Чи знаєте ви, що наше спілкування складаються не тільки з мови та емоцій? Воно полягає ще й невербального засобу спілкування, тобто, жестів. Жестикуляція займає більше половини нашої мови, і може дуже багато розповісти про нас.

Знаючи мову тіла, ви здатні наперед знати, про що думає ваш співрозмовник, бреше вона або говорить правду. Особливо важливо знати мову тіла в ділових відносинах, наприклад, при прийнятті на роботу. У деяких західних країнах менеджерам з персоналу просто необхідно знати мову тіла, і деколи це є великою перевагою.

Такий фахівець зможе безпомилково взяти на роботу тільки гідного кандидата, впевненого в собі і готового працювати на вас. Також важливо навчитися розуміти мову тіла для себе, щоб можна було контролювати свої жести.

Трохи історії

Ще багато століть тому великі письменники знали про те, що рухи відображають загальний настрій людини, але ніякого вивчення мови тіла не робилося. У 1954 році відомий американський психолог Пол Екман почав дослідження мови тіла і міміки, це і стало його науковою роботою в наступному році.

Ще один американський психолог Майкл Арджайл вивчав мову жестів, наприклад, як ми підходимо до людей, як торкаємося до них. Обидва цих вчених прийшли до висновку, що мова тіла і жестів досить складний, і щоб зрозуміти, про що думає людина, недостатньо знати окремі пози або рухи, необхідно вивчити весь спектр невербального методу спілкування, і тоді зможете розуміти те, про що людина говорить, а те, що у нього на умі в цей момент.

Жести відкритості

По жестах відкритості ви можете зрозуміти, наскільки співрозмовник з вами щирий, готовий спілкуватися, і що у нього немає прихованих намірів. До таких рухів відносяться:

 • Першою ознакою відкритості, є те, коли людина під час розмови, жестикулюючи руками звертає долоні наверх. Зверніть увагу на маленьких дітей, адже мова тіла ми освоюємо вже в маленькому віці, коли малюк намагається чим похвалитися, або розповісти щось цікаве, адже він не ховає руки в кишені, і навпаки, коли дитина завинив, він ненавмисно забирає руки за спину.
 • Ще одна ознака, що людина до вас прихильний – це якщо про час бесіди, він намагається скоротити дистанцію між вами, ближче сідає.
 • Якщо у вас намічається ділова бесіда, зрозуміти, що партнер до вас прихильний, ви можете за ознакою розстібання піджака.
 • І ще один «Відкритий» жест – випрямлені ноги.

«Закриті» жести

Закриті жести, або так звані жести захисту використовуються нами, коли нам не комфортно, і ми хочемо закритися від зовнішнього світу, якщо співрозмовник викликає у нас негативні емоції або неприязнь, ви самі того не помічаючи, будете всіляко відгороджуватися від нього.

Наприклад, ваші оборонні жести можуть стати причиною відмови вам якщо ви прийшли шукати роботу. Чому? Та тому що який би не був у вас червоний диплом і великий досвід роботи, і, якщо роботодавець вміє розуміти мову тіла, ваші закриті жести можуть вас сильно підвести. Давайте розглянемо основні захисні пози і жести:

 • Перша закрита поза, про яку, напевно, знають всі – це схрещування рук на грудях. Ця поза показує вашу невпевненість у собі і негативний настрій до співрозмовника.
 • Не зовсім хороша звичка сидіти, склавши ногу на ногу. Часом, безумовно, ця поза пояснюється тим, що так зручніше сидіти. Постарайтеся уникати цю позу на ділових зустрічах і співбесідах. До того ж, якщо схрещені ноги будуть доповнюватися ще й схрещеними на грудях руками, то тут явно можна говорити про недовіру.
 • Ще одна захисна поза, яка називається «неповний бар’єр», це коли одна руки лежить на колінах, а інша зігнута в лікті і притиснута до тіла. Вона не демонструє ваш негатив, це скоріше всього поза обережності, тобто вашого недовірливого ставлення до співрозмовника.

Жести брехні

Напевно, найбільш цікавими є жести брехні, тому що кожен чоловік хотів би з точністю розпізнавати бреше ваш друг, коханий або просто співрозмовник. І правда, коли людина бреше, він сам того не помічаючи, може видати себе. Існує велика кількість ознак, за якими ви можете розпізнати брехню. Постараємося описати всі можливі жести брехні:

 • Коли людина бреше, його рука мимоволі тягнеться до лиця. Тобто він може чіпати губи, підборіддя, або, взагалі, закрити рот рукою. А якщо ви щось говорите співрозмовникові, а він прикриває рот рукою, значить, він вам не вірить.
 • Якщо людина доторкнувся до свого носа, то це теж можна розцінити як жест брехні.
 • А ще чесання верхнього століття, теж говорить про те, що людина приховує від вас істину.
 • Жест – чухання шиї. Можливо, ви не раз спостерігали, так от це означає, що співрозмовник не згоден з вами, але боїться вам в цьому зізнатися.
 • Якщо людина не вірить у свої слова, він мимоволі починає знімати локшину з вух, а саме доторкаються до мочки свого вуха.

Дуже цікаво, але у брехунів, як правило, саме ці частини тіла і починають свербіти, що аж неможливо втриматися.

