Коли говорити на роботі про вагітність

Перед кожною дівчиною, яка чекає дитину, рано чи пізно стане актуальним питання про те, як сказати про цікавому положенні начальнику та колегам і на якому терміні це краще зробити. Однозначної відповіді на це питання не існує, але є все-таки цінні рекомендації, які допоможуть зберегти лояльну і довірче ставлення начальства.

У даній статті ми розповімо до якого терміну краще приховувати своє положення, а коли можна повідомити про нього. Також ви дізнаєтеся, як грамотно підготуватися до такої важливої бесіді, як побудувати діалог з керівництвом.

Що радить трудове законодавство?

Коли говорити на роботі про вагітність

Як відомо, трудові відносини у нашій країні регламентовані Трудовим законодавством і у разі спірних моментів можна звертатися саме до нього. Але якщо мова йде про конкретний термін, на якому жінка має розповісти на роботі про очікуванні дитини, то вибір цілком залишається за нею. Російським трудовим правом не зазначено час, коли варто повідомити про це, дівчина може тримати новину в таємниці до самого декрету, а може поділитися нею відразу після того, як сама дізнається про неї.

Коли сказати про своє становище?

Формально можна сказати про нього не пізніше 30 тижні, так як саме на цьому терміні майбутня мама йде в декретну відпустку. Жінці надається лист непрацездатності, до пологів залишається приблизно два з половиною місяці, і на цей період звільняються вагітні від роботи. Причому відпустку цей триває і після пологів:

  • При нормальних пологах загальний строк його дорівнює 140 діб.
  • Якщо пологи були складними або проводилася операція, то він збільшується до 156 діб.
  • При багатоплідній вагітності – продовжується до 194 доби.

Як начальство сприйме новину?

Коли говорити на роботі про вагітність

Вибір відповідного часу залежить від декількох чинників, серед яких стан здоров’я жінки, її відносини з колегами і начальством, а також поведінка керівництва в аналогічній ситуації при вагітності інших співробітниць. Нерідко майбутня мама не поспішає повідомляти про очікуванні малюка керівництво, так як знає, що новина нікого не обрадує або навіть може викликати негативний настрій в її відношенні.

Справді, більшість керівників підприємств і компаній з жалем дізнаються про прийдешнє декретній відпустці співробітниці. Для них це завжди спричиняє певні незручності, необхідно часто відпускати жінку на прийом до гінеколога, закривати очі на погане самопочуття і безліч лікарняних. Такий працівник вже не може повноцінно виконувати свої посадові обов’язки, при цьому немає законних підстав для зниження його окладу.

Після 30 тижнів слід декретну відпустку, а значить необхідно не тільки знайти заміну, але і навчити нового працівника. До речі, тимчасові вакансії на період декрету користуються у претендентів меншим попитом. Але незважаючи на можливе негативне ставлення директора до вагітності, підпорядкованої рано чи пізно доведеться «розкрити карти.

Коли розповісти начальнику?

Відповісти на дане питання може тільки сама вагітна дама, ми лише поділимося загальними рекомендаціями. Якщо ви тільки що дізналися про свій цікавий стан, не потрібно відразу говорити про нього на роботі, краще почекати деякий час. Як радять лікарі, у першому триместрі знати про вагітності варто лише самим близьким людям.

На жаль, нерідко на строк від 5 до 10 тижнів можуть виникнути ускладнення, в тому числі загроза викидня, кровотечі, відшарування плаценти, може бути діагностована завмерла вагітність. Перші 12 тижнів прийнято вважати найбільш небезпечними, саме тому до їх закінчення краще тримати своє становище потай.

Якщо ж жінка часто стала відпрошуватися до лікаря, стала різко набирати у вазі або лягла на збереження, на роботі багато можуть самі здогадатися про її цікавий стан. Як показує практика, оптимальний час, коли краще сказати про вагітність керівництву– 14-15 тиждень. Як правило, живота на такому терміні ще не видно, а небезпека викидня минула.

Якщо колеги стали нескромно розглядати ваші округлі форми, здогадуватися або безпосередньо питати про те чи вагітні ви, значить, зволікати не можна і варто якомога швидше сказати директорові про вашому цікавому положенні, поки це не зробили доброзичливці. То є найкращий період часу, коли можна говорити про вагітність – коли всі вже почали підозрювати, але ще остаточно не впевнені, що ви чекаєте дитину.

Як підготуватися до розмови?

Коли говорити на роботі про вагітність

Якщо ви вирішили, що вже пора сказати керівнику про очікуванні малюка, не варто робити це спонтанно, необхідно підготуватися до настільки важливої події. Рекомендовано заздалегідь продумати відповіді на найпопулярніші питання:

  • Який термін вагітності у вас зараз, чи збираєтеся ви достроково передати кому-небудь свої обов’язки, будете працювати до 30 тижнів або до самих пологів?
  • Як протікає вагітність і впораєтеся ви зі своїми функціональними обов’язками, не потрібен вам помічник?
  • Наскільки часто ви плануєте сидіти на лікарняному, чи можна вам довіряти довгострокові проекти?
  • Потрібно змінити для вас умови праці, в тому числі облаштувати робоче місце, скоротити робочий день, звільнити від переробок або ранніх планерок?
  • Кого з колег ви рекомендували б на свою заміну, і коли варто почати відповідне навчання.
  • Як довго ви збираєтеся сидіти в декреті, плануєте повертатися на дане місце роботи?

