Сьогодні не можна уявити життя сучасної людини без прізвища. Вона пов’язує людей з членами сім’ї і цілим родом. Так позначали себе предки, що жили сотні років тому. У Росії багато прізвищ, які прийшли з далекого минулого, але є і більш поширені.

Походження російських прізвищ

На Русі спочатку не існувало прізвищ. Те, що в літописах було схоже на родове ім’я, мало абсолютно інший сенс. Приміром, Іван Петров означало Іван син Петра. Найпоширеніші форми, які зустрічалися (Чобот, Шемяка, Упир) були прізвиськами, які давалися за якісь особисті якості людини або за його професію. Вони були індивідуальними і не переходили в спадщину до нащадків.

Історія походження прізвищ в Росії у вищого стану ставилася до місць проживання або до приналежності та князівському (царського) роду. Так, князі Вяземские називалися через володінь, що знаходилися в місті Вязьма, Ржевські – за міста Ржев і так далі. Формування прізвищ у Росії почалося зміною закінчень, приставок, суфіксів або завдяки з’єднанню кореневої системи з іменем або прізвиськом засновника роду.

Процес становлення боярських прізвищ чудово ілюструється історією царського роду Романових, родоначальники яких жили у XIV столітті. Засновником був Андрій Кішка Кобилін, а нащадків його називали Кошачі. Один з дітей онука Кобиліна став зватися Захар’їн-Кошкін, а сина останнього назвали Романом. Потім народився Микита Романович, діти і внуки якого звалися вже Романовими. Досі це поширена російське прізвище.

Коли з’явилися прізвища в Росії

Перше присвоєння імені цілої сім’ї на Русі відбулося в XV столітті. Джерелами, як уже згадувалося, були професія родоначальника, назва ремесла або географічну назву. Спочатку родовими іменами були удостоєні вищі стани, а бідняки і селяни отримали їх останніми, оскільки були кріпаками. Виникнення прізвищ в Росії іноземного походження вперше довелося на дворян, вихідців з грецьких, польських або литовських родин.

У XVII столітті до них додалися західні родоводи імена, такі як Лермонтовы, Фонвизины. Родові назви від татарських вихідців – це Карамзины, Ахматових, Юсупови та багато інших. Найпоширеніша прізвище в Росії того часу була Бахтеяровы, яку носили князі Рюриковичі з Ростовської гілки. Також в моді була прізвище Беклемишевы, якій звався боярин Василя I Федір Єлізарович.

У цей період у селян ще не було прізвищ. Їх функцію виконували по батькові або прізвиська. Документи того часу мали такі записи: «Данило Сопля, селянин» або «Ефимко син Криві щоки, землевласник». Тільки в північній Росії селянські чоловіки носили справжні родоводи назви, оскільки на новгородські землі кріпосне право не поширювалося.

Найпоширеніші російські прізвища вільних селян – Ломоносов, Яковлєв. Петро Перший своїм указом у 1719 році офіційно ввів документи – проїжджі грамоти, які містили ім’я, прізвище, місце проживання та інші відомості. З цього року стали поширюватися на Русі прізвища серед купецтва, службовців, духовенства і згодом з 1888 року у селян.

Яка російська прізвище найпоширеніша

Красиві, а тому поширені і зараз, прізвища давалися представників духовенства. Основою було найменування церкви або приходу. До цього священиків називали просто: батько Олександр або батько Федір. Після їм були даровані родові імена типу Успенський, Благовіщенський, Покровський, Різдвяний. Нецерковні поширені прізвища в Росії пов’язані з найменуваннями міст – Брянцев, Москвичев, Тамбовцев, Смолянінов. Успішним випускникам семінарії давали гарні назви Діамантів, Добролюбов, Фараонів, які користуються успіхом досі.

Прізвища для чоловіків

Величезне значення для сучасних людей має гідна прізвище. Популярністю серед чоловіків користуються назви роду, які мають смислове навантаження. Приміром, визнані всіма найменування нащадків, що відбулися від професійного прізвиська Бондарчук (бондар), Кузнєцов (коваль), Богомазов (іконописець), Винокур (виробник спиртних напоїв).

