Методи виховання дітей

Існують різні підходи до виховання дітей. Можна виховувати своїм прикладом і ставленням. Такий підхід характерний для жінок. А можна вивчати методи і тактику впливу, що властиво швидше чоловікам. Добре, якщо ці обидва ці способи використовуються.

Системне і прямий вплив

Методи виховання дітей

Системний вплив для зміни поведінки дитини називається методом. Для реалізації методу використовуються більш дрібні і конкретні способи впливу – прийоми. Вони можуть бути універсальними або конкретно орієнтованими. Вибір прийомів і методів залежить від якостей і особистості батьків, від їх знань в області виховання і бажань. Інструкціями і системою підкріплення користуються в дисциплінарному вихованні, спрямованої свободою – у вільному.

Одним з найбільш ефективних і простих методів впливу на дитину може бути безпосередній вплив: жестом, поглядом, словом. Навчити дитину, якщо він не вміє, пояснити, якщо не розуміє, розповісти, якщо не знає… Важливо направити в потрібну сторону, коли він сумнівається, пограти разом і захопити, зупинити, коли робить щось погано, відучити, коли приохотився до шкідливого або небезпечного. А ще важливіше, не забути похвалити і підтримати, коли все добре і правильно.

Прямий вплив навіювання, розповідь, заборона, показ, пояснення, привчання та інші.

Непрямий вплив

Методи виховання дітей

Непрямий вплив на дитину відбувається, коли батьки демонструють щось особистим прикладом, надають підтримку або позбавляють її, керують увагою дитини, відволікаючи і тягнучи за своїм бажанням.

Одним з найбільш поширених способів виховання є навіювання, коли батьки спираються не аргументи, а на інтонації і формулювання. Запечатление буде результатом навіювання і враження, розуміння стане результатом показу і пояснень, зразком поведінки буде особистий приклад, захоплення і звичка утворюються з залучення і привчання, а загальний результат закріпить неодноразове позитивне підкріплення. Виховання дитини складається з того, що батьки його навчають, пояснюють необхідне з допомогою ігор, привчають до хорошого, відучують від поганого.

Щоб досягти результат в напрямку дитини в потрібну сторону використовуються різні технології управління, які дозволяють вирішити конкретні завдання.

Існує безліч різних методів. Батьки вибирають відповідні, грунтуючись на вік дитини, його і свої особливості. Для здорового і вихованої дитини, для нормальних і адекватних батьків головним методом буде договір. І навпаки, дресура стане альтернативою, коли домовлятися не виходить. Оптимальним є використання обох методів у різних ситуаціях. Іноді можна попросити, просто висловити бажання, а іноді тільки вимагати.

Вплив батьків

Методи виховання дітей

Для батьків важливо впливати на свою дитину, знати, що значимість їхніх слів і впливу висока. Коли дитина прислухається до мами і тата, це дуже важливо. І тоді вагоме місце у вихованні починає займати авторитет батьків. Поряд з грамотним звернення, він є основою у вихованні і формуванні особистості дитини.

Відсутність крику у вихованні демонструє компетентність батьків. Вміння домовлятися, спокійно вирішувати питання і проблеми, спокій і твердість замість накопиченого роздратування призведе до більш успішному взаєморозумінню.

Непокора дитини не лікується криком, повторення і спроба зрозуміти дадуть кращий результат.

Проте в ситуації, коли дитина провокує батьків та випробовує їх на міцність, найкращою стратегією буде строгість, єдність вимог і відмова від поступок. Тільки виявлена жорсткість врятує батьків від безпорадності в такій ситуації.

Ще одним способом успішного впливу на дитину буде правильне оточення і спеціально створена середовище виховання. Такий вплив називається опосередкованим. Часто воно навіть більш значуще, ніж пряме батьківське.

Опосередкований вплив складається з кола друзів, переглянутих телепередач, відвідування інтернету, комп’ютерних та реальних ігор, частки участі кожного з батьків і бабусь/дідусів у вихованні.

Саме середовище навколо дитини виховує його, розвиває певні риси і здібності. Тому важливо, щоб ця середовище привчала дитину до хороших звичок, була правильно і розумно організованої.