Сьогодні в нашому кімнатному квітникарстві одне з найпопулярніших рослин – Каланхое. Це дивовижний і надзвичайно красиве рослина в багатьох можна знайти на підвіконні.

Зміст статті:

 • Різновиди та особливості вирощування каланхое різних сортів
 • Як правильно доглядати за каланхое в домашніх умовах
 • 1. Температура і освітлення
 • 2. Вологість повітря і полив
 • 3. Удобрення та підживлення
 • 4. Пересадка
 • 5. Розмноження
 • 6. Цвітіння і обрізка
 • Хвороби і шкідники
 • Чому не цвіте — причини
 • Корисні властивості
 • Як добитися рясного повторного цвітіння

Каланхое є долгоцветущим рослиною з сімейства товстолисті. Його ще називають «деревом життя», порівнюючи з цілющим якостям з женьшенем.І це не випадково. Сік рослини має досить сильні загоюють і протизапальні якості. Багато людей використовують його і для зняття зубного болю, позбавлення від нежиті, мігрені, кашлю, хвороб шлунка. Загалом, ціла аптека.

Ну і з естетичної сторони каланхое – дуже красиве рослина.

Прийшло до нас каланхое з Південної Америки. Зустрічається воно так само й Африці, у Східній Азії. Сьогодні налічується понад 200 різновидів цієї рослини. Але лише кілька з них благополучно оселилися у нас на підвіконнях.

Різновиди та особливості вирощування каланхое різних сортів

Каланхое пір’ясте

Є самим лекарственны рослиною на відміну від інших видів. Друга назва — каланхое Бриофиллум.

Досягає висоти до 1 метра. У нього м’який стоячий стебло м’ясисте листя. Причому верхні листки у нього складчасті і мають яйцеподібну форму, а нижні – прості, еліптичної форми. Розмножується дітками, що утворюються в поглибленнях по краю листя.

Каланхое Блоссфельда

Цей вид зустрічається на Мадагаскарі і цвіте дуже пишними суцвіттями білого кольору, чому його ще називають біле Каланхое.

Цвіте з лютого по травень. Якщо каланхое перистого саме лікарський, то цей вид – самий декоративний. Виведено дуже багато сортів, які відрізняються забарвленням квітів.

Особливою популярністю користується махровий сорт цього виду.

Каланхое бехарское

Цей вид називають слоновою травою або мальтійським хрестом. Листя у нього опушені, мають оливково-зелений колір. Форма листа трикутна або клиноподібна. Цвіте в червні і липні. Оскільки з часом листя залишаються тільки на верхівці рослини, то його доводиться оновлювати, зрізуючи цю верхівку і висаджуючи її.

Добре переносить посуху і прохолоду.

Трубкоцветная різновид

Це дуже оригінальний зовні вигляд каланхое. Має велику кількість зелених листя з сірим відтінком і коричневими плямами. Довжина їх досягає 15 див.

Якщо рослина знаходиться в тіні і рідко поливається, воно може значно витягуватися в довжину.

Хоча видів, які вирощуються квітникарями багато, але більшою популярністю користується саме каланхое перистого. Принаймні, я найчастіше зустрічав на вікні саме його.

Як правильно доглядати за каланхое в домашніх умовах

Догляд за квіткою не вимагає яких-небудь специфічних робіт. Так само, незважаючи на різноманітність видів, догляд однаковий для всіх.

Якщо підсумувати усі види догляду, то отримаємо такий перелік:

 • регулярний полив;
 • освітлення і температурний режим;
 • пересадка;
 • підживлення;
 • захист від хвороб.

В цілому, ці стадії характерні для будь-якої рослини.

Температура і освітлення

Важливим моментом є дотримання правильного режиму освітлення і сприятливих температур. Що стосується освітлення, то ця квітка влітку віддає перевагу багато світла, взимку, навпаки, його краще ставити в тінь. Є і ще одна особливість, характерна лише для нього. Цвіте він тільки при невеликому впливі на нього освітлення. У природі він цвіте зазвичай з настанням зими. Однак, якщо ви хочете що б він цвів в будь який інший час року, необхідно скорочувати рослині світловий день. Це можна робити, прибираючи квітка в будь-який зручний вечірній час в якесь темне місце, або ж просто накривати його.

Що ж стосується температурного режиму, то влітку оптимальним є діапазон від+18 до +28 градусів, а взимку – від +10 до +16 градусів. Легко перенесе і утримання на утепленому балконі.

Вологість повітря і полив

Тепер деякі особливості поливу. А вони є, і це пов’язано з тим, що у рослини в м’ясистих листках накопичується волога. Тому посуху він переносить легко, втім як і всі товстолисті. Але не любить, коли його переливають. Полив полягає в повному змочуванні землі. Однак, якщо ви перелили, то краще злити зайву воду.

