Від класичного консультування або тренінгу коучинг відрізняється тим, що в ньому немає жорстких рекомендацій або рад. Коуч шукає рішення проблеми разом з клієнтом. Від психологічного консультування coaching відрізняється установкою мотивації, досягнення потрібної мети в роботі або життя.

Що таке коучинг

Існує багато визначень коучингу. Це і тренінг особистої самореалізації, де тренер у формі бесіди веде клієнта до бажаним цілям. Executive coaching (персональний консультант) створює умови для всебічного вдосконалення особистості людини. Коучинг, це і система реалізації соціального та творчого потенціалу всіх учасників навчання. Існує чотири базових ступені coaching:

 • постановка життєвих цілей;
 • перевірка реальності спрямування;
 • побудова шляхів їх реалізації;
 • досягнення результату (етап волі).

Хто такий коуч

Couch – це фахівець, що професійно допомагає своїм клієнтам досягати поставлених цілей. Коуч-тренер – це відбувся в життя, успішний чоловік, який постійно вдосконалює свої знання, працює над собою, володіє техніками розвитку кадрового потенціалу. Бізнес-коучер повинен отримати освіту в одній з світових сертифікованих шкіл, які видають дозвіл на надання послуг з коучінгу. Персональний коучер:

 • працює з клієнтом на визначення власного потенціалу;
 • вчить правилам саморегуляції;
 • мотивує людину на особистісний та професійний ріст.

Види коучингу

На сьогоднішній день існує кілька різновидів коучингу. Основна класифікація побудована на основі кількісного складу клієнтів. По області застосування розрізняють такі види коучингу:

 • Індивідуальний коучинг. Консультант працює з клієнтом один на один. В ході співробітництва вирішуються індивідуальні завдання, що зачіпають різні сфери життя людини: кар’єра, бізнес, здоров’я, взаємовідносини, сім’я.
 • Командний коучинг (груповий). Бізнес-коучер працює з групою людей. Особливість коуч-сесії полягає в тому, що у кількох людей є спільне завдання. Вони можуть бути сім’єю, бізнес-партнерами, спортивною командою або громадською організацією.
 • Організаційний коучинг. Консультант взаємодіє з першою особою організації. Навчання передбачає застосування системних методик, спрямованих на виявлення потенціалу керівника, співробітників або всього підприємства. Відмінність організаційного коучингу від інших полягає в порушенні інтересів всієї компанії, а не її окремих осіб.
 • Лайф-коучинг

  Один з найважливіших блоків роботи лайф-коучингу – це постановка мети. Головне в роботі з клієнтом – навчити його чітко розуміти те, чого він дійсно хоче. Під час навчання людина глибше пізнає себе, з’являється впевненість у своїх діях, підвищується усвідомленість. Коучинг не має відношення ні до психології, ні до психотерапії. Людина працює в цьому для створення бажаного майбутнього. Отже, лайф-коучинг – що це таке і коли він необхідний?

  Темп життя сучасної людини не залишає шансів на реалізацію більшості планів. Адже коли випадає вільна хвилинка, люди чекають спокою і тиші, бажають ні про що не думати. Персональний лайф-коучер допомагає не тільки керувати часом, але і дозволяє клієнтові самому оцінювати кожну область свого життя. Тренінги сприяють рівновазі між кар’єрою, здоров’ям, фінансовим благополуччям, особистим життям.

  Коучинг в освіті

  Методики coaching успішно застосовуються в освіті. Учень розкриває свій потенціал, досягає високих результатів у навчанні без примусу. Що таке коучинг в освіті? Тренінг формує готовність учнів до саморозвитку, проектує освітнє середовище вузу або школи, допомагає будувати процес навчання з урахуванням особистісних якостей учня. Викладачі теж отримують користь від коучингу. Вони по-новому дивляться на процес навчання, орієнтуючись на вільну реалізацію нестандартних підходів. Педагог допомагає формуватися відповідальної особистості.

  Бізнес-коучинг

  Coaching спочатку був сформований для бізнес-середовища. Для підприємницької діяльності технології тренінгу адаптовані найкраще. Коучинг в бізнесі застосовують, щоб вивести людину на новий рівень, допомогти сформулювати цілі. Бізнес-коучер допомагає не тільки зробити вибір кар’єри, але і прискорити кар’єрне зростання. Професійний коучинг далекий від спеціалізації людини. Курси допомагають виучуваного знаходити розумні рішення складних проблем. Керівники організовують коучинг для свого персоналу, щоб зробити діяльність компанії ефективніше.

  Спортивний коучинг

  Метод консалтингу та тренінгу застосовується і в спорті. Це особливий світ, де існують правила, спрямовані на досягнення перемоги. Коучинг в спорті допомагає учасникам навчитися керувати своїми емоціями, розвинути сильні сторони, домагатися професійної мети. Фітнес-коуч консультує топ-спортсменів, які виступають на світових першостях, допомагають прибирати страхи, ставати наполегливішими в досягненні високих результатів.

