Кухонні шафи дозволяють раціонально використовувати простір, економити місце на робочій поверхні, практично зберігати кухонне начиння і дрібну побутову техніку. Вчені підрахували, що правильно організоване робоче місце на кухні здатне заощадити до 30% часу, адже господині не потрібно буде робити зайвих рухів (нахилятися, присідати або тягнутися за чим-небудь). Тому питання про висоті кухонних шафок досить актуальне.

Як правильно визначити висоту кріплення кухонних шаф

Зміст статті

 • Як правильно визначити висоту кріплення кухонних шаф
 • Висота від підлоги
 • Верхня межа розміщення шафи
 • Висота розміщення шаф залежно від зростання
 • Нестандартне розміщення
 • Важливі нюанси

Дуже поширена думка, що відстань між стільницею і нижньою межею навісної шафи повинна дорівнювати 50 см. Цей показник рекомендує і ГОСТ. Але варто відзначити, що такий вибір не завжди себе виправдовує. Оптимальна висота шафки залежить від багатьох критеріїв і конкретно визначається в кожному індивідуальному випадку. На вибір висоти впливають наступні фактори:

 • зростання господині та інших членів сім’ї – основний фактор, який потрібно враховувати;
 • висота стелі кухні;
 • розміри самої меблів;
 • використання газової або електричної плити;
 • ймовірна експлуатація як шафок, так і стільниці.

Також варто приділяти увагу висоті фартуха, який захищає стіну від бризок і жирного нальоту, враховувати, стандартний чи кухонний гарнітур або ж виконаний на замовлення за індивідуальними розмірами замовника.

Висота від підлоги

Стандартна рекомендована висота кухонної шафи від підлоги дорівнює 1,5 м. Але цей показник може змінюватись і бути менше, наприклад 1,3 м, або більше – 1,6-1,7 м. До того ж необхідно враховувати, чи на стільниці використовуватися дрібна побутова техніка (мікрохвильова піч, кухонний комбайн, кавоварка або мультиварка) або ж все це буде зберігатися в шафі. На вибір висоти в такому випадку буде впливати і спосіб життя господарів, як часто вони будуть користуватися такою начинням і як це зробити користування максимально комфортним.

Верхня межа розміщення шафи

На показник розміщення верхньої межі кухонної шафки, в першу чергу, впливає висота стель. Чим вище стеля, тим доцільніше зробити ширше фартух і, відповідно, розмістити шафи вище. Недоліки у шафок під стелею очевидні:

 • Складність в реалізації. Конфігурація стелі і самої меблів не завжди дозволить закріпити його максимально високо.
 • Доступ до самих верхніх полиць буде утрудненим, особливо при стелях від 2,5 м.
 • Вартість. Із збільшенням площі фасадів збільшиться загальна вартість кухні.
 • Але переваг все-таки більше. В першу чергу, всі господині цінують практичність використання будь-якого простору. Навіщо на шафках буде накопичуватися пил, якщо на цьому місці можна зберігати? У будь-якому кухонному арсеналі є предмети, які використовуються досить рідко або просто не подобаються, але викидати шкода. Саме їх можна зберігати на важкодоступних полицях. Також набирає популярність мінімалізм інтер’єру, тому багато хто прагне по можливості прибрати все зайве з видимого простору, закрити і заховати. Саме використання шафок до самої стелі дозволяє з легкістю це зробити.

  Вертикальні візерунки на шпалерах, карнизи під стелю і інші хитрощі використовуються дизайнерами з однією метою – візуально збільшити стіни і висоту стель. Той же принцип працює і з навісними кухонними шафами, головне використовувати світлі або нейтральні кольори для фасадів. До того ж розміщення під самою стелею може позбавити від пошуків ідеального рішення для оформлення та декору стін – вони просто будуть закриті.

  У випадку низьких стель всі ці моменти також працюють. І мають навіть більше переваг. Адже дістатися до полиць, які розташовані під стелею, але нижче, ніж на рівні 2,5-3 метрів, набагато простіше.

  Важливо! Необхідно пам’ятати про вентиляційних системах – шафи не повинні їх закривати.

  Висота розміщення шаф залежно від зростання

  Зростання членів сім’ї – один з основних критеріїв вибору висоти кухонних шафок. Зручність користування кухнею впливає не тільки на відчуття комфорту в процесі готування, але і на якість приготовленої їжі. Бажання готувати як можна більше і краще також безпосередньо залежить від зручності експлуатації. Якщо в процесі готування господині доведеться постійно нахилятися або, навпаки, залазити на табуретку, постійно ухилятися від відкритих дверець, щоб не отримати травму, швидше за все, вона розлюбить готувати взагалі. Тому до вибору самої кухні, а особливо висоті навісних шаф варто приділяти особливу увагу. Експерти рекомендують дотримуватися наступного алгоритму:

  • при зростанні господині нижче 175 см нижня межа шафи повинна бути розташована на рівні 155 см від підлоги;
  • якщо зростання знаходиться в діапазоні – 175-185 см, то межа не нижче 160 см від підлоги;
  • у разі, коли зростання вище 185 см, нижня стінка повинна бути розташована в межах 160-175 см від підлоги.

  Необхідно враховувати також і висоту самої шафи. Оптимальним варіантом є зростання господині плюс 20-25 см – це висота верхньої полиці. Нижня полиця зберігає найчастіше найбільш використовувані елементи начиння, тому її доцільно розміщувати на рівні очей.

  Нестандартне розміщення

  Нестандартні шафи зазвичай роблять для нестандартних кухонь. Це може бути стелю під укіс, ніші, облік труб і котла. Такі шафи виготовляють за індивідуальними вимірами. Одне з найбільш трендових і нестандартних варіантів повісити є кріплення не до стіни, а до стелі. При такому варіанті кухонні шафи ніби ширяють у повітрі. Найчастіше таке розміщення використовують на кухонних острівцях.

  Також трендом наступного сезону є різнорівневе розміщення кухонного гарнітура. Таке розташування відноситься як до п’єдесталів, так і навісних шафок. Головною перевагою такої кухні є раціональний розподіл навантаження на хребет. Що стосується шаф, то їх різний рівень визначається в першу чергу зручністю експлуатації і естетичними уподобаннями господарів та членів сім’ї. Різнорівневий кухонний гарнітур здатний оживити і урізноманітнити стандартний інтер’єр.

  Важливі нюанси

  При виборі на якій висоті вішати кухонні шафки також не варто забувати про використовуваної плиті. Стандартами передбачено, що відстань від електричної плити до нижньої межі шафи повинно бути 65 див. Якщо глибина плити газоой – 75 див. Але в більшості випадків над плитою повноцінний шафа не встановлюється, мають або повноцінну, або вбудовану витяжку. Шафка з витяжкою найчастіше не використовується повноцінно через маленького кількості місця або його відсутності взагалі. Але переваги використання витяжки крім очевидних, полягають у тому, що стінка від нагрівання, пари й інших нюансів процесу готування швидко і необоротно псується, що впливає на експлуатацію та зовнішні характеристики.