Якщо погода стоїть дуже спекотна, то поливати можна і частіше. Причому поливають рослину не тільки під коріння – в горщик, але і в піддон.

Багато люблять обприскувати свої рослини. Для каланхое це не актуально. Єдино, що можна робити, це протирати листя від пилу. Але якщо ви і опрыскиваете, то нічого страшного. Єдино, не рекомендують робити це взимку.

Добриво і підгодівля

Для красивого, а тим більше, пишного цвітіння, його треба підгодовувати. Але робити це треба правильно. Зазвичай добрива вносяться раз в місяць. Оскільки каланхое є суккулентом, то і добрива треба вибирати відповідні.

Надлишок добрив шкодить рослині, тому необхідно строго дотримувати міру. Якщо у вас квітучий вигляд рослини, то можна використовувати і комплексні добрива. Але вносити їх краще в межах половини від норми, зазначеної в анотації.

Якщо все робити правильно, ваша рослина не тільки буде добре рости, але і красиво цвісти.

Пересадка квітки

Оскільки каланхое є швидкозростаючим рослиною, то пересаджувати його треба досить часто. Проводяться такі заходи раз на рік по весні в березні-квітні. У цей час відбувається його посилений ріст. Якщо у дорослої квітки коріння не виходять за краї горщика, то його можна просто присипати землею.

В іншому випадку, пересаджуємо. Для цього беремо горщик по діаметру більший, ніж той, в якому росло. Рослина акуратно дістаємо зі старого горщика, намагаючись не пошкодити ані стебла, ані коріння. Пересаджуємо разом з тим грудкою землі, в якому сидить рослина. Тобто, коренів не очищаємо.

У новий горщик засипаємо грунт, що складається з однієї частини дернової і листової землі, і стільки ж піску. Якщо є можливість, додайте перегною. Молоді рослини пересаджують щорічно, дорослі – раз в 2-3 роки. На дно горщика, перш ніж засипати грунт, краще всього помістити дренаж.

Рослина розміщується в пересаживаемом горщику таким чином, щоб коренева шийка була на рівні грунту. Далі, висипаємо землі і ущільнюємо. Земля не повинна доходити до верхнього краю горщика на 3 див.

Після цього поливаємо рослину і ставимо на відведене для нього місце.

Розмноження рослини

В домашніх умовах можна благополучно розводити рослина. Для цього використовується кілька методів:

 • поділом великого куща;
 • укоріненням живців;
 • посадкою окремого аркуша;
 • посівом насіння.

Перший спосіб зазвичай використовується, якщо у вас занадто великий кущ і його необхідно поєднувати. Однак, не завжди розділені кущі приживаються.

Найкраще робити це за допомогою живців. Коріння на черешку утворюються швидко, він добре приживається і через місяць вже може цвісти.

Живці відрізаються при формуванні куща або його пересадки. Від рослини відрізаємо найбільш сильний пагін довжиною до 8 див і висаджуємо в грунт. Вкорениться він вже через два тижні. Зазвичай відрізається верхівка рослини.

 

Розмноження листом така ж не складна процедура, як і попередня. Деколи, навіть, простіше відщипнути листочок від куща. Можна взяти і опалий і помістити його в воду. Після появи корінців, садимо такий росток в грунт.

Можна спробувати висадити і насіння. Ті, хто робить це часто, кажуть, що схожість їх досить висока.

Для цього необхідно підготувати грунт. Він повинен складатися з перегною, дернової землі, торфу і піску. Все змішується в рівних частках.

Насіння розкладаємо на поверхні землі, але не закопуємо їх, а злегка придавлюємо.

Накриваємо зверху плівкою і ставимо в тепле місце. Коли з’являться перші сходи – плівку знімаємо, а після появи перших листочків, каланхое можна пересаджувати.

Цвітіння і обрізка каланхое

Для чого необхідно обрізати кущ? Це робиться для того, що б він сильно не розростався. Крім того, це допомагає і цвітінню. Для цього робиться прищіпка.

Обрізають каланхое після того, як рослина відцвіте.

Після того, як пучок квітів засохне, його акуратно зрізують. Руками цього робити не рекомендується, краще використовувати ножиці або гостре лезо бритви.

Після того, як обрізали старі бутони, у рослини настає період спокою. Він потрібен, що б почалося повторне цвітіння. При правильному дотриманні режиму спокою, можна домогтися, що каланхое зацвіте знову.

Першим ділом прибираємо рослина з підвіконня – подалі від світла та організуємо йому короткий світловий день. Про це йшлося раніше. При цьому, на світло рослину можна виставляти лише годин на шість.

Обрізаємо всі зайві частини рослини.

Поливаємо вже раз в два тижні. Так само тримаємо при температурі не вище 20 градусів. А вже безпосередньо перед початком зимового цвітіння повертаємо каланхое до колишніх умов. Воно відразу дасть бутони.