  Особистий коучинг

  Це індивідуальна робота з клієнтом, коли коуч-консультант допомагає йому досягати поставлених цілей максимально ефективно. Завдання тренера – прибрати у людини вплив минулих розчарувань і невдач на сьогоднішні успіхи. Учень перестає принижувати свої здібності, набуває впевненості, починає розуміти свою унікальність і цінність. Індивідуальний коучинг допомагає консультируемому підвищити свої доходи, адже, як правило, невіра в себе і страхи заважають їх збільшувати.

  Коучинг в управлінні

  Все більше керівників для поліпшення роботи своїх організацій приходять до менеджменту з філософією коучингу. Цей стиль складається з двох методик. Перша включає в себе менеджмент з плануванням, мотивацією, комунікацією, прийняттям рішень. Коучинг в управлінні персоналом допомагає усунути обмеження, розширити потенціал співробітників. Другий метод можна охарактеризувати, як структурування відносин у колективі. Коучинг-менеджмент вчить співробітників діяти ініціативно і відповідально.

  Коучинг високої ефективності

  Класичним підручником з розкриття особистісних якостей людини є не книга з психології, а робота «Коучинг високої ефективності» Джона Уітмор. Вона цікава не тільки для індивідуального навчання, але і для корпоративного. Ефективний коучинг – це мистецтво, яке вимагає розуміння і великої практики. Книга вчить долати неправильні уявлення про бізнес, допомагає по-новому поглянути на управління і на людей. Вона розповідає не тільки про фінансовий коучингу, але й про відношення з оточуючими.

  Методики коучингу

  Існує декілька технік coaching, з допомогою яких можна зазирнути у майбутнє і передбачити всі варіанти розвитку подій. Хоча мотиви у всіх різні, але досягти їх можна, якщо дотримуватися базових принципів тренінгу. Основні техніки коучингу:

 • З усіма все добре. Найважливіший принцип, який вчить не вішати ярликів і не ставити діагнозів.
 • У всіх людей є потрібні ресурси для здійснення бажаного. Треба прибирати з себе переконання про недостатньої компетентності чи неосвіченості в тому чи іншому питанні.
 • Люди завжди роблять найкращий вибір з усіх можливих. Принцип дає хорошу можливість примиритися з прийнятими рішеннями і їх наслідками.
 • Основу кожного вчинку складають тільки позитивні наміри. Кожна людина прагне до любові і щастя, але використовує для цього різні дії.
 • Зміни неминучі. Процес цей не залежить від наших бажань, адже організм оновлюється кожні сім років. Якими будуть зміни завтра, залежить від того, чим людина займається сьогодні.
 • Як стати коучем

  Професія коучера не вимагає детального знання психології питань нейробіології. Йому не обов’язково бути експертом у всіх проблемах, з якими до нього будуть звертатися. Консультант просто задає питання, допомагаючи активізувати дослідницьку або пізнавальну діяльність людини. Як стати коуч-тренером? Перш людина повинна для себе вирішити наступне: чи здатний він розвивати регулярно навички спілкування і є бажання істинним.

  Стати професіоналом у цій справі – неординарний крок. Потрібно жити в повній ясності щодо свого майбутнього, привести своє життя в повний порядок і встановити особисті цілі. Багато коучі починали з наступних кроків:

  • тестували готовність стати професіоналом з допомогою спеціальних тестів;
  • освоювали знання під керівництвом ментор-коуча по підготовчій програмі і отримували сертифікат;
  • знаходили нових клієнтів, спираючись на здобуті знання;
  • після перших 100 платних сесій приймали рішення інвестувати в подальше кар’єрне зростання.

  Міжнародна академія коучингу

  В Росії існує унікальна академія коучингу Мак, онлайн яка навчає професіоналів своєї справи, видає сертифікат фахівця міжнародного зразка. Компанія надає навчання за допомогою електронних засобів та інноваційних технологій. Курс проводиться дистанційно зрозумілою мовою, тому підходить як новачкам, так і тим, хто вже розвивається в цій області. Академія регулярно проводить різноманітні майстер-класи з розвитку навичок. Тут можна навчитися дитячого або підліткового тренінгів, а також пройти курс коучингу для людей з СДУГ.

  Курси коучингу

  В інтернеті легко знайти величезну кількість курсів, які пропонують навчатися професії і піднімати свій рівень. Будь коучинг-центр надає навчаються відео та аудіоматеріали, книги, живе спілкування з професіоналами. У числі найбільш популярних тем – основи, інструменти та технології коучингу. Курси корисні як для керівників підприємств, так і для простих людей, яких цікавить, як жити в гармонії з оточуючими людьми і з собою.

  Відео: навіщо потрібен коучинг