Складно посперечатися з тим, що котел є одним з найважливіших атрибутів будь бані. Його основне призначення — досягнення певної температури повітря, а також це створення особливої, неповторної атмосфери, яка може бути тільки в лазні. Сучасний ринок пропонує величезний вибір котлів, які працюють на різних видах палива. Якщо ви хочете заощадити, цілком реально зробити котел для лазні своїми руками.

Як зробити котел для лазні своїми руками

Зміст статті

 • Як зробити котел для лазні своїми руками
  • Який котел зробити
  • Інструменти і матеріали
 • Використовуємо металеву трубу
 • Використовуємо металеву бочку
 • Конструкція з функцією тривалого горіння

Якщо ви хочете заощадити і у вас є бажання щось робити своїми руками, можете сміливо приступати до виготовлення власного котла для лазні. В цієї задачі немає нічого надскладного, ви неодмінно впораєтеся з нею. Потребуется підготувати деякі матеріали та інструменти, намалювати креслення і можна починати працювати.

Який котел зробити

У більшості випадків такі конструкції бувають двох основних видів:

 • Циліндричні.
 • Прямокутні.

Простіше виготовити першу конструкцію, для виготовлення прямокутного котла доведеться понести значні фінансові витрати, також зростуть і трудові витрати, але в роботу вони більш ефективні.

РАДА. Перш ніж приступити до роботи, необхідно підготувати всі матеріали, намалювати креслення. Для натхнення можна подивитися фото готових робіт.

Інструменти і матеріали

Найчастіше домашні майстри для збору таких конструкцій використовують металеві труби з досить товстими стінками. Також можна використовувати бочки великого об’єму. Якщо вам потрібен не дуже великий і при цьому вельми компактний котел, підготуйте праці довжиною в один метр і діаметром у півметра. З інструментів:

 • Апарат для зварювання металу.
 • Кутова шліфувальна машинка, у наборі будуть потрібні спеціальні диски по металу.
 • Електроди з діаметром 3-4.
 • Використовуємо металеву трубу

  Є досить простий спосіб, можна використовувати частину труби. Це може бути деякий відрізок міцної металевої труби, вона повинна бути з достатньою діаметром, можливо вертикальне і горизонтальне виконання. Кожен з цих методів має свої плюси і мінуси.

  Для того щоб зібрати горизонтальний котел, відрізок труби розташовують у горизонтальному положенні. Зверху встановлюється глуха заглушка. На протилежній стороні цієї заглушки необхідно виконати пічні дверцята. Для того щоб додатково виконати ємність для розігріву води, близько заглушки можна зробити перемичку. Цю ємність можна розташувати і в верхній ділянці печі такий. З метою підвищення потужності саморобної печі в бічній частині можна виконати кам’янку, куди в підсумку будуть насыпаться річкові камені.

  Для того щоб зібрати вертикальний котел, відрізок труби розташовують у вертикальному положенні, можливо, для вас такий варіант буде зручніше і практичніше. В такому випадку внутрішня порожнину труби буде поділена на дві частини. У нижній частині топка, а у верхній частині буде бак для нагріву води. Отвір для каменів можна виконати збоку.

  Монтувати димохідну трубу потрібно строго по центру. Всі з’єднання повинні бути заварені. Щоб підвищити ефективність роботи такої печі, рекомендовано виконати регульовану заслінку.

  Використовуємо металеву бочку

  Це практичний і економічний метод. Основа — стара металева бочка.

  ВАЖЛИВО! Нові бочки не підійдуть для таких цілей. Так як вони виготовляються з тонкого матеріалу.

  У бочці необхідно вирубати верхню кришку. Для цього можна скористатися зубилом і молотком. Далі потрібно підготувати відрізок металевої труби, це близько 15 см для спорудження підстави димоходу. Візьміть ще одну велику бочку, об’ємом близько 200 к. У неї видаліть нижню кришку. У центрі цієї кришки виконайте отвір діаметром 10 см для димохідної труби, далі трубу необхідно буде добре приварити. З іншого боку, приварите 4 відрізку від швелерів.

  З металевого листа виріжте кришку для котла, яка буде встановлена зверху, у ній так само знадобиться отвір діаметром 10 див. Зібраний котел монтується до димохідної труби.

  ВАЖЛИВО! Не забудьте про утеплення котла.

  Такий котел рекомендовано завантажувати не більше ніж на третину об’єму. Зверху на дрова встановіть кришку з трубою, її можна піднімати або опускати по висоті бочки. Поверх конструкцію необхідно закрити верхньою кришкою.

  Конструкція з функцією тривалого горіння

  Самий звичайний котел, який працює на твердому паливі, буде функціонувати на закладених в ньому дровах не більше двох-трьох годин. Це начебто не мало, але часто хочеться більшого. Варто задуматися про те, щоб створити котел з функцією тривалого горіння.

  Таке рішення, безсумнівно, дуже зручно. Немає необхідності регулярно підкидати паливо. Щоб досягти бажаного результату, необхідно обмежити приплив повітря в топку.

  ДОВІДКА! При правильному виконанні котла тривалого горіння, одна закладка дров буде горіти до 20 годин.

  Особливість такої конструкції досить складне. Завантажувальний люк повинен знаходиться дещо вище середини корпусу. У ньому розташовуються дрова, які необхідно підпалити зверху. Над ними повинен бути встановлений обмежувач повітря, він спирається конічним краєм на дрова, які будуть горіти. Коли дрова поступово будуть перегорить, цей елемент буде плавно опускатися вниз, що сигналізує вам про необхідність завантажити нову партію дров.

  ДОВІДКА. Ця схема працює і є ефективною завдяки тому, що місце, де відбувається горіння було вами обмежено і паливо поступово пресується, в результаті повільніше проходять процеси горіння.

  Вибираючи такий варіант печі, ви зможете істотно знизити обсяг вироблених золи і кіптяви при згоранні твердого палива. Тепер ви знаєте, як робити котли і можете сміливо будувати свою лазню.