Єдина складність полягає в тому, що період спокою рослини припадає на літо. А в цей час досить складно дотримати потрібний світловий і, особливо, температурний режим.

Хвороби і шкідники

Як будь-який живий організм, каланхое схильний до різних захворювань. Найчастіше це відбувається із-за неправильного за ним догляду.

В основному можна виділити наступні проблеми, пов’язані з захворюванням рослини:

 • Каланхое сильно витягується, нижні листя сохнуть – брак сонячного світла.
 • Каланхое скидає листя – рідко провітрюється приміщення.
 • Плями на листках з’являються у разі сонячного опіку, або надмірної скупченості рослин.
 • Каланхое не росте і скидає листя – нестача поживних речовин у грунті.
 • Листя закручуються – багато торфу в грунті.
 • Листя м’які і обпадають – частий полив, і, як наслідок, гниття коренів.
 • Листя сохнуть – необхідно частіше поливати.

Ураження сірою гниллю (сірі плями і наліт на листках) – надлишок вологи і неправильний режим освітлення. Лікується зазвичай обробкою каланхое фунгіцидом.
Освіта білуватого нальоту і опадання листя – борошниста роса. З’являється внаслідок занадто спекотного повітря. Так само необхідно обробити фунгіцидом.

Що стосується шкідників, то найпоширенішими є кліщ, попелиця, борошнистий червець і щитівка.

Наявність кліща можна виявити при появі бурої скоринки на листках. Причому листя скручується. Для боротьби з ним необхідно промивання рослини мильним розчином і обробка інсектицидом.

Якщо на рослині поселяється попелиця, то листя жовтіє, деформується і покривається липким нальотом. Виводять її все тим же мильним розчином

Якщо листя вкриті білим нальотом – на рослині оселився борошнистий червець.

Необхідно видалити всі уражені листя, і обробити рослина інсектицидом.

При ураженні щитівкою листя сохнуть і обпадають, на стеблі з’являється липкий наліт. Рослина при цьому, перестає рости. Шкідника вручну знімають з рослини, а саме каланхое промивають тампоном, змоченим спиртом.

Чому не цвіте каланхое – причини

Хороший ріст і цвітіння каланхое залежить від правильного догляду за ним. Якщо ви дотримувалися всі описані вище умови, то вашому квітці нічого не загрожує.

В іншому випадку ви допустили ряд помилок. Основними є:

 • Невідповідний грунт.
 • Недостатність освітлення.
 • Короткий світловий день.
 • Занадто рясний або, навпаки, недостатній полив.
 • Порушення температурного режиму.

Крім того, можуть впливати на цвітіння хвороби. Ну і звичайно ж – формування куща. Цей фактор є невід’ємним для цвітіння рослини. Формування проводиться обрізанням і прищипыванием куща. Про це розповідалося вище.

 

Корисні властивості каланхое

Недарма цю рослину називають домашньої аптекою на підвіконні. У ньому містяться такі речовини, як:

 • вітаміни C і PP.
 • кислоти – щавлева, оцтова і яблучна.
 • різні дубильні речовини.
 • полісахариди.
 • мікроелементи: залізо, магній, алюміній, мідь, кремній, марганець, кальцій.
 • ферменти (ензими або специфічні білки).

У медицині, наприклад, каланхое використовується в якості стимулятора відновлення, або регенерації тканин. Використання цієї рослини допомагає прискоренню загоєння ран, виразок.

Серед лікувальних властивостей каланхое, можна виділити такі, як протизапальні, антисептичні, кровоспинні, бактерицидні, ранозагоювальні, протигрибкові, загальнозміцнюючі, противірусні та ін.

З каланхое готують сік, настої і мазі. З їх допомогою можна лікувати різні захворювання шкіри, пролежні, вугри, плями на обличчі, захворювання ротової порожнини і вух. Так само такі запальні захворювання, як грип, гайморит і нежить, захворювання очей. Крім того, каланхое використовується при лікуванні туберкульозу, виразки шлунка, хвороби нирок, варикозу нижніх кінцівок і артроз з артритом.

Всі ці лікувальні препарати можна придбати в аптеці.

Але, якщо у вас вдома живе це лікарська рослина, то можливо приготувати сік і самим. Ось один з рецептів.

 • Зрізаємо листя зі стеблом, промиваємо. Загортаємо в папір і кладемо в холодильник на тиждень. За цей час відбувається ферментація.

 • Подрібнюємо рослина, кладемо на марлю і віджимаємо руками сік. Після цього ставимо сік на добу в холодильник, що б утворився осад.

 • Далі, сік фільтруємо через марлю і зливаємо в темну ємність. Зберігаємо в холодильнику не більше двох тижнів. Якщо необхідно зберігати довше, треба сік законсервувати.

 • Удачі вам в розведенні каланхое і використанні його в лікувальних властивостях. А, насамкінець, невелике відео по догляду за каланхое.

  Як добитися рясного повторного цвітіння