Користь і шкода фтору для зубів. Вплив фтору на зуби

Користь і шкода фтору для зубів. Вплив фтору на зубиДалеко не кожна людина перед покупкою зубної пасти читає її складу. В нього може входити загадковий компонент під назвою фтор.

Щодо користі і шкоди ходить чимало суперечок.

Кожна думка підкріплена певними фактами. Вони допомагають зробити правильний вибір, зберігши здоров’я зубів.

Зміст

 • 1 Вплив фтору на зуби
 • 2 Користь для зубів
  • 2.1 Корисний для профілактики карієсу
  • 2.2 Перешкоджає декальцинації
  • 2.3 Зміцнює емаль
  • 2.4 Перешкоджає росту мікрофлори
  • 2.5 Перешкоджає виникненню молочної кислоти
  • 2.6 Чинить антибактеріальну дію
 • 3 Шкоди
  • 3.1 Що говорять противники фтору?
  • 3.2 Що насправді?

Вплив фтору на зуби

Користь і шкода фтору для зубів розглядаються з особливою увагою, оскільки кращі зубні пасти з великим вмістом цієї речовини користуються величезною популярністю. По своїй суті, фтор – це газ. У промисловості його використовують у поєднанні з іншими речовинами. До складу засобів для очищення зубів входить фторид натрію.

Фторид є природним елементом. Переоцінити його роль в житті людини неможливо. Певну кількість цієї речовини міститься у водопровідній воді. У разі нестачі фтору, його вводять в організм штучним шляхом. Функції речовини полягають у наступному:

 • Участь у процесі формування емалі зубів;
 • Володіння очисними здібностями;
 • Профілактика розвитку пародонтозу;
 • Поліпшення кровообіг;
 • Антибактеріальний ефект;
 • Зміцнення кісткової тканини.

На замітку. У різних регіонах рівень вмісту фтору у водопровідній воді може значно відрізнятися.

Користь для зубів

Користь і шкода фтору для зубів. Вплив фтору на зуби
Фтор допомагає підтримувати у відмінному стані, як зубну емаль, так і кістки. Він накопичується в кістковій тканині з самого народження, надаючи зміцнювальний вплив і беручи участь в життєво важливих процесах життєдіяльності.

У потрібній кількості фтор приносить величезну користь зубах. Його основні переваги полягають у наступному:

 • Підвищує стійкість емалі до дії різних кислот;
 • Перешкоджає утворенню молочної кислоти в ротовій порожнині;
 • Зміцнює кристалічну поверхню зубної емалі;
 • Захищає від виникнення зубного каменю;
 • Сприяє формуванню захисної плівки на поверхні емалі.

Корисні властивості речовина надає, за умови дотримання дозування. Надлишок фтору в організмі може призвести до неприємних наслідків. Фахівці стверджують, що відсоток його змісту в очищаючих засобах для зубів не здатний завдати шкідливого впливу людського організму.

Навіть така процедура, як фторування зубів, не здатна викликати надлишок речовини.

Корисний для профілактики карієсу

Карієс – це руйнівний процес зубів, з яких хоча б раз стикався кожен. В основі її виникнення лежить цілий комплекс причин. У процесі руйнування задіяні дрібні мікроорганізми. До найбільш ворожих відносять різні види стрептококів і актиноміцети.

У кожної людини інтенсивність патогенного впливу мікробів розрізняється. Від чого це залежить, ще до кінця не вивчено. Існує думка, що схильність до карієсу має спадковий фактор.

Користь і шкода фтору для зубів. Вплив фтору на зубиНаслідки каріозного руйнування можуть бути дуже сумними. При відсутності належного лікування, захворювання трансформується в пульпіт, періодонтит та гранульоми. Можливе утворення нориць в області ясен.

Фтор у складі лікарських паст використовується виключно в цілях профілактики. Прогресуюче пошкодження зуба вимагає якісного лікування.

У цьому випадку очищаючі засоби з фтором не принесуть ніякої користі. Участь речовини в боротьбі з карієсом базується на трьох головних функціях:

 • Усунення кислоти, що виділяється патогенними бактеріями;
 • Створення захисної плівки, яка чинить опір кариозному процесу;
 • Прискорення процесу ремінералізації.

Перешкоджає декальцинації

Декальцинацией називають процес, при якому з кісткової тканини зубів вимиваються кальцієві солі. Це сприяє руйнуванню зубів. Таке відхилення вважається естетичним недоліком.

Головною передумовою його розвитку є підвищена чутливість зубної емалі. При появі цього симптому стоматологи нерідко призначають пасту з вмістом фтору.

Кальцій і фторид натрію нерозривно пов’язані між собою. Вони виконують однакові функції в організмі. Кальцієві солі відповідають за міцність емалі зубів. Їх рівень має величезне значення ще в дитячому віці, в період прорізування молочних зубів.

Основна кількість кальцію надходить разом з продуктами харчування. При мізерному раціоні чи під час прогресування деяких захворювань може відзначатися вимивання кальцію.

Фтор перешкоджає процесу декальцинації. Це сприяє збереженню здорового виду зубної емалі. Якщо пошкодження не суттєві, то речовина в змозі з ними впоратися. Воно заповнює дрібні тріщини, створюючи бар’єр для подальшого руйнування.

Зміцнює емаль

Користь і шкода фтору для зубів. Вплив фтору на зуби
Одне з головних властивостей фториду натрію – зміцнення емалі. Її будівельним елементом є гідроксиапатит кальцію. Діяльність цієї речовини активізується під впливом фториду натрію. В результаті цього формується міцне покриття, стійке до розмноженню хвороботворних мікробів.

