на те що її популярність дещо знизилася, пічка скрізь використовується для приготування їжі, шашликів і барбекю, створення затишній, розслаблюючій обстановки та сімейного дозвілля.

Особливості кладки печі з цегли своїми руками

Зміст статті

 • Особливості кладки печі з цегли своїми руками
  • Вибір матеріалів та інструментів
  • Підготовка розчину
  • Покрокова інструкція по кладці російської печі з лежанкою й плитою
 • Поради фахівців з кладці печі з цегли

Перш ніж приступати до складання схем та креслень печей своїми руками, варто зрозуміти, для чого пристрій буде призначено. Оскільки конструкція складна і робиться на багато років, виправити помилку в подальшому буде просто неможливо. Залежно від призначення, печі діляться на:

 • Опалювальні – швидкобудуюємі і прості, вони застосовуються виключно для опалення житла;
 • Опалювально-варильні – популярний варіант, оскільки поряд з обігрівом дає можливість приготування їжі.

Зверніть увагу! Кладка печей з цегли своїми руками можлива навіть людиною, яка не володіє досвідом, однак, їх конструкція не так вже проста і вимагає ретельного вивчення. Настійно рекомендується перед тим, як приступати до виконання робіт, вивчити конструкційні особливості виробів, отримати початкове уявлення про кладці з книг, інтернет-ресурсів тощо

Конструкція будь-якої печі одночасно і проста, і складна, при цьому основною метою є максимальна продуктивність. Якщо говорити про елементи, зокрема, основні з них це:

 • Паливник. Відрізняється за розміром і використовується для закладки палива. При проектуванні слід відштовхуватися від виду палива, його обсягу та бажаної продуктивності. Його облаштування виконується лише з вогнестійкої цегли;
 • Димар. Його призначення – виведення з печі диму і шкідливих газів, які утворюються в процесі горіння. В ідеалі, якщо він просто вертикальний, оскільки чим більше димохід має вигинів, тим меншою буде тяга і опалювальна ефективність;
 • камера зольника. З її допомогою забирається скупчилася зола, а також відбувається подача повітря.

Важливо! Проектування – запорука подальшої успішної кладки і довговічності печі, тому не варто економити і користуватися сумнівними схемами. Краще один раз заплатити грамотному пічник, ніж потім безуспішно намагатися виправити недоліки.

Вибір матеріалів та інструментів

Коли вид цегляних печей для дому, креслення з порядовками яких представлені в загальному доступі в інтернеті, обрані, настає пора вибрати матеріали і інструменти. Потім можна приступити до кладки печі своїми руками з порядовкой. Що стосується матеріалів, то увагу слід приділити цеглі для кладки необхідні керамічний і вогнетривкий.

Останній найчастіше застосовується лише для камінів та топливника, а керамічний – для зведення всієї конструкції.

Кладка печей своїми руками, особливості та нюанси робіт по зведенню якій будуть представлені нижче, вимагають наявності деяких інструментів. Для самостійного зведення знадобиться наступний інструмент: кельма, шпатель, висок, дріт для в’язки, рулетка, болгарка, металеві куточки і стрічки, плита, засувки, дверцята, колосникова решітка, рівень і ємності для розчину.

Підготовка розчину

Що стосується розчину для кладки печей своїми руками, то тут, можливо, або його самостійне приготування з глини і піску, або покупка готової суміші. Глина для вогнетривкої цегли використовується обов’язково шамотна (вогнетривка, витримує нагрівання до 1500 град), а для кладочного – звичайна.

Пропорції компонентів розчину встановлюються дослідним шляхом. Для цього глина замочується на добу, потім ділиться на 5 частин, кожна з яких замішується з піском у різних пропорціях, і залишають на декілька годин. Після цього проби розкочуються в ковбаски (1-1,5 см) і ними обертається предмет товщиною близько 5 см:

 • Якщо при цьому на розчині утворюються тріщини понад 2 мм – він непридатний;
 • Тріщини до 2 мм – підійде для печі, яка не нагрівається вище 300 град;
 • Відсутність тріщин допускається використання для кладки.

Рада! Розчин безпосередньо впливає на продуктивність печі і терміни її експлуатації, тому дотримання правил його приготування обов’язково!

Покрокова інструкція по кладці російської печі з лежанкою й плитою

Кладка печей своїми руками з порядовкой така, що конструкція володіє великою вагою. А значить фундамент повинен бути потужним і впевнено його витримувати. Матеріалом для нього виступає класичний розчин з цементу, піску і щебеню, який заливається на глибину близько 700 мм з використанням арматурного каркаса перетином 10 мм.

При цьому, виконуючи порядовку російської печі з лежанкою й плитою, попередньо рекомендується зробити подушку товщиною до 200 мм з піску і щебеню. Щоб уникнути завоздушенности фундаменту необхідно проткнути його як можна частіше прутом або ж використовувати вібропрес, якщо є така можливість. В кінці конструкція вирівнюється, а через 4-х тижнів покривається подвійним шаром руберойду.

Покрокова кладка печі з цегли складається з наступних етапів:

 • Викладання зольника і нижній частині першого ковпака, установка дверцята зольника з її фіксацією дротом.
 • Монтаж колосникових грат і кладка топливника (вогнетривка цегла шамотна глина). Кріплення дверцят паливної камери.
 • Кладка до 12-го ряду, перекриття топливника і монтаж плити з перевіркою її рівності рівнем.
 • Облаштування варильного відділення, першого ковпака з лівого краю печі і річного ходу, встановлення засувки для нього.
 • Викладання ведеться до 20-го ряду, перекривається варильне відділення і перший ковпак з використанням металевих куточків для міцності. У кладці слід залишити отвори для підіймального каналу, віддушини для варильного відділення, а також річного ходу. Відділення для варіння рекомендується приховати камінними дверками, які дозволяють стежити за процесом горіння. Монтаж прочистных дверцят для чищення сажі у зручному, доступному місці.
 • Кладка стінок ковпака до 23-го ряду і його перекриття. Залишається канал димоходу 260х260 мм з димозбірник над плитою.
 • Облаштування димаря і подальша обробка печі.
 • Зверніть увагу! Фінішна обробка конструкції проводиться лише після просушування печі. Її вибір варіанта виконується виходячи з особистих переваг і фінансових можливостей.

  Поради фахівців з кладці печі з цегли

  Кожен майстер має індивідуальними навичками і уподобаннями в кладці печі, зручними для нього методиками. Незважаючи на це, деякі особливості ведення робіт однакові для всіх. В першу чергу, це стосується вибору матеріалу – цегла слід ретельно оглянути, перевірити якість випалу, цілісність, відсутність тріщин.

  В процесі встановлення плити слід залишити невеликий зазор з цегляною стіною для компенсації температурного розширення металу. Ну а головне – кладка повинна виконуватися в строгій відповідності зі схемою печі, без будь-яких «відсебеньок». З кожного цегли потрібно ретельно видалити пил і крихту, а якщо нанести розчин на нього відразу не вийшло, повторному нанесенню повинна передувати його очищення.

  Застава облаштування функціональної, ефективної і красивою печі своїми руками однаковий у всі часи – це працьовитість, терпіння і неухильне слідування порадам професіоналів.