Газові котли є найбільш економічними, простими при установці і експлуатації. Саме з цих причин теплогенератори, які використовуються в опалювальних системах. Але, як і будь-яке технічне обладнання, котли іноді ламаються, а найпоширенішими серед їх поломок є згасання пальника. Щоб розібратися з причинами несправностей, необхідно детальніше познайомитися з ними.

Чому не включається газовий котел: основні причини

Зміст статті

 • Чому не включається газовий котел: основні причини
 • Причини, по яким котел не включається
  • Якщо загоряється не з першого разу
  • Інші несправності
 • Як вирішити цю проблему

Опалювальне устаткування, що працює на газовому паливі, буває різних моделей:

 • парапетні;
 • димохідні, які мають камеру згоряння відкритого типу;
 • турбовані.

Вихід з ладу обладнання буває з кількох причин.

Якщо газовий котел загасає, можливо, в трубах недостатній тиск газу з-за несправності розподільної мережі. Частіше знижується тиск, якщо несправний лічильник. При цьому потоку газу через нього немає. Про поломки сигналізують нехарактерні для цієї деталі звуки, а також значно низький тиск всередині котла.

Сучасні агрегати зазвичай забезпечені дисплеями, де відображається код помилки, що визначається системою самодіагностики, наприклад, в моделях «Валлиант», «Бакси», «Ферроли». Якщо на дисплеї немає повідомлення з повідомленням коду помилки, шукати поломку доведеться самостійно.

Основні з несправностей газового обладнання:

 • котел не включається або не відключається;
 • згасає полум’я в пальнику;
 • не набирається температура.

Причини, по яким котел не включається

Якщо опалювальне обладнання не загоряється зовсім, причинами бувають такі фактори:

 • вийшла з ладу система розпалу;
 • припинена подача газу або закритий кран на трубі, його подавала;
 • занадто низький або високий тиск газу всередині труби;
 • засмітилася форсунка пальника.

Якщо загоряється не з першого разу

Поломки газового опалювального агрегату, у разі яких вони загоряються не зрізу викликають різні фактори. Зовнішні:

 • занадто низький рівень тиску газу в магістральному трубопроводі;
 • проблема з функціонуванням димоходу;
 • коливання напруги;
 • протяг або низька температура всередині будівлі, де стоїть котел.

До внутрішніх відносять вихід з ладу електроніки, насоса, теплообмінника.

Якщо агрегат гасне, а потім не відразу загоряється, причиною такого явища може бути порушення вентиляції в кімнаті. Таке часто трапляється у опалювальних приладів «Протерм», «Навьен» та ін., у яких відкрита камера згорання. Вони беруть повітря для горіння з кімнати.

Інші несправності

При падінні тиску в магістралі двоконтурні прилади «АОГВ» або «Вайлант», наприклад, відключаються. Таке буває і при коливаннях подачі палива. При неправильному регулюванні запальника, спрацьовує захист, котел припиняє роботу.

Для визначення інших несправностей потрібно знання пристрою приладу, який потребує ремонту. У кожної моделі бувають свої відмітні особливості. Але частіше у всіх марок ламаються вузли, датчики або циркуляційні насоси. Якщо такий насос вийшов з ладу, то пальник не включиться, і котел не зможе працювати на подачу гарячої води та опалення. Буває, що насос гуде, але роботи немає. Цілком можливо, він заклинен.

Іноді у всьому будинку чути, як голосно і натужно працює котел. Це найчастіше викликано великою кількістю накипу в теплообміннику. Цей фактор нерідко призводить до перегрівання теплообмінника.

Свист можуть також видавати форсунки. Відбувається це при запаленні котла. Свист сигналізує про присутність повітря в газопроводі. Для ліквідації свисту достатньо скинути повітря.

При попаданні води або конденсату на основну плату відбуваються непоправні поломки всередині неї. Якщо причиною стала волога, на платі видно розводи.

Увага! Для тривалої служби газового обладнання, плата повинна бути захищена від протікань води і попадання всередину пара.