Ви напевно помітили, що ми не врахували ще одну мову тіла, а саме «відводить погляд – значить бреше». Справа в тому, що цей жест не показник обману, це природний процес.

Адже коли ми говоримо, ми приводимо в дію наш мозок, а саме його різні ділянки, тобто коли ми щось пригадуємо, наш погляд спрямований вліво вгору, а якщо починаємо собі щось вигадувати і фантазувати – вправо вгору.

Зауважте, коли людина бреше, він частіше не відводить нікуди погляд, адже він все продумав, які відповіді дати і на які питання, а якщо ви йому задасте незвичайний питання, то або він почне щось згадувати або вигадувати.

Жести еротичного характеру

Жести грають роль не тільки в ділових відносинах, але і між чоловіком і жінкою. І найчастіше саме жінки своїм тілом всіляко показують свої почуття до чоловіка. Існують так звані пози зваблювання, а саме:

 • Демонстрація зап’ястя. Зап’ястя ніжна частина тіла жінки, і чому б її не продемонструвати. Якщо ви курите, можете робити це красиво, як би виставляючи зап’ясті вперед.
 • Погладжування волосся, або накручування їх на палець. Також якщо на горизонті з’явився чоловік, жінка робить жест запрокидування волосся назад. У деяких виходить дуже ефектно.
 • Відкритий рот і облизування губ. Але з цим жестом варто бути зовсім обережно.
 • Погойдування ноги зі знятою туфелькою. Вельми еротичний жест.
 • А погляд кокетки? Легка посмішка і прямій погляд, а потім повіки опускаються і погляд йде в бік.
 • Схрещування щиколоток.
 • Легке погладжування себе по стегнах, колінах і литках.

Це тільки невелика частина жестів, і краще знати їх саме чоловікам, щоб розпізнати про наміри жінок, а у жінок подібні жести природою закладено, отакі вони кокетки.

Жести агресії

Звичайно, якщо людина проявляє до вас ворожість, він навряд чи, взагалі, це зможе приховати, але існує пози і жести, які прямо говорять про агресію:

 • Головний ознака агресії – це руки в кулак.
 • Характерний жест агресії – руки убік. Але частіше все ж це не агресія, а готовність до дій.
 • Поза на стільці «верхи» символізує негативне ставлення до співрозмовника.
 • У співрозмовника складені руки за спиною.

Жести нервозності і невпевненості

Коли ви нервуєте, згадайте, що ви робите? Не сидіть же ви нерухомо, коли все всередині вирує і кипить. Ось ознаки, які можуть видати ваше нервове стан:

 • Коли нервує підліток, то він починає гризти нігті, доросла людина собі цього дозволити не може, і найчастіше нігті замінюються на ручку або олівець. Людина може або гризти олівець, або знервовано стукати ним по стільцю.
 • Коли людина стукає пальцями по стільцю, і при цьому його погляд бігає по сторонах, теж ознака того, що його щось турбує.
 • Ще про нервозності повідомляє метушливість і дуже часта зміна пози.

Жести оцінки і замисленості

 • Коли ви розмовляєте з людиною і помітили «нудний» жест, а саме співрозмовник поклав голову на долоні, то безумовно, свою мову варто закінчити. Але буває жест, дуже схожий на жест з долонями, тільки в цьому жесті рука, з виставленим вказівним пальцем, зовсім трохи спирається на щоку, і значить він зацікавленість і задума про те, що ви говорите, тобто людина слухає вас, і не тільки слухає, але й оцінює.
 • Якщо людина носить окуляри, то в момент задумі, він їх знімає, а дужку тягне в рот.
 • Почісування підборіддя як би говорить «давайте про це подумаємо».

Ще є жести, які говорять, непросто про задумі, а про посилене «ворушінні звивин»:

 • «Вештання» туди-назад – говорить про те, що ви намагаєтеся вирішити якусь термінову проблему.
 • Або ж ви защипываете свою перенісся, при цьому закривши очі, теж говорить про те, що ви намагаєтеся знайти рішення в сформованій ситуації .

Жести нудьги

По жестах нудьги ви зможете зрозуміти слухає вас ваш співрозмовник цікавий йому вам розповідь:

 • Наприклад, якщо людина під час вашої розмови поклав голову на долоні, то, ймовірно, ваша балаканина йому набридла.
 • Ще ознака нудьги – постукування ногою об підлогу.
 • А ви помічали, коли ви комусь щось розповідаєте людина мимоволі, малює на папері, тобто він робить вигляд, що слухає вас, але насправді він зайнятий своїми думками і просто вас не слухає. І необов’язково це може бути малювання на папері, також він може просто смикати ручку, або постійно поглядати в телефон.

Жести довірливості

Жести, за якими можна зрозуміти довіряє вам співрозмовник:

 • Якщо співрозмовник під час вашої мови дуже часто вам киває, то значить він вам вірить.
 • Жест «купол» теж відноситься до довірливості. Виглядає він наступним чином: лікті поставлені на стіл, а пальці з’єднані один з одним формуючи форму купола. Звичайно, ще цей жест символізує егоїстичність і самовдоволення.
 • Ну і, звичайно, відкриті долоні також є ознакою повної довіри.