Грамотна обв’язку котла опалення – запорука тривалого й ефективного функціонування опалювальної системи. Найчастіше для цих цілей використовуються поліпропіленові труби, оскільки вони недорогі і нескладні в монтажі – їх з’єднання виконується паяльником, при цьому протікань гарантовано не буде. Незважаючи на уявну простоту, існують певні вимоги і дотримання технології виконання робіт. Вони можуть стати несподіванкою для недосвідченого людини, адже нехтування ними може призвести до плачевних наслідків.

Навіщо потрібна обв’язку котла опалення і що вона собою представляє

Зміст статті

 • Навіщо потрібна обв’язку котла опалення і що вона собою представляє
 • Способи обв’язки котлів опалення
 • Схеми для різних котлів
  • Твердопаливні котли
  • Газові котли
  • Котли на рідкому паливі і електриці

Обв’язкою називають комплекс обладнання, завдання якого – безперебійне функціонування нагрівача і подальше транспортування до радіаторів теплоносія. Від неї залежить робота котла, підтримання комфортної температури в приміщеннях і надійність системи в цілому, унаслідок чого контур вимагає точного попереднього розрахунку. Також це зумовлено тим, що універсальної схеми, яка була б однаково ефективна для всіх систем, не буває. Для максимальної результативності теплової мережі проектування проводиться індивідуально, але при цьому в будь-якій схемі повинні бути:

 • одноконтурний або двоконтурний котел;
 • розширювальний бачок;
 • труби з поліпропілену, фітинги;
 • батареї з кращого матеріалу;
 • байпаси для відключення певних приладів, при необхідності.

Поліпропіленові труби неспроста отримали настільки широке поширення. Помимо того, що конструкція з їх використанням монолітна, вона володіє стійкістю до нагрівання, високою швидкістю монтажу і його простотою, незначною теплопровідністю, універсальністю і відсутністю скупчень нальоту на внутрішніх стінках. Віддавши перевагу цьому матеріалу, можна бути впевненим у справній роботі системи протягом десятків років.

Способи обв’язки котлів опалення

Залежно від принципу циркуляції рідини по контуру, системи бувають з примусовим і природним рухом. Остання властива найбільш простим схемам опалення, в яких рух гарячої і холодної води відбувається за рахунок гравітації. Це робить її доречною для невеликих будівель, але у великих і багатоповерхових будинках її застосування неприпустиме. З тієї причини, що результативність такої обв’язки не піддається впливу, нерідко в неї врізають насос, яким користуються при необхідності. До переваг опалення даного типу відносяться:

 • простота монтажу;
 • безперебійна робота з причини незалежності від електромережі;
 • дешевизна установки, а також обслуговування;
 • відсутність пристроїв, які можуть вийти з ладу.

З недоліків можна виділити потребу в ретельному підборі діаметру труб, що впливає на функціонал контуру, а також естетичність системи, яка далека від ідеальної.

Примусовий варіант відрізняється можливістю управління і великим комфортом, оскільки доступна регулювання температури індивідуально для кожного приміщення, її автоматичне підтримання.

УВАГА! Функціонування контуру безпосередньо залежить від електромережі і при відсутності електрики його робота неможлива.

В даному випадку обв’язка буде складною і з врізанням дорогого устаткування, якому необхідно регулярне обслуговування. Крім цього, потрібно балансування пристроїв, їх монтаж досвідченими майстрами, чиї послуги коштують недешево. Можливе використання принципу первинно-вторинних кілець, за рахунок якого відбувається скорочення числа приладів в мережі. Для кожного кільця потрібно циркулярний насос, що забезпечує рівне надходження теплоносія.

Схеми для різних котлів

Універсальність поліпропіленових труб робить можливим їх використання для всіх видів теплоносія. Вони непідвладні корозії, володіють гладкими внутрішніми стінками, що гарантує чистоту протягом усього терміну служби.

ВАЖЛИВО! Фахівці рекомендують використовувати металеву трубу при монтажі першого метра трубопроводу, після чого приєднувати поліпропілен до неї. Це обумовлено тим, що при порушеннях в роботі котла можливий тепловий удар, від якого обв’язка лопне.

Твердопаливні котли

Відрізняється тим, що нагрівання теплоносія буде тривати до тих пір, поки в топці цілком не вигорить пальне, а це несприятливо для поліпропілену. У зв’язку з цим використання металу при облаштуванні першого метра обв’язки обов’язково і лише до нього слід приєднувати поліпропіленові труби.

Загальні рекомендації:

 • монтаж джерела безперебійного живлення обов’язковий при безперебійної циркуляції, так як тепло повинно відводитися насосом постійно, незважаючи на неполадки з електрикою;
 • не зайвим буде оснащення байпасом всіх батарей, що полегшить ремонт в разі поломки без необхідності відключення опалювальної системи;
 • твердопаливний котел необхідно накрити захисним кожухом, що обмежує нагрівання котельні, крім цього, потрібно забезпечити максимальну відстань від топки до колектора і труб.

ДОВІДКА! Професіонали радять обов’язково облаштувати додаткове підведення води і вивести її при цьому в каналізацію. Це необхідно для ефективного охолодження теплообмінника.

Газові котли

Для даних моделей виконується обв’язка з колектором і гідрострілкою. Газові котли найчастіше вони застосовуються примусових опалювальних схемах і оснащені вбудованим насосом. З точки зору безпеки, доцільно облаштувати циркуляційний обладнання для контурів за колектором. При цьому насос нагнітає до розподільника тиск, а потім включаються додаткові помпи, які відіграють ключову роль при перекачуванні гарячої води. Чавунний теплообмінник в зв’язці з газовим котлом потребує монтажу в систему теплоаккумулятора для згладжування температурних перепадів води, що згубно впливають на чавун. Для двоконтурних моделей з паралельним нагріванням, на вході в бойлер буде потрібно установка очисних фільтрів.

Котли на рідкому паливі і електриці

Обв’язка здійснюється за схемою, що використовується для твердопаливних нагрівачів – має забезпечуватися максимальна відстань до пластикових труб. Останні чудово поєднуються з електричними котлами за рахунок автоматики запобігання нагрівання теплоносія до надмірно високої температури. Щоб уникнути гідравлічних ударів системи оснащуються клапанами скидання надмірного тиску і гідроакумулятором.

Найчастіше при монтажі поліпропіленових труб використовується зварювання (гаряча або холодна). У випадку з гарячою застосовується паяльник, размягчающий деталі, які при з’єднанні утворюють монолітну конструкцію. Різьбове з’єднання простіше, однак за собівартістю в кілька разів дорожче зварювального.

ВАЖЛИВО! У місцях з’єднання поліпропіленових труб з металевими необхідно використовувати виключно різьбовий метод. Не слід забувати і про герметизації стику.

Таким чином, обв’язку котла поліпропіленовими трубами не відрізняється великою складністю і цілком здійсненна навіть недосвідченим майстром. Запорука успішного проведення робіт простий – грамотний розрахунок, аналіз всіх особливостей побудови і дотримання порад і рекомендацій професіоналів.