Перед тим як сказати про своє становище, можна поцікавитися правилами відходу в декретну відпустку, які негласно прийняті у вашій фірмі. Наприклад, деякі роботодавці дуже лояльні до таких дівчат, прощають їм запізнення і неуважність, списуючи це на гормональні перебудови. Від інших директорів не варто чекати ні найменшої поблажки, вони будуть вимагати від підлеглою такої ж відповідальності та працездатності. До нещастя, іноді начальники поводяться негарно, шукають недоліки і помилки в роботі вагітної, бажаючи вижити її з колективу. Справедливості заради відзначимо, що більшість директорів можуть взагалі нічого не запитати у підлеглої, але якщо жінку цінують на роботі, то грамотне начальство завжди зацікавлене в продовження її кар’єри саме в цій компанії.

Як побудувати діалог?

Коли говорити на роботі про вагітність

Ви вибрали підходящий момент, морально підготувалися, але не знаєте з чого почати розмову? Сказати, що ви вагітні прямо в лоб, при вході в кабінет – не кращий варіант, тому ви поставите керівника в незручне становище. Не рекомендується робити це й під час обговорення чергового проекту або при підведенні підсумків роботи за поточний місяць.

Новина не повинна бути сказана різко, але і між справою про таку подію говорити не варто. У момент розмови начальник повинен бути в кабінеті один, не потрібно турбувати його під час телефонної розмови або при перевірці важливих документів. Ранкові години і кінець робочого дня не зовсім підходять для такого діалогу, вранці начальник ще не прокинувся, а до вечора вже занадто втомився.

Самий відповідний час, на думку психологів – післяобідній. Чоловік ситий, задоволений, розслаблений, він відпочив і сповнений енергії, в той же час, в період обіду він відволікся від робочих проблем. Також варто почекати з новиною під час перевірок і квартальних звітів.

Якщо ваш директор – пані, то варто бути більш емоційною, пробуджуючи в керівника жіночу солідарність. Чоловікам – начальникам, навпаки, зайві емоції притаманні, в даному випадку ваше повідомлення повинно бути лаконічним і чітким. Як показує практика, багато дівчат дуже бояться такої розмови, але на ділі все виявляється не так вже й страшно.

Головне, самій бути спокійною і розсудливою, в будь-якому випадку ви повідомляєте про те, що трапилося факт, і як би керівник не сприйняв вашу новину, йому доведеться з нею змиритися. Керівникові дуже підлестить, якщо ви заздалегідь визначте графік своєї роботи на місяці, що залишилися до декрету, так ви не переутомитесь, і не впадете в бруд обличчям», зваливши на себе занадто багато обов’язків. Якщо ви готові порекомендувати когось на своє місце, розкажіть керівнику про цю людину, відмітьте його плюси, складіть графік передачі справ і навчання новачка.

Спілкуючись з директором, постарайтеся донести до нього, як важливо для вас ваше місце роботи, дайте зрозуміти, що виношування дитини, а пізніше і материнство не погіршать якість вашої роботи. Чесність вітається, але не надмірна, не варто говорити керівнику, що ви вже зовсім не налаштовані на роботу, а думаєте тільки про те, як би скоріше піти в декрет. Але не варто давати обіцянок, які ви не в змозі виконати.

Наприклад, жінки іноді так дорожать своїм місцем роботи, що відмовляються передати частину обов’язків колезі, проявляють готовність працювати понаднормово, беруться за складні проекти. Це може призвести до перевтоми, проблем зі здоров’ям, а як наслідок – до погіршення якості роботи.

Дотримуйтесь правило «золотої середини» — працюйте добре, намагайтеся задовольняти очікування керівника, не йдіть з головою в материнство. Головне у вашому положенні – не розчарувати керівництво, якщо відчуваєте, що не справляєтеся з планом або проектом, попросіть допомоги.

Вимоги про коригування умов роботи

Коли говорити на роботі про вагітність

Давайте уявимо, що майбутня мама працює адміністратором в нічному клубі або продавцем вуличної торгівлі. Не важко здогадатися, що такі умови праці неприйнятні для дами в положенні, а якщо вона оформлена офіційно, то роботодавець несе певні соціальні зобов’язання, серед яких і створення полегшених умов праці для підлеглою, яка готуються стати мамою.

Якщо дівчину не влаштовує графік роботи або інші умови, які можуть негативно позначитися на здоров’ї плоду, то вона має повне право на полегшений працю. Варто написати відповідну заяву і передати його керівництву. Щоб скласти його грамотно, можна ознайомитися з трудовим законодавство. А при необхідності отримати консультацію досвідченого юриста. Не забудьте, що до заяви необхідно додати довідку з жіночої консультації, яка підтвердить, що ви виношуєте малюка.

Які трудові права має дама в положенні?

Коли говорити на роботі про вагітність

Вагітна дівчина часто не поспішає повідомляти про свою вагітність, бо думає, що її можуть за це позбавити премії, а в гіршому випадку навіть звільнити. Але варто знати, що звільнити її роботодавець не зможе, це дозволено тільки при повній ліквідації підприємства.

Коли жінка оформлена за строковим трудовим договором, то при наданні медичної довідки від гінеколога, їй повинні продовжити термін його дії до моменту пологів. Якщо необхідні медичні обстеження або лікування в стаціонарі, за жінкою зберігається середній рівень заробітку. Індивідуально розраховується оклад тільки при переході на неповний день при погіршенні стану здоров’я співробітниці.

Пам’ятайте, що після повідомлення про те, що ви чекаєте дитину, вас не можуть понизити в посаді або скоротити розмір оплати, такі дії є неправомірними з погляду ТК РФ.