Цікаві російські чоловічі прізвища мають гучне і звучне вимова – Побєдоносцев, Добровольський, Цезарев. Красиві і популярні нині російські родові найменування виходять від іменного походження – Михайлов, Васильєв, Сергєєв, Іванов. Не менш успішні чоловічі імена роду, в основі яких лежать назви птахів і звірів – Лебедєв, Вовків, Котів, Бєлкін, Орлів, Соколів. Дерева і чагарники теж залишили свій слід. Популярні прізвища в Росії у чоловіків, утворені від назв рослин – Корнєв, Березкін, Малінін, Дубів.

Популярні жіночі прізвища в Росії

Як передає історія, жіночі родові імена формувалися так само, як і чоловічі – за допомогою приставок і суфіксів. Найвідоміші російські прізвища для дівчат походять від власних імен, назв звірів, птахів. Відмінно звучать графські родові імена – Морозова, Воронцова, Аракчеєва, Муравйова-Апостол та інші. Список родоводів для дівчат, які походять від представників флори і фауни, звучить не менш красиво – Стриженова, Медведєва, Воронцова, Воробйова.

Не менше популярні прізвища в Росії для дівчат, утворені від глибокого смислового значення з наголосом на перший склад: Слов’янська, Мудра, Щедра, Батьківщина. Відмінно чути і вимовляються нейтральні родоводи назви – Попова, Новікова, Свєтлова, Лаврова, Теплова. Серед іноземних родових імен теж є велика кількість красивих:

 • німецькі: Леманн, Вернер Браун, Вебер;
 • англійські: Міллс, Рей, Тейлор, Стоун, Грант;
 • польські: Ягужинская, Коваль, Вітковська, Трояновська;
 • білоруські: Ларченко, Полянська, Островська, Більська;
 • болгарські: Тонева, Благоева, Ангелова, Димитрова.

Найвідоміші російські прізвища

Дослідники статистики російських потомствених назв стверджують, що вони частіше беруть початок від населених регіонів, священних свят або імен батьків. Відомі російські прізвища давалися ще дворянсько-поміщицької середовищі шляхом усікання повних родових імен, а привласнювали їх, як правило, побічної дитині. Серед них: Тьомкін (Потьомкін), Бецкой (Трубецький), Пнин (Рєпнін). Російські люди вважають популярними родоводи імена відомих акторів: Бондарчук, Табаков, Машков, Михалков.

Список найпоширеніших прізвищ у Росії

За результатами багаторічних досліджень вчені складали список з 500 поширених в Росії родових імен. У десятку найпопулярніших увійшли:

 • Смирнов. Однозначної думки про походження немає. Пропонуються різні версії від знайомства відсталих селян з «новим світом», до прив’язки до імені Смирною, що на Русі характеризувало поступливого і мирного людини. Більш вірогідною є версія, заснована на нареченні такою назвою людей, перед Богом смиренних.
 • Іванов. Не складно здогадатися, що походження пов’язане з популярним у всі часи російським ім’ям Іван.
 • Кузнєцов. Є найшанованішим серед сільських мужиків родовим ім’ям. У кожному селі коваль користувався пошаною і мав велику родину, чоловіча частина якої роботою була забезпечена до кінця днів. У діалектах західних і південних областях Росії присутнє слово коваль замість коваля, тому одна з трансформацій Кузнєцова – Ковальов.
 • Васильєв. Хоча ім’я Василь в сучасному світі не дуже популярно, прізвище міцно закріпилася в десятці найпоширеніших.
 • Новіков. Популярність обумовлюється тим, що всякого чужинця або новожила називали раніше Новіком. Це прізвисько переходило до його нащадків в якості родового імені.
 • Яковлєв. Сталася від популярного чоловічого імені. Яків – це світський аналог імені церковного Яків.
 • Попов. Спочатку цим прізвиськом назвали сина попа або працівника (батрака) священнослужителя.
 • Федоров. Основою послужило чоловіче ім’я, дуже поширене на Русі. Ті ж коріння має прізвище Ходорів від імені Ходор.
 • Козлов. До введення християнства слов’яни були язичниками, тому наречення людини ім’ям рослини або тварини було традицією. Козел завжди вважався символом плодючості і життєвих сил, тому у слов’ян це улюблений казковий персонаж. Символом диявола тварина стала після приходу християнства.
 • Морозов. Теж нецерковное поширене ім’я на Русі. Раніше ім’я Мороз давали дитині, народженій взимку. Це образ богатиря, що має необмежену владу в холодний період року.
 • Відео: найпопулярніша прізвище в Росії