Як вирішити цю проблему

Сучасне опалювальне устаткування, яке працює на газовому паливі, оснащене спеціальною платою управління з інформаційним дисплеєм або індикаторами. При відсутності індикації потрібно перевірити, чи подається харчування на цю керуючу панель. Як правило, підключення котла до мережі відбувається через окремий канал, тому його необхідно перевірити в першу чергу: не відключений він. Переконатися в цьому можна з допомогою мультиметра: напруга на ньому має бути 220V в тому місці, де він підключений підключення до плати. Якщо напруги немає, потрібно локалізувати проблему. Часом буває досить вставити в розетку висмикнуту вилку.

Не надходить напруга на панель і по причині виходу з ладу запобіжників.

Якщо прилад не вмикається з причини поганої вентиляції, необхідно:

 • організувати хорошу вентиляцію;
 • встановити клапани на віконні пакети;
 • відкрити кватирку в приміщенні з котлом, щоб забезпечити приплив повітря

Важливо! Перед включенням котла, потрібно перевірити, чи є тяга всередині камери. Для цієї мети запалюють сірник, підносять до віконця або відгалуження димоходу. Якщо тяга присутній, полум’я буде відхилятися у бік руху повітря. А в разі її відсутності полум’я сірника буде рівним.

Якщо прилад з першого разу не включається, потрібно перевірити труби, немає чи в них витоку газу, для чого їх змазують мильним пінним шаром. У місцях, де є витік, з’являться бульбашки. При цьому необхідно перекрити вентилі, відкрити кватирку і викликати аварійну службу газовиків.

Слід пам’ятати! Неприпустимо шукати витік газу оглядом труби відкритим полум’ям (сірниками, запальничкою). Потрібен обов’язково мильний розчин.

При виході з ладу лічильника показання його не змінюються, чується шум. Самостійно таку несправність не ліквідувати. Тут потрібен майстер.

Проблеми з неправильно працює тягою приводячи до автоматичного відключення техніки. Щоб такі явища не з’являлися, при монтажі потрібен облік вимог до нормативної висоті димаря: вона повинна бути не менше 50 см над коником і на відстані на даху більше 1,5 м від нього. Дотримання цих умов дозволить уникнути проблем з роботою тяги.

Газове обладнання не обладнане системою, яка підсилює тягу, тому в разі слабкої тяги або її відсутності в димохід потрапив сміття.

Якщо заклинило насос, котел слід зупинити і усунути проблемну поломку.

Якщо спроба включення котла відбувається після тривалого відключення, можна використовувати теплоносієм антифриз. Адже він не замерзає, якщо температура дуже низька. Це дозволить запустити систему після простою.

У всіх котлах, де камера згоряння закрита (наприклад, Buderus, «Вольф» і деякі інші моделі), встановлені вентилятори. Вони призначені відводити продукти згоряння. Якщо чутні звуки, які сигналізують про порушення їх роботи, допоможе діагностика і заміна елемента при поломці.

Якщо котел виключився і не включається, необхідно перевірити форсунку пальника, не засмітилася вона. Деталь очищається від бруду, чиститься фотоелемент датчика, а потім повторюється процедуру включення приладу. Діагностика і заміна проводяться також при поломці термопари, датчиків тиску і тяги.

Перевіряється також пульт, замінюються батарейки, оглядається дисплей. Якщо пульт не працює, проводиться діагностика контролера.

Іноді при запуску газового обладнання не чути його роботи (шум) і відчувається запах газу, хоча інші прилади (плита чи газова колонка) функціонують нормально, а на вулиці температура вище +10 градусів тепла. причиною може виявитися засмічення запальника, бо через сопло проходить недостатня кількість газу.

Спостерігаються проблеми з включенням опалення, якщо вкрай низько якість подається в котел газу.

Якщо шум викликала накип, котел налаштовують на максимум нагріву. Якщо шум посилився, причина точно в накипу. Тоді необхідно в теплообмінник додати хімікат, який розчиняє накип і промити його.