Опалення заміського будинку в зимовий період обумовлено правильністю роботи котла або печі. Відсутність запаху гару від тліючих дров, які знаходяться в топці, підтверджує наявність хорошої тяги. А постійний аромат багаття в будинку – говорить про можливі несправності пічного обладнання.

Чому немає тяги в печі

Зміст статті

 • Чому немає тяги в печі
  • Причини, пов’язані з піччю
  • Зовнішні фактори поганої тяги
 • Як поліпшити тягу в печі

При виявленні неприємного запаху, необхідно усунути причини погіршення роботи системи відведення відпрацьованих газів. Для виявлення фактора, що впливає на тягу, важливо враховувати характер несправності. Якщо запах з’явився з початку експлуатації печі, то причина може критися в конструкції або особливості димоходу. При раптовій появі аромату диму, походження дефекту, може бути викликано впливом зовнішніх факторів.

Причини, пов’язані з піччю

Наявність поганої тяги з першого дня роботи печі, говорить про те, що внутрішня будова отворів димаря чи конструкції, не дозволяє відводити відпрацьовані гази з топки назовні природним шляхом. Невипадково, що з давніх часів, в невеликих селищах були майстри, які знали, як правильно викладають піч і передавали знання у спадок.

ДОВІДКА! Для правильного розрахунку розмірів перерізу і довжини фахівці користуються одиницею вимірювання Па (Паскаль), яка показує розрідження повітря природною тягою, при зміні висоти димаря. Виходячи з величини цього показника, пічники вибирають складність внутрішньої будови печі.

Розглянемо докладно конструктивні особливості, які впливають на тягу:

 • Складна система горизонтальних і вертикальних ходів всередині печі повинна мати переріз і довжину, достатні для природної тяги. Повороти димохідного каналу виконують великим перетином на 10-30%, у зв’язку з гальмуванням потоку гарячого повітря, при виникненні перешкод.
 • Невірно підібрані перетин і висота димаря можуть стати причиною появи запаху гару в будинку. Специфіка відведення газів природною тягою не дозволить видалити велику кількість диму через отвір малого діаметру.
 • Форма перерізу димоходу також впливає на якість відводу відпрацьованих газів. У кутах прямокутних конструкцій утворюються завихрення, які гальмують рух гарячих повітряних мас.
 • Відсутність металевих вкладок усередині димоходу гальмує рух диму всередині системи із-за нерівностей поверхні.
 • Ревізійні дверцята для чистки пічних каналів можуть нещільно закриватися. Це погіршує тягу і дозволяє продуктів згоряння залишатися в будинку.
 • Помилка при зведенні димоходу призведе до погіршення відведення диму з печі. Труба для відведення відпрацьованих газів, розташована на бічній поверхні даху, повинна бути вище гребеня, якщо відстань до нього менше 2-х метрів.
 • Наявність у печі декількох топок, вимагає правильного поділу між ними. Неправильна конструкція перегородки спричинить за собою погіршення тяги.
 • Обвал цегли на повороті димохідного часто є причиною погіршення відводу відпрацьованих газів.
 • З’єднання пічних каналів з трубою не повинно бути заужено або виконуватися в іншій, відмінній від димоходу формі. Зменшення діаметра з’єднання дозволить накопичуватися великій кількості сажі та перешкоджати руху гарячих повітряних потоків.
 • ВАЖЛИВО! Кладку печі повинен виконувати кваліфікований майстер. Шов, який лопне після висихання або треснутый цегла, можуть стати причиною погіршення відводу диму. Виявити таку причину при експлуатації дуже важко!

  Скупчення сажі у внутрішній порожнині димовідвідних каналів печі і димохідної труби є поширеною причиною погіршення тяги пічного обладнання. Що роблять для усунення цього недоліку? Використовують йоржик з гирею і очищають вертикальні порожнини димоходу. Щоб очистити горизонтальні канали користуються спеціальними ревізійними дверцятами і через них беруть золу.

