Коли і як відзначають Яблучний Спас

Яблучний Спас – стародавнє свято, що відзначається в нашій країні 19 серпня 2017 року.

Він отримав свою назву на честь Ісуса-Спасителя (Спаса). Яблучний Спас називають також Святом перших плодів, Осенинами, Середнім Спасом і Спасом на горі.

У цей день Ісус і три його учня піднялися на гору Фавор. Коли Ісус почав молитися, його обличчя висвітлив неземний світ, а одяг став білосніжним. Повернувшись до людей, син Господа велів збирати яблука, щоб Його Батько міг освятити їх.

У православних храмах у цей день відзначається свято Преображення Господнього, який входить до числа дванадесятих православних свят. Він відзначається з IV століття, після того як Свята Олена звела на горі Фавор храм на честь Преображення.

Яблучний Спас припадає на самий короткий, але дуже суворий Успенський піст, який розпочинається 14 серпня і триває до 27 серпня.

У перший день посту, коли в церквах освячують мед нового врожаю, відзначають Медовий Спас. Це перший Спас, а Яблучний Спас, відповідно, є другим. Третій Спас – Горіховий – відзначають 29 серпня.

У Свято Преображення Господнього (Яблучний спас) віруючим дозволяється включати в раціон крім яблук та інших фруктів рибу, олію та вино.

В цей день у церквах по всій країні проводяться літургії та урочисті богослужіння. Віруючі освячують у храмах плоди нового врожаю, дарують один одному яблука, пригощають хворих і жебраків.

Згідно традиції, в колишні часи до цього часу фрукти нового врожаю є заборонялося. У південних районах поряд з яблуками освячують і їдять перший зібраний виноград.

У старовину освячені плоди також обов’язково несли на цвинтар. Віруючі люди стверджують, що яблука в цей день володіють особливою чудодійною силою, і вживання їх допомагає здійснювати заповітні бажання.

В цей день священики з іконами окропляли зорану землю святою водою, благословляючи урожай. На Яблучний Спас у містах і селах влаштовувалися ярмарки, де продавали фрукти нового врожаю.

Проходили народні гуляння, молодь водила хороводи. Увечері селяни спостерігали за заходом сонця. Як тільки світило торкалося обрію, починали співати пісні.

З цього дня господині починали готувати страви і заготовки з яблук: пекли пироги з яблучною начинкою, варили з яблук компоти, варення, джеми та ін.

У народі склалося безліч прикмет, які належать до цього дня. Ясна погода на Яблучний Спас передвіщає сурову зиму, дощ – дощову осінь, а суха погода обіцяє посушливу осінь. З цього ночі ставали холодними. У народі говорили: «Прийшов Спас – бери рукавиці про запас», «Другий Спас шубу припас».