Лакування паркету: порядок, способи нанесення лаку

Лакування паркету: порядок, способи нанесення лакуБудь паркет, незалежно від своєї вартості або якості, рано чи пізно втрачає первинний блиск. Це відбувається тому, що шар лакування, що покриває його, з часом стирається, покривається подряпинами і відколами.

Лак не тільки додає дереву блиск, але і вигідно підкреслює його структуру, захищає від агресивного впливу вологи та хімічних миючих засобів. Тому термін служби паркетних підлог, позбавлених такого захисту, значно скорочується. Щоб «реанімувати» паркетне покриття, потрібно провести його повторну лакування.

Матеріали та інструменти для лакування Лакування паркету: порядок, способи нанесення лаку

Зміст статті

 • Матеріали та інструменти для лакування
  • Як вибрати лак
 • Підготовка до нанесення лакового шару
  • Підготовка приміщення
  • Циклювання
  • Грунтовка
 • Як правильно покрити паркет лаком
  • Способи нанесення складу
   • За допомогою кисті
   • Валиком
   • Пульверизатор
   • Шпателем
  • Шліфування
 • Корисні поради

Перш ніж приступити до лакування, потрібно підготувати необхідний для роботи інструментарій і лакофарбовий матеріал. Для проведення фарбувальних робіт знадобиться наступне.

 • Валик. Він може бути як синтетичних, так і натуральним. Головна умова — довжина ворсу «шубки» повинна дорівнювати 8-10 мм, що краще всього підходить для нанесення рідкого лаку.
 • Високоякісна широка кисть, не залишає на поверхні, що фарбується смуг і волосків.
 • Ванночка-розминка.
 • Шліфувальна машинка.
 • Пилосос для прибирання пилу після шліфування.
 • Краскопульт. Згодиться для нанесення рідких лакофарбових складів на великі площі підлоги.

Лакування паркету: порядок, способи нанесення лакуЯк вибрати лак

Особливу увагу слід приділити вибору засобу. Склад повинен бути саме паркетний, тобто стійкий до стирання і добре взаємодіє з деревом.

У будь-якому сучасному будівельному супермаркеті можна зустріти великий асортимент паркетних лаків від різних виробників. Вони проводяться на різних основах, від чого залежать їх експлуатаційні властивості.

 • На водній основі. Так звана побутова серія. Призначаються для фарбування підлог у житлових приміщеннях з невисокою інтенсивністю руху.
 • Алкідні. Ще один вид побутової серії, що має один мінус — виражений хімічний запах.
 • Поліуретанові. Склад підвищеного класу зносостійкості, придатний навіть для фарбування паркетних підлог навіть в будівлях громадського користування: навчальних, адміністративних, торгово-розважальних і т. д.
 • Акрилові. Відрізняються безпекою для людини, оскільки не містять шкідливих хімічних речовин.

ДОВІДКА. Лаки можуть бути прозорими, тонованими, що надають дереву певне забарвлення: під дуб, під горіх, венге.

В даному випадку вони виступають аналогом морилки. Після приготування всіх необхідних інструментів і придбання потрібного лаку можна приступати до роботи.

Підготовка до нанесення лакового шаруЛакування паркету: порядок, способи нанесення лаку

Перед початком лакування, слід підготувати робоче простір і самі підлоги. Наносити лакування на непідготовлену поверхню категорично не рекомендується.

Підготовка приміщення

Перед тим як приступити до роботи, слід винести з приміщення всі зайві речі і меблі. Ніщо не повинно заважати здійснити фарбування лаком за єдиний прийом. Щоб не чекати, поки висохне одна половина, і приступити до роботи над інший.

ВАЖЛИВО! Рекомендована температура повітря в кімнаті повинна бути в діапазоні від +15 до +25 °С, а вологість не вище 60%.

При підвищеній вологості підлога буде сохнути занадто довго, та і якість фарбування буде нижче. Тому кімнати перед роботою слід добре провітрити, знизивши тим самим рівень вологості.

ЦиклюванняЛакування паркету: порядок, способи нанесення лаку

Паркетна поверхню перед реставрацією повинна бути ретельно зачищена від старого лаку і воскової натирання. Все це значно знижує адгезію нанесеного лаку з деревом, і він просто отшелушится протягом найближчого року.