  УВАГА! При зведенні пічного обладнання, кладку виконують за допомогою глиняного розчину або сумішей, спеціально призначених для топок. Використання звичайного розчину на основі піску і цементу може стати причиною появи тріщин, а згодом – зниження ККД і поганого відводу диму.

  Металеві димарі очищують за допомогою осикових полін. Враховуючи складність розпалювання, спочатку топку нагрівають, використовуючи березу або дуб, а потім спалюють осику. Відсутність смолянистий домішок при горінні, з повністю відкритим піддувалом, дозволяє видалити сажу з каналів методом випалювання. Такий спосіб вимагає дотримання заходів безпеки з-за підвищеної температури горіння і можливої появи іскор в димоході.

  Подібну очищення виконують з використанням картопляної шкірки або кам’яної солі, висипані на гарячі вугілля. Речовини, які виділяються при спалюванні цих елементів, дозволяють видалити сажу з важкодоступних місць димовідвідних каналів. Хімічна промисловість виробляє спеціальні порошки, які при згорянні сприяють очищенню димоходу.

  ВАЖЛИВО! Спалювання спеціальних сумішей для очищення відвідних каналів і труб дозволяє видалити шар сажі до 5 мм. При більшій кількості нагару, ефекту досягають лише з допомогою механічного очищення і видаленням золи, з допомогою спеціальних пристосувань.

  Зовнішні фактори поганої тяги

  Поява запаху гару в процесі експлуатації печі говорить про виникнення небажаних явищ, які погіршують роботу димоходу. Такими причинами можуть бути наступні фактори:

 • Неправильна організація вентиляції всередині приміщення впливає на тягу: відкриті вікна навстіж, розташовані вище рівня топки, порушать повітряний потік всередині печі, особливо, при розпалюванні в охолодженому приміщенні, а повністю закриті вікна, двері сприяють нестачі повітря всередині будови, створюють розрідження і періодично – зворотну тягу.
 • Сильний поривчастий вітер часто стає причиною порушення нормального відведення диму. Для усунення такого явища використовують спеціальні димохідні ковпаки, які не дозволяють поривів вітру порушувати тягу печі.
 • Підвищена вологість, що супроводжується випаданням опадів і зниженням атмосферного тиску, знижує швидкість руху відпрацьованих газів з димохідним каналах, що призводить до появи неприємного запаху в будинку. Для збереження нормальної тяги, при випаданні опадів, нехтують складними дымоходными каналами: відкривають заслінки розпалювання і скорочують шлях гарячих повітряних потоків всередині пічного обладнання.
 • Як поліпшити тягу в печі

  Щоб уникнути появи неприємного запаху гару в приміщенні, необхідно регулярно проводити очищення димовідвідних каналів і труби. Якщо будинок розташований у вітряному місці, на закінчення труби встановлюють дефлектор, який дозволяє стабілізувати тягу, незалежно від поривів вітру.

  ВАЖЛИВО! Перед розпалюванням печі рекомендується прогріти комин. Для цього використовують папір, яку спалюють, прогрівають внутрішню порожнину і позбавляються від «повітряної пробки».

  Утеплення димоходу може істотно поліпшити відведення диму. Такі роботи виконують з використанням спеціальної базальтової вати, яка не піддається впливу високих температур.

  ДОВІДКА! Розрідження холодної труби димохідної системи на 30% нижче, ніж розігрітій.

  При виявленні серйозних конструктивних недоліків печі, потребують постійного поліпшення відводу диму, використовують складний, але ефективний метод примусового видалення відпрацьованих газів, з допомогою вентилятора. Застосування такого способу дозволить уникнути появи запаху гару, але буде мати потребу в електропостачанні.

  Якість відводу продуктів згоряння печі обумовлено правильністю конструкції і регулярністю обслуговування димохідної системи. Зведення пічного обладнання з хорошою тягою повинні виконувати тільки досвідчені майстри. Частота обслуговування залежить від режиму експлуатації печі (не менше 1 разу на рік). Підтримка димохідних каналів в хорошому стані забезпечить чистоту повітря всередині заміського будинку.