Льняне весілля – свято, яке влаштовують з приводу четвертої річниці подружніх відносин. У російській традиції символом лляної весілля є льон і тканина, виготовлена з нього.

 • Вибір символу не випадковий: льон, вироби з якого відрізняються особливою красою і міцністю, символізує красу і міцність відносин, побудованих молодими подружжям за 4 роки спільного життя.
 • В народному уявленні льон завжди зв’язувався з достатком і матеріальним процвітанням сім’ї, оскільки далеко не кожна сім’я могла собі дозволити одяг, скатертини і рушники з лляної тканини: дуже трудомістким був процес її виготовлення і вартість одержуваного полотна.

4 роки спільного життя – це рубіж, коли молода сім’я переходить у стадію зрілих відносин, покращує своє матеріальне добробут і починає відчувати достаток. Придбання виробів з льону означає вступ сім’ї на шлях, що веде до процвітання і багатства.

 • Льняне весілля називається ще мотузяній, оскільки долі молодого подружжя до цього моменту тісно переплітаються, подібно мотузках у плетених виробах або лляною волокнах у полотні. Вважається, що після цієї річниці розлучити подружжя вже не так легко.

Інші назви лляної весілля

 • 4 роки подружнього життя в західноєвропейській традиції зв’язуються з воском, тому ця річниця носить ще назву воскової весілля.

Розігрітий віск – матеріал надзвичайно пластичний, легко приймає придаваемую йому форму, тому він, як жоден інший матеріал, символізує взаємний вплив подружжя один на одного. У процесі спільного життя їх характери піддаються своєрідній переплавки, підлаштовуючись один до одного.

 • У Німеччині чотирирічна річниця весілля називається бурштинової, а в Нідерландах – шовкової.

Старовинні традиції лляної весілля

 • Існує старовинний звичай «накриття чоловіка». Його проводили рано вранці в день сімейного свята: молода дружина вставала вдосвіта, прибирала ковдру зі сплячого чоловіка і вкривала його «полотном щастя».

Це полотно вона потроху ткала з самих перших днів свого заміжжя, але тільки в ті моменти, коли чоловік приносив їй радість, надаючи знаки уваги і роблячи подарунки. Якщо за 4 роки спільного життя таких моментів було достатньо, «полотно щастя» виявлялося настільки довгим, що його цілком вистачало на те, щоб повністю укрити дружина.

Якщо ж чоловік не був достатньо ніжним і уважним, полотно не в змозі було подарувати йому тепло, оскільки виявлялося не дуже великим. У цьому випадку чоловік повинен був задуматися і виправити свої помилки.

 • В сучасних умовах відродити подібний звичай, звичайно ж, неможливо: ткацький стан, необхідний для виготовлення полотна, зараз можна знайти лише в музеї. Однак деякі жінки в якості полотна щастя використовують льняне простирадло і вишивають на ній візерунки або красиві квіти. Скільки знаків уваги – стільки і квіток на простирадлі. У підсумку люблячий чоловік отримує справжнє твір мистецтва, а недбайливий – те, що заслужив.
 • Існує ще одна весільна традиція: дружина шила чоловікові штани і сорочку, але при цьому не знімала з нього мірок: шила «на око», по пам’яті. Це було своєрідним іспитом для молодої господині: чи добре вона знає свого чоловіка після 4 років сімейного життя?
 • Вітаючи наречену з лляної весіллям, хрещений батько дарував їй прядку або кований скриню, а хрещена мати – власноручно спряденный льон або лляні вироби.
 • Протягом перших років подружнього життя дружина мала виткати полотно з льону і пошити з нього простирадло, прикрасивши її мережками та мереживом ручної роботи. Цю простирадло необхідно було постелити на подружнє ложе в день лляної весілля, оскільки вважалося, що після неї подружжя повинні спати на власному білизна – адже ті комплекти, що були подаровані ним кілька років тому, при вступі в шлюб, вже прийшли в непридатність.
 • У день лляної весілля дружина з поклоном вручала чоловікові лляну сорочку, яку вона з любов’ю пошила і прикрасила вишивкою. У цій сорочці чоловік ходив на протязі всього урочистого дня. Сама винуватиця торжества вбиралася в лляний сарафан, прикрашений красивою вишивкою.
 • З давніх пір, вимовляючи привітання з лляної весіллям, гості свята обсипали їх льодяниками і лляними насінням.
 • Стіл, за яким проходило торжество, було прийнято прикрашати символічними фігурами, виготовленими господарем будинку з лляних стебел. Ці фігурки подружжя берегли до наступної річниці весілля, а потім спалювали, дотримуючись певний ритуал.
 • Під час свята гості садили «молодят» на стільці і надійно заплутували їм руки і ноги за допомогою мотузок. Якщо сімейної пари не вдавалося звільнитися від пут, це вважалося добрим знаком, оскільки свідчило про фортеці любові і міцності сімейних відносин.

