Ось ви і дочекалися моменту, коли життя сім’ї повністю зміниться, адже в ній з’явився новий чоловічок, про що батькам і була видана довідка. Поява дитини – це не тільки приємні клопоти і зміни, але і нові тривоги і хвилювання.

Щоб трохи підтримати молодих батьків, держава надає мамі не тільки декретну відпустку, але відпустка по догляду за дитиною. Існує ряд особливостей, про які найчастіше мами не знають, тому давайте розбиратися разом, які зміни відбуваються в житті пари, які права є у молодої мами, як декретну відпустку впливає на стаж і чим можна зайнятися в декреті.

Трудовий кодекс нашої держави в 2015 році надає всім жінкам, які народили або усиновили малюка, можливість не виходити протягом 3 років на роботу, а отримати відпустку по догляду за дитиною, не перериваючи трудовий стаж. Але станеться це тільки тоді, коли ними буде надана відповідна довідка про народження або усиновлення малюка.

Права мам, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною

У 2015 зміни в наданні цього виду відпустки не передбачаються. У разі офіційного працевлаштування молодою мамою надається на місце роботи довідка про народження малюка, де і підписується наказ на відпустку по догляду за дитиною. Офіційно відпустка по догляду за дитиною призначається, коли буде закінчено декретну відпустку по вагітності та пологах. На це абсолютно не впливає ні загальний стаж, ні стаж роботи на даному підприємстві.

Відпустка по догляду за дитиною до 3 в 2015 році надає можливість користуватися рядом прав:

 • коли написано заяву на відпустку по догляду за дитиною (зразок є на кожному підприємстві),
 • жінка починає кожен місяць отримувати соціальні виплати, частіше всього, до моменту, коли дитині виповниться 1,5 року;
 • посада та місце роботи на весь термін зберігаються;
 • якщо жінці потрібна робота, то вона може, зберігаючи всі виплати, вийти на неповний робочий тиждень.
 • в даному випадку жінка просто пише роботодавцю заяву, попередньо взявши його зразок;
 • відпустка по догляду за дитиною включений у загальний стаж і в стаж роботи по професії.

Як скористатися даним видом відпустки?

У жінки є право використовувати повний відпустку або відновити роботу раніше. В останньому випадку вона може написати заяву на відпустку по догляду за дитиною (зразок завжди є на роботі), на підставі якого відпустку по догляду за дитиною до 3 років надається будь-якому з членів сім’ї. Жінкою пред’являється довідка з підприємства про те, що у неї 8-ми годинний робочий день і виплату по догляду за малолітньою дитиною не отримує.

У 2015 році на надання відпустки по догляду за дитиною може претендувати батько. В даному випадку жінка звертається до роботодавця, пише заяву про достроковий вихід на роботу. Зразок такої заяви завжди можна взяти у відділі кадрів підприємства. Якщо в стані здоров’я мами відбулися серйозні зміни, і зробити це самостійно немає можливості, то принести його може чоловік, пред’явивши посвідчення особи.

Також варто відзначити, що якщо мама хвора, з-за чого вона не може здійснювати догляд за дитиною до року, 1,5 і більше, у неї є право піти на оплачувану підприємством лікарняний, а у відпустку по догляду за дитиною йде будь-який з родичів.

Відпустка по догляду за дитиною родичі можуть оформляти по черзі: перші місяці – мама, потім, наприклад, якщо у неї більш високооплачувана робота, вона пише заяву про припинення своєї відпустки (зразок є у відділі кадрів) та довідка видається дружину, потім, коли дитина подорослішає і зможе обходитися без батьків, наприклад, в 1,5 року, відпустка може взяти одна з бабусь.

Права на відпустку по догляду за дитиною не має жінка, офіційно нетрудоустроенная до народження малюка, так само як і члени її сім’ї, незалежно від того, є у них на даний момент робота і який вони мають робочий стаж. Але це не означає, що вони не будуть отримувати соціальну допомогу. Виняток можуть становити лише ті батьки, дружини яких з якої-небудь причини загинули до досягнення дитиною трирічного віку або батьки-одинаки.

