Норми ваги і росту дитини в 1 рік

Знати, скільки важить і який зріст у дитини в рік необхідно, щоб спостерігати за його розвитком. Адже настільки прості показники можуть вказати на фізичні або розумові відхилення. Рік – важливий термін, коли організм малюка активно працює, і потрібно простежити, в правильну сторону спрямована ця активність.

Зріст і вага дитини вимірюються на протязі кожного місяця з дня народження, потім у рік, а потім кожен рік. При значних відхиленнях педіатр повинен попередити батьків і розповісти, що робити в таких ситуаціях.

Нормальний зріст і вага

Норми ваги і росту дитини в 1 рік

Відповідь на питання «Скільки повинен важити, і якого зросту бути однорічний малюк?», можна знайти у таблиці, створеної за даними ВООЗ:

1 рік Нижня межа Верхня межа Вага хлопчиків, кг 7,7 12,0 Вага дівчаток, кг 7,0 11,5 Зріст хлопчиків, см 71,0 80,5 Зростання дівчаток, см 68,9 79,2 Окружність голови хлопчиків, см 43,5 48,6 Окружність голови дівчаток, см 42,2 47,6

Проте педіатри стверджують, що насправді мінімальний ріст і вага у дітей вище, а до максимальних показників доростають одиниці. ВООЗ просто «дає простір для творчості» організмам дітей і зменшує можливість тривоги серед батьків.

На першому році життя нормальний зріст дитини збільшується на 20-27 див. Свої 15 см малюк набуває в перші 6 місяців, а вже в другій половині року набирає залишилися сантиметри.

У медицині дитини, яка не досягла на рік 71 см, називають низькорослим, в той час як малюк, «вымахавший» до 91 см іменується високим.

Якщо дитина перебуває на порозі мінімуму або максимуму в показниках, не варто нічого робити. Це нормальний перебіг його розвитку.

Як розрахувати норму

Норми ваги і росту дитини в 1 рік

Щоб знати, чи правильно розвивається дитина, можна скористатися спеціальними формулами.

Наприклад, формулою, за якою визначається середній зріст дитини в майбутньому. Щоб розрахувати її, потрібно скласти зростання батьків, поділити отримані число на 2 і додати 5 см (для хлопчиків) або 2 см (для дівчаток).

Приклад:

Мама невисока – 160 см, а тато високий – 187 див. Скільки буде зростання їхнього сина, коли він стане дорослим?

(160 + 187) : 2 + 5 ? 178 см

Це приблизні, але можливі дані дитини.

Щоб визначити його зростання на даний момент, існує інша формула. Необхідно помножити його вік на 5 см (середня прибавка кожен рік) і додати 75 см (середній зріст однорічного малюка). Дана формула стане у нагоді батькам, у яких, крім немовляти, є більш дорослі діти.

Якщо бажаєте дізнатися, скільки повинен важити дитина в певному віці, дізнайтеся, скільки важили тато і мама дитини у такому ж віці. Складіть і поділіть їх показники на два – отримаєте вкрай приблизну цифру, яка говорить про норму ваги малюка.

Коли бити тривогу

Норми ваги і росту дитини в 1 рік

Зростання і вага відносяться до важливих показників, як відбувається розвиток дитини. При великому відхиленні від норми, варто перевірити малюка, адже це говорить про процеси організму, які функціонують неправильно. Щоб підкоригувати їх, необхідно ввести спеціальний режим дня або вибрати особливе харчування.

У дітей з уповільненим зростанням може сповільнюватися розвиток скелетних м’язів, міокарда, головного мозку. Це важко відбивається, як на зовнішньому вигляді крихти, так і на розумовому розвитку.

Ожиріння або анорексія у дітей – теж жахливі відхилення, що впливають на здоров’я не менше відхилень в рості. Коли в рік дитина важить більше 15 кг або менше 7 кг – необхідно пройти консультацію з низкою лікарів. Якщо дитина важить більше 20 кг або менше 5 кг – терміново бийте на сполох.

Спостерігайте за дитиною кожен місяць. Він зобов’язаний набирати щомісяця 300-600 грам і 1-3 см. Цього не відбувається або цифри значно вище? Не панікуйте, але покажіть дитину фахівцеві.

Що впливає на показники

Норми ваги і росту дитини в 1 рік

В першу чергу, на показники росту і ваги дитини впливає спадковість. Однак генетика проявляється зазвичай на третьому році життя. Варто орієнтуватися на дані батьків в аналогічному віці.

Також на вагу та інші показники крихти впливають погані звички мами (якщо вони були під час вагітності). Доведено, що у курців чи питущих жінок діти часто відстають у розвитку. Не менш важливо, скільки майбутня мама вживала вітамінів і мінералів. Завдяки їм, зародилися зачатки здоров’я карапуза.

Але і зараз малюкові необхідно повноцінне харчування, в яке входить:

 • молоко та молочні продукти;
 • м’ясо і риба;
 • яйця;
 • різні крупи;
 • фрукти і ягоди;
 • овочі та зелень;
 • жири тваринні і рослинні;
 • компоти і чиста негазована вода.

У настільки ніжному віці потрібно бути обережними з харчуванням дитини. Постарайтеся давати йому весь комплекс корисних речовин, вдало комбінуючи їх, але, не напружуючи крихітний організм широким розмаїттям страв. Кожен новий продукт вводите поступово, спостерігаючи за реакцією і можливої алергії у малюка.

Взагалі за те, що важить і росте малюк, відповідають гормони щитовидної і підшлункової залози, а також наднирників. А під час перебування в животику у мами і першого півріччя життя, за ці дані відповідав соматотропний гормон, що виробляється гіпофізом.

Цікаві факти

Норми ваги і росту дитини в 1 рік

Дана добірка цікавих фактів допоможе Вам більше дізнатися про свого малюка:

 • За граничну межу і швидкість росту відповідають приблизно 100 генів в організмі людини.
 • Діти ростуть нерівномірно, стрибками. Тому не страшно, якщо здається, що карапуз наче перестав рости або різко зріс удвічі.
 • Доведено, що існує певна сезонність в процесах росту і ваги. Діти різко виростають в теплу пору року (влітку і навесні), а в холодний час (узимку і восени) стрімко набирають вагу.
 • Чим далі розташовані окремі частини тіла, тим швидше відбувається їх зростання. Наприклад, кисть зростає швидше передпліччя, а стопа – швидше гомілки.
 • Іноді у дітей спостерігається такий момент, як каналізування зростання. Воно відбувається, якщо існуючий раніше чинник, який стримував зростання та/або вага усувається. Тоді дані показники «догоняются». Саме тому багато недоношені або слабкі при народженні карапузи в підсумку навіть випереджають своїх однолітків у фізичному і розумовому розвитку.
 • Висновок

  Не так важливо, як багато або мало важить і як росте малюк, якщо його розвиток абсолютно в нормі.

  Коли в рік дитина ходить сам або, тримаючись за руку батька, стоїть без опори, проповзає перешкоди, розуміє, що від нього просять, може сказати кілька слів, присідає і випрямляється, нормально їсть і спить, грає з іншими дітьми – все це вказує на нормальний розвиток.