Як відзначають лляне весілля?

 • Оскільки льняне весілля – це ще не ювілей, відзначити її найкраще у колі найближчих друзів. Можна провести веселе новорічне свято або тематичну вечірку, нарядивши гостей у костюми казкових персонажів, кровожерливих піратів або рожевих бегемотиків: головне, щоб було дуже весело, гамірно і цікаво.
 • 4 річниця весілля – свято, не вимагає дорогих і вишуканих страв. Можна запропонувати гостям саму просту повсякденну їжу: цілком можна обмежитися фірмової смаженою картоплею і парою домашніх салатів. У будь-якому випадку на столі повинні бути присутніми різноманітні овочі і салати з них.

Втім, якщо молода господиня хоче вразити присутніх своєю кулінарною майстерністю (досвіду, набутого за 4 роки сімейного життя, нею накопичено вже чимало), ніхто не заважає їй приготувати свої фірмові страви. Господар же може пригостити присутніх домашнім вином власного виготовлення.

 • Крім друзів на весіллі обов’язково повинні бути присутні батьки «молодят», а також їх хресні.

Що прийнято дарувати на лляне весілля?

Льняне весілля, відзначається після чотирьох років подружнього життя, припускає, що подружжю слід підносити вироби, виготовлені з льону.

 • Найчастіше дарують дорогі комплекти рушників або постільної білизни, оброблені мереживом покривала, фіранки, виготовлені з високоякісного лляного полотна.
 • Подарунки на лляне весілля (якщо це – гобелен, витканий з лляних ниток або картина, написана на полотні) на довгі роки можуть стати головною прикрасою інтер’єру.
 • Дуже часто дарують приладдя для сервірування столу: лляні серветки, скатертини і тканинні підставки під гаряче. Бажано, щоб усе це являло собою комплект.
 • Подружжя, які прожили в шлюбі 4 роки, дарують один одному комплекти лляного одягу.
 • Подарунки на лляне весілля можуть бути пов’язані з її другим назвою («воскова свічка»), тому молодим можна подарувати вишукані свічники і набір ароматичних свічок, а також косметику, виготовлену з використанням продуктів бджільництва.
 • Річниця весілля (4 роки подружжя) вже довела міцність сформованих відносин, тому молодим часто дарують символізують їх плетені вироби, виготовлені у техніці макраме. Подібні подарунки нагадують нам, що четверту річницю шлюбу називають ще і мотузяною весіллям.

Як вітати молодих?

Оскільки лляне весілля прийнято відзначати в компанії веселих друзів, то і привітання з лляної весіллям повинні бути настільки ж веселими і життєрадісними.

 • Перші привітання повинні вимовити батьки «молодят».
 • Привітання, сказані в самому початку дружньої вечірки, зазвичай представляють собою віршовані привітання, побажання щастя та довгих років благополучного сімейного життя.
 • Вітання, якими супроводжуються жартівливі подарунки, вимовляються в момент розпалу свята, коли гості вже досить освоїлися і почали невимушено вести себе.
 • Жартівливі поздоровлення можуть супроводжувати навіть самі, здавалося б, нейтральні подарунки. Наприклад, підносячи молодим постільна білизна, можна натякнути, що за кілька років подружнього життя, проведених в любовних утіхах, їх старі простирадла стерли до марлі.
 • Привітання, супроводжуючі подарунок, придбаний в магазині для дорослих, теж можуть містити деяку кількість фривольностей. Зрозуміло, це можливо лише у випадку, якщо винуватці свята не заперечують проти таких речей.