Призначення допомоги

Право на одержання допомоги в 2015 році мають всі жінки, які народили або усиновили малюка, коли у відповідні органи буде надана довідка. Причому робиться це незалежно від того, чи є у них офіційна робота або вони зовсім не працевлаштовані.

Щоб в 2015 році отримати допомогу, слід надати необхідні документи у відділ кадрів або фінансовий відділ. Виплата здійснюється члену сім’ї, який фактично здійснює догляд за дитиною до 1,5 років. Догляд за дитиною можуть здійснювати обоє батьків, але допомогу може отримувати лише один з них.

Якщо офіційна робота відсутня, то для отримання допомоги необхідно звернутися в УСЗН за місцем прописки і виплати почнуться з моменту народження дитини. Ті, хто вже отримує допомогу по безробіттю, повинні вибрати один із видів виплат. Працюють неповний робочий день або навчаються у вищому навчальному Закладі, мають повне право на збереження виплати допомоги.

Можна назвати відпусткою догляд за дитиною?

Багато молоді мами, особливо очікують первістка, вважають, що декретна відпустка – це відпустка в прямому сенсі цього слова: можна займатися собою, гратися з малюком і насолоджуватися життям. Але, на жаль, зміни, що виникли в сім’ї, не завжди приносять лише позитивні емоції: жінка починає розуміти, що ось тут і починається справжня робота.

Адже часто дитина потребує цілодобового уваги, мама втомлюється від догляду за ним, від рутинних щоденних справ. Дуже часто відпустку по догляду за дитиною мами порівнюють з «Днем бабака», коли з дня на день вона виконує одні й ті ж дії.

До того ж, коли починається декретну відпустку, жінка перечитує достатню кількість літератури, в результаті чого у неї формується певний зразок поведінки дитини, але після його народження мама розуміє, що зміни відбуваються дуже швидко, вона не готова до того, що малюк буде мало спати і багато плакати, що розрекламовані препарати далеко не завжди допомагають, а в неї немає часу не те що на себе, але навіть на похід в магазин, а елементарна робота по дому не завжди зроблена. Тому не можна засуджувати жінок, які відчувають і фізичну і моральну втому від догляду за малюком.

Спільні розваги

Якщо чоловік і дружина люблять відвідувати ресторани, то декретна відпустка для цього не перешкода, адже в кожному поважаючому себе ресторані є спеціальні стільчики для годування дитини. Можна скористатися стравами з меню або взяти з дому улюблене дитяче пюре, сирок, сік. А після того, як малюк підкріпиться, його можна відправити у дитячу кімнату, де він пограє з іншими дітками. Якщо малюк тільки починає освоювати ходьбу, то його можна відпустити поповзати по дивану, на якому сидять батьки.

А ще в кожному місті в 2015 році відкрилося безліч нових дитячих майданчиків і кімнат, парків розваг, де малюки із задоволенням проведуть час з батьками. Та й дорослі знову зможуть зануритися в світ безтурботного дитинства і покататися на різноманітних атракціонах, не думаючи про те, що їх чекає робота, домашні клопоти та інші проблеми.

Навіть сходити в кіно в наші дні у дитиною можливо, адже існують кінотеатри під відкритим небом. Мамі потрібно підібрати час, коли дитині пора спати, укласти його на задньому сидінні і можна насолоджуватися переглядом новинок 2015 року.

Сімейний відпочинок і декрет

Відпустка по догляду за дитиною – це час, коли сім’я перестає вести колишній активний спосіб життя, причому незалежно від того, який їх сімейний стаж. Але, тим не менш, молодим батькам необхідний відпочинок. Як же організувати спільний відпочинок разом з малюком?

Навіть з малюком, якому від роду пару тижнів, можна сміливо виїжджати на природу, адже все, що йому необхідно – мама і їжа – завжди поруч. Головне, щоб місце для відпочинку перебувало в тіні, тоді основна робота мами буде полягати в тому, щоб змінити підгузник, нагодувати дитину і укласти його спати. З дітьми постарше теж особливих проблем не буде.