Для зачистки підлоги роблять циклювання паркету за допомогою спеціальної циклювальної машини або шліфмашинки з великим зерном. У процедурі циклювання повинні бути прибрані всі забруднення і старі лакофарбові покриття. У підсумку повинна залишитися тільки чиста, дерев’яна поверхня паркету.

Циклювання — робота досить пильна, тому проводити її потрібно в добре провітрюваному приміщенні. Наприклад, з відкритими балконними дверима і вікнами, якщо дозволяє погода. В іншому випадку слід захистити органи дихання респіратором. Що залишилася після зачистки паркету пил прибирається за допомогою потужного пилососа, а після цього проводиться ще й вологе прибирання.

ГрунтовкаЛакування паркету: порядок, способи нанесення лаку

Далі слід уважно оглянути підлоги на предмет наявності відколів або глибоких тріщин. Вони закладаються шпаклівкою по дереву за допомогою шпателя. Потім поверхню паркету потрібно офарбити грунт-складом. Його призначення — поліпшення зчеплення лаку з офарблює поверхнею, щоб лак лягав рівніше і тримався на паркеті довше.

Для ґрунтовки слід купувати спеціальні склади, призначені для роботи з деревом. У продажу є також грунтовки по бетону і заліза: такі види для обробки паркетних підлог не підійдуть.

ВАЖЛИВО! Лаки та грунтовки з різними хімічними складами можуть вступати один з одним у «конфлікт».

В результаті лак, замість того щоб міцно лягти на дерево, буде відшаровуватися, лущитися і покриватися білястими плямами. Тому рекомендується підбирати лаки і грунт-склади однакового хімічного складу, а ще краще — однаковою компанії-виробника.

Як правильно покрити паркет лакомЛакування паркету: порядок, способи нанесення лаку

Для отримання міцного і довговічного покриття потрібно нанесення декількох шарів лакування. В залежності від консистенції складу їх може бути до 5 і навіть 7. Тут не варто лінуватися і намагатися економити. Занадто тонкий захисний шар швидко зітреться, і всю роботу вже на наступний рік доведеться повторювати заново.

Способи нанесення складу

Наносить лак можна кількома способами.

За допомогою кисті Лакування паркету: порядок, способи нанесення лаку

Лак краще всього наносити широкими мазками у вигляді латинської літери U. Склад у цьому випадку лягає досить гладко.

Єдиний недолік такого методу — щетина кисті як би піднімає деревні волокна при фарбуванні. Тому необхідна обов’язкова проміжна шліфування між нанесенням різних шарів.

Валиком Лакування паркету: порядок, способи нанесення лаку

Краще наносити лак рухами хрест-навхрест. Так підлоги краще і рівномірніше фарбуються, не залишається незачеплених плям і смуг.

Пульверизатор

Застосовується, коли потрібно покрити великі площі, наприклад, вестибюлі і коридори громадських будівель, сцени і аудиторії.

Відрізняється підвищеною витратою лакофарбових матеріалів, а також необхідністю організовувати захист стін і вікон від фарби лакофарбового матеріалу.

ШпателемЛакування паркету: порядок, способи нанесення лаку

Густий лак можна наносити на підлоги за допомогою широкого металевого шпателя, S-образними рухами руки. Однак, якщо у вас немає певного досвіду роботи з цим інструментом, краще вибрати іншу технологію.

Шліфування

В середньому кожний шар лаку сохне від 1 до 3 діб, в залежності від вологості повітря в приміщенні складу.

Після повного висихання першого шару потрібно зробити проміжне шліфування. Воно необхідне, щоб видалити «підняті» пензлем або валиком деревні ворсинки. Проводиться зачистка вручну наждачним папером, або за допомогою електричної шліфмашинки.

По закінченні шліфування утворилася пил прибираємо пилососом, паркет протираємо вологою ганчіркою і приступаємо до нанесення другого шару.

Корисні порадиЛакування паркету: порядок, способи нанесення лаку

Лакування паркету — процедура досить тонка і вимагає знання «поведінки» лакофарбових виробів.

 • Ні в якому разі не можна прискорювати сушіння за допомогою вентилятора або теплової гармати. Це може привести до появи бульбашок, плям і помутнінь на лакованої поверхні.
 • При виборі лаків на хімічній основі слід враховувати, що після висихання його колір стане на 1-2 тони темніше із-за хімічної реакції з деревиною.
 • Виняток — водні різновиди, які не змінюють свого відтінку в процесі сушіння.