Свято Івана Купала – одне з найдавніших слов’янських свят, яке відзначають на Русі з незапам’ятних часів.

І називають його по-різному: Іванов день, Купала, Ярилин день, Іван Купальник, Іван Колдовник, Колосок, Купальська ніч. Вважається, що ім’я Іван Купала також є народним варіантом імені Івана Хрестителя.

Коли буде Іванов день у 2017 році?

Коли відзначають свято Івана Купала? Його дата рік від року не змінюється і завжди припадає на 7 липня (24 червня за старим стилем).

Свято Івана Купала відзначають в період літнього сонцестояння. Вважається, що в цей день посилюється енергія сонця і зростає сила магічних дійств.

Ми розповімо про те, як проходить святкування, про історію (обрядах і традиціях) цього свята.

Які звичаї і традиції свята Івана Купала?

У старовину напередодні його влаштовували масові купання, так як вважалося, що з цього дня з водойм виходить нечиста сила. До заходу сонця люди купалися в річках і озерах або милися в лазнях. Дівчата рано вранці вмивались росою, щоб зберегти молодість і красу.

Одним із символів цього свята стало купальське деревце: молода берізка, верба, ялина, сосна або ялиця, яку прикрашали вінками, польовими квітами, стрічками і водили навколо хороводи.

Дівчата плели вінки з квітів і обмінювалися ними з вужчими. Будинки напередодні свята прикрашали зеленню.

У ніч, коли проходило святкування, ніхто не лягав спати, люди збирали трави, так як вважалося, що в цю ніч вони набувають особливі цілющі властивості.

Багато шукали міфічний цвіт папороті, дарує людям чудові здібності бачити, де заховані скарби, і ставати невидимими.

Всі гуляли, веселилися і святкували до світанку. В ніч на свято Івана Купала також ворожили, опускаючи в воду вінки. Якщо вони пливли по воді, то це обіцяло довге щасливе життя, а дівчатам також заміжжя.

Багато обряди й традиції цього свята були пов’язані з вогнем. Увечері біля річки або на височині розводили багаття, в середину якого ставили жердину з колесом – символ сонця.

Біля багать водили хороводи і співали пісні, через вогонь стрибали, щоб очиститися від гріхів. Юнаки та дівчата зазвичай стрибали разом, взявшись за руки.

Щоб вигнати злих духів, на Івана Купалу також влаштовували так звані ритуальні безчинства, які засуджувалися християнською церквою: «крали» у сусідів дрова, предмети начиння, гнали коней та ін.