Із зростанням цін на паливо люди все більше починають активно цікавитися альтернативними дешевими джерелами енергії. Одним з таких ресурсів є відпрацьовані масла та інші нафтопродукти, які у великій кількості утилізуються сучасним суспільством. Замість того щоб витрачати гроші на утилізацію, світлі голови, придумали як можна використовувати їх в якості палива. На цій ідеї базується пристрій опалювальних котлів на відпрацювання.

Конструкція котла на відпрацювання

Зміст статті

 • Конструкція котла на відпрацювання
  • Принцип роботи пристрою
  • Схема створення котла
 • Підготовка інструментів і матеріалів
 • Збірка пристрою своїми руками

Існує кілька основних типів котлів, що працюють на відпрацьованому маслі, вони відрізняються способом спалювання палива, кількістю контурів теплових і ступенем автоматизації пристрою. Незалежно від цього, конструкція всіх пристроїв як промислового виробництва, так і зроблених своїми руками ідентична, і базується на одних і тих же фізичних принципах.

Принцип роботи пристрою

Основний принцип роботи розглянемо на прикладі котла самого поширеного типу — з краплинної подачею масла в чашу спалювання і примусовим нагнітанням повітря. Конструкція даних котлів досить надійна, підтвердила свою ефективність на практиці, і, головне, її легко повторити своїми руками.

Основним елементом пристрою є чаша спалювання, в яку самопливом по краплі подається відпрацьоване масло і примусово нагнітається повітряний потік. Масло, потрапляючи на розпечену чашу, миттєво випаровується, які при цьому утворюються пари разом з потоком нагнітається повітря подаються в камеру згоряння, де спалюються при високій температурі виділяючи велику кількість теплоти. Выделившееся тепло нагріває теплоносій в котлі, який і забезпечує обігрів приміщень. Утворені продукти згорання виводяться через димар.

Головне, що слід відзначити – для нормальної роботи котла необхідно велика кількість свіжого повітря і висока температура в камері згоряння, що забезпечує повне спалювання відпрацьованого масла без виділення шкідливих речовин.

РАДА! Не варто робити забір повітря в камеру згоряння з приміщення. Найбільш раціонально зробити його з вулиці, забезпечивши попередній підігрів повітря, що подається.

Схема створення котла

Перед тим як приступити до створення котла на відпрацювання своїми руками, необхідно чітко визначити, який тип котла вам найбільше підходить. Це в першу чергу залежить від завдань, які ви плануєте покласти на створюваний опалювальний прилад. Так для обігріву невеликого гаража цілком достатньо котла прямого нагріву, без водяного теплообмінника і складної системи регулювання продуктивності.

Якщо ж ви плануєте використовувати котел на відпрацьованому маслі в якості джерела тепла для обігріву кількох кімнат або теплиці, то в котлі вже буде присутній водяний теплообмінник. Найбільш просунута конструкція вийде для одночасного вирішення завдань опалення і виробництва гарячої води. У цій статті ми розглянемо виробництво самого поширеного нагрівального обладнання з одним контуром рідкого теплоносія.

Підготовка інструментів і матеріалів

Процес виготовлення котла починають з підготовки необхідних матеріалів та інструментів.

Для виготовлення вам знадобляться наступні інструменти:

 • Зварювальний апарат;
 • Кутова шліфувальна машина;
 • Дриль;
 • Набір ручних слюсарних інструментів (молоток, плоскогубці, напилки і т. д.)

З матеріалів і обладнання:

 • Вентилятор примусової подачі повітря (зазвичай використовують автомобільні равлики);
 • Труба діаметром 110-120 мм;
 • Труби діаметром 32 мм (товщина стінки від 3,5 мм);
 • Труба діаметром 8-10 мм з нержавіючої сталі;
 • Штуцери для підключення водяного контуру;
 • Старий кисневий балон на 10 літрів;
 • Старий пропановий балон на 50 літрів;
 • Листовий метал 3 і 4 мм;
 • Азбестовий шнур.

ВАЖЛИВО! Виготовлення котла своїми руками припускає великий об’єм зварювальних робіт. Зварювальні шви повинні бути високої якості і забезпечувати герметичність пристрою. Якщо ви не впевнені у своїх силах, запросіть на допомогу досвідченого зварника.

Збірка пристрою своїми руками

Складання пристрою виробляємо у відповідності зі схемою наведеною в першій частині статті.

В першу чергу виготовляємо корпус пристрою, для чого нам потрібно циліндрична частина пропанового балону. За допомогою кутової шліфувальної машини відокремте від балона дно і верхню сферичну частину (відрізані частини, вони нам ще знадобляться).

ВАЖЛИВО! При роботі з газовими балонами не забувайте про безпеку. Перед тим як почати робити з ними будь-які дії, витримайте їх наповненими водою протягом доби.

Приступаємо до виготовлення камери згоряння і теплообмінника. В якості камери згоряння використовуємо корпус кисневого балона, для жарових труб застосуємо трубу діаметром 32 мм, Наріжте складові частини приблизно по 70 см і зваріть теплообмінник, використовуючи в якості основи лист металу товщиною 4 мм. В результаті у вас повинна вийти конструкція як на малюнку нижче.

Вставити готовий теплообмінник в корпус котла і з’єднайте складові частини зварюванням, після чого приварите збоку штуцери для приєднання до водяного контуру і трубу 110 мм як димоходу. Приварите нижню частину до корпусу, попередньо зробивши в ній ревізійний люк з кришкою.

Настав час виготовити дожигатель – він являє собою трубу діаметром 32 мм з просвердленими отворами діаметром 3-5 мм через яку за допомогою вентилятора нагнітається повітря в камеру згоряння, всередині неї розмішений трубка діаметром 8-10 мм для подачі масла. Зверху на дожигатель закріплюється верхня частина пропанового балону.

Залишилося зібрати всі частини разом, ущільнити стики азбестовим шнуром і прикріпити вентилятор. У результаті повинна вийде конструкція, як на малюнку.

Після чого можна заповнити систему водою, переконається у її герметичності і провести пробний пуск.

При дотриманні вимог безпеки і правильної експлуатації, зроблений своїми руками котел прослужить вам багато років.