Фторування або використання паст з вмістом фтору призначають людям з чутливою емаллю. Це відхилення характеризується наявністю наступних ознак:

 • Хвороблива реакція на холодну, гарячу або солодку їжу;
 • Кровоточивість ясен;
 • Хворобливі відчуття під час чищення зубів;
 • Візуальні дефекти емалі.

Перешкоджає росту мікрофлори

Під впливом певних факторів в ротовій порожнині розвиваються патогенні мікроорганізми. Щоденна чистка, використання ополіскувачів, флосів та інших атрибутів догляду дозволяють знизити кількість шкідливих бактерій, перешкоджаючи розвитку карієсу.

Лікувальні засоби, що містять фтор, покликані знижувати кількість мікроорганізмів. Вони формують бар’єр, який не дозволяє мікробам проникнути всередину пульпи.

Перешкоджає виникненню молочної кислоти

Користь і шкода фтору для зубів. Вплив фтору на зубиОднією з причин виникнення карієсу є молочна кислота. Вона утворюється в результаті розщеплення вуглеводів.

Концентрація кислоти в ротовій порожнині збільшується приблизно в 10 разів через 20 хвилин після останнього вживання в їжу продуктів, багатих вуглеводами.

Високий рівень молочної кислоти негативним чином впливає на Ph слинної рідини, знижуючи його. Внаслідок цього активізується ріст зубних бляшок.

При відсутності необхідного лікування, вони трансформуються в каріозні освіти.

Люди, чий раціон включає велику кількість вуглеводів, найбільш схильні до зубних захворювань. Фтор, що входить до складу лікувальних паст, цілеспрямовано впливає на процес розщеплення вуглеводів, не дозволяючи утворюватися молочної кислоти.

Довідка: середньостатистичний тюбик зубної пасти містить 3 г фториду натрію. Ця кількість може викликати отруєння організму. Але в терапевтичних дозах ніякої шкоди речовина не надає.

Чинить антибактеріальну дію

Відомо, що фтор не тільки сприятливо впливає на стан емалі, але і має ряд інших позитивних властивостей.

Він ефективно очищає поверхню зубів від нальоту і забруднень, а також чинить антибактеріальну дію. Захисні властивості не дозволяють патогенних мікроорганізмів проникати в уразливі місця на поверхні емалі.
Користь і шкода фтору для зубів. Вплив фтору на зуби

Шкоду

Останнім часом актуальним є питання: чим небезпечний і чим шкідливий фтор в зубній пасті для зубів і чому слід читати склад будь-якого продукту побутової хімії. Суперечки на цей рахунок не перестають вщухати.

Негативний вплив на організм фторовмісні кошти можуть надавати тільки за умови перевищення допустимих добових доз. У великій кількості фторид натрію чинить токсичний вплив на організм.

Що говорять противники фтору?

Противники використання фтору в зубних пастах наводять різні аргументи, доводячи свою думку. Багато з тверджень можуть викликати справжній жах у людини, яка не розбирається в нюансах фізіологічних процесів і властивості фториду.

Офіційних підтверджень шкідливого впливу фторовмісних коштів не представлено. Зате існує безліч стереотипів, нав’язуваних прихильниками еко-продукції. Вони полягають в наступному:

 • Фтор здатний викликати рак;
 • Використання паст на основі фтору впливає на розумову активність людини;
 • Фторовмісні засоби надають руйнівний вплив на зубну емаль;
 • Оптимальним рішенням у прагненні зменшити кількість проблем з зубами у населення є відмова від фторування водопровідної води.

Увага: Фтор, присутній у продуктах харчування, засвоюється набагато важче, ніж речовина, що міститься у питній воді. Найбільш ефективним вважається локальний розподіл фториду по поверхні зубної емалі.

Що насправді?

Користь і шкода фтору для зубів. Вплив фтору на зубиРозгорівся спір змушує задуматися, корисний для зубів фтор. Певний відсоток людей, спираючись на думку супротивників фтору, повністю відмовився від сумнівних продуктів побутової хімії.

Дане рішення не зовсім виправдано. Справа в тому, що шкоди від фторовмісних коштів буде відчутним лише в тому випадку, якщо буде збільшена дозування.

Для того щоб отримати токсичне отруєння засоби для очищення зубів, необхідно вжити вміст тюбика повністю перорально. Але такий спосіб застосування складно назвати доцільним.

При зловживанні зубних паст з фтором можуть виникнути наступні проблеми:

 • Потемніння емалі зубів;
 • Порушення роботи нервової і кровоносної систем;
 • Алергічна реакція (зазначається у хворих на астму або людей, які мають індивідуальну непереносимість фториду);
 • Передчасний процес старіння клітин тканин;
 • Порушення обмінних процесів;
 • Можливість деформації кісткової тканини;
 • Порушення функціонування щитовидної залози.

Список можливих наслідків виглядає страшною. Але необхідно пам’ятати, що описані явища можуть виникнути лише при систематичному вживанні фторовмісних коштів всередину. Разова доза зубної пасти негативних наслідків викликати не може.

В даному відео лікар-стоматолог, кандидат наук, висловлює свою думку з даного приводу:

Цікаво: пасти для дітей не містять фтор. У ранньому віці відбувається становлення всіх систем життєдіяльності. Додаткове використання мінералу в даному випадку може призвести до перенасичення.

Незважаючи на наявність ймовірності виникнення неприємних наслідків, користь фтору для організму істотна.

Кожна людина має право самостійно вирішити, користуватися чи йому пастами з вмістом фтору. Дана тема має дві сторони медалі. У будь-якому випадку, слід вчасно відвідувати стоматолога, регулярно проводити гігієнічні процедури і стежити за харчуванням.