Мама, у якої декретна відпустка почалася більше року тому, вже давно помітила ті зміни, які відбулися з її дитиною: він багато гуляє, цікавиться навколишнім світом, тому відпочинок можна поєднати з пізнавальним розвитком маленького чоловічка, розповідаючи про рослини, тварин, комах, вивчаючи кольору і нові слова.

Для дитини мама – це завжди зразок для наслідування, тому у активних і життєрадісних мам виростають такі ж малюки. Це має бути стимулом для активного, спортивного дозвілля: можна грати в футбол, теніс, кататися на велосипедах або роликах. Коли жінка побачить ті зміни, які відбуваються з її дитиною після таких ігор, то вона зрозуміє, що її зусилля і робота над вихованням повноцінної особистості не були марними, що вона не даремно провела декретну відпустку.

Їдемо на море

У світі існує безліч курортів, призначених для сімейного відпочинку з дітьми, 2015 рік не став винятком, тому декретну відпустку на море з малюком не доставить багато клопоту. Головне дотримуватися ряду правил.

 • Вибираючи готель, краще зупинити свій вибір на невеликому комплексі, де не буде багато шуму, забитих пляжів і натовпу в ресторані. Багато власників сімейних готелів створюють всі умови для відпочинку з дітьми: дитячі гірки та басейни, аніматори і всілякі розваги для дітлахів.
 • Варто подбати про речі та предмети гігієни для дитини: багато підгузників брати не варто, адже можна дозволити дитині більшу частину часу приймати повітряні і сонячні ванни, краще подбати про запас одноразових пелюшок. Що стосується їжі, то не варто везти з собою річний запас пюре та соків, які можна придбати в будь-якому супермаркеті, достатньо взяти те, що можливо ви не купите: спеціалізоване дитяче харчування, сухий чай. Якщо дитина їсть тільки всі перетерте, то не забудьте блендер, так у вас буде можливість зробити свіже пюре з овочів, фруктів та м’яса.
 • Бажано організувати виїзд або виліт в нічний час, щоб більшу частину часу син або дочка проспали. Якщо такої можливості немає, то варто подбати про розваги: книги, іграшки, мультфільми, розвиваючі ігри…
 • Як відпочити мамі?

  Декретна відпустка відпочинком можна назвати чисто умовно, адже жінка за цілий день втомлюється настільки, що до вечора буквально валиться з ніг і хоче лише одного – скоріше лягти в ліжко. Дитина відчуває стан мами і починає вести себе неспокійно. Ось чому жінки так необхідний відпочинок в прямому сенсі цього слова. Для повноцінного відпочинку необхідно:

  • Спати не менше 8 годин на добу;
  • Займатися спортом;
  • Гуляти на вулиці;
  • Спілкуватися з друзями;
  • Займатися улюбленою справою;
  • Бути наодинці з собою;
  • Читати, розвиватися і займатися самовдосконаленням.

  Як же молодій мамі знайти можливість відпочити? По-перше, розподілити обов’язки, а не тягнути все на собі. По-друге, залучити бабусь-дідусів. По-третє, звільнити час, відмовившись від деяких домашніх справ:

  • не обов’язково гладити абсолютно все, речі з немнущейся тканини досить після висихання акуратно скласти;
  • готувати прості страви, а не комплексний обід;
  • не стерилізувати кожен раз пляшки, соску і молоковідсмоктувач, а просто обдавати окропом;
  • користуватися побутовою технікою, яка звільнить ні одну хвилину вільного часу;
  • щоб не втомлювати себе численною пранням пелюшок, користуватися підгузками.

  Багато справи можна робити разом з дитиною, скориставшись переносною люлькою, коляскою, слінгом або манежем: готувати, прибирати, ходити по магазинах, зустрічатися з подругами, читати під час прогулянок, коли дитина спить у колясці.

  Пам’ятайте, що мама – це завжди приклад і зразок для наслідування, тому незважаючи на те, що вона не працює, хоча стаж і йде, необхідно займатися самоосвітою, освоювати нові професії та навички, дізнаватися щось нове, читати дивитися цікаві прем’єри 2015 року, і тоді ваша дитина буде спокійним, щасливим і радісним.