Доброго всім часу доби!

Сьогодні в городній тематики ми поговоримо про вирощування огірків. Ця рослина входить в список найпопулярніших городніх культур. Якщо ми вирішили зайнятися городництвом, то обов’язково будемо вирощувати томати, огірки, перець, баклажани, капусту і можливо, кабачки.

В основному всі городні культури вирощуються у відкритому грунті, особливо в теплих регіонах, де весна настає практично у березні. Але для більш північних районів характерне тепличне вирощування овочів. Втім, і там, де тепло, не обходяться без спорудження на своїй ділянці теплиці або парника.

Зміст:

 • Переваги тепличного вирощування овочів
 • Підготовка теплиці
 • Посадка огірків у теплицю
 • Особливості посадки і догляду за огірками в теплиці з полікарбонату
 • Полив огірків
 • Підгодівля
 • Формування куща огіркового
 • Проблеми з рослинами
 • Боротьба з шкідниками і хворобами огірків
 • Особливості вирощування огірків в регіонах

Само собою, що результати вирощування овочів у відкритому грунті і в теплиці виходять абсолютно різними. Причому тепличне вирощування вигідніше.

Переваги тепличного вирощування овочів

Практично у будь-якого дачника на ділянці є хоча б одна теплиця або невеликий парничок. У них вирощуються городні культури навіть у теплий літній період. А вже про тепличному вирощуванні овочів взимку і говорити не доводиться.

Переваги тепличного вирощування овочів очевидні. У теплиці можна створювати умови для більш сприятливого розвитку рослин. Причому, ці умови можна контролювати, так і регулювати. У першу чергу це стосується температурного режиму, вологості, поливу.

Висаджуючи рослини у відкритий ґрунт, ви цього, звичайно, зробити не зможете. Результатом такого контролю стане кращий урожай, ніж у відкритому грунті. У теплиці несприятливі фактори навколишнього середовища зведені практично до мінімуму. Навіть напад шкідників за умови закритої теплиці вже не можливо.

І найголовніше, за весь городній сезон ви зможете отримати з тепличних рослин кілька врожаїв.

Не менш важливим є те, що в теплиці можна отримати ранній урожай. Тільки уявіть, на дворі ще сніг, а у вас на столі свіжі овочі та зелень.

Посадка огірків в теплиці, на відміну від відкритого грунту полягає в тому, що рослини спочатку вирощують в горщиках, а вже потім висаджуються в землю. При цьому відстань між саджанцями можна зробити дещо менше близько 60-70 див.

Підготовка теплиці

Перш ніж приступити до посадки у теплицю огірків, необхідно підготувати. І це стосується як посадок у знову відбудовану теплицю, так і в ту, де вже був знятий останній урожай.

Після того, як ви зняли восени останній урожай, теплицю необхідно обробити розчином хлористої вапна. Грунт треба добре перекопати, додавши вапняний порошок. А вже безпосередньо перед висадкою, навесні, верхній шар грунту знімається, а ділянка повністю перекопується.

Грунт для огірків дуже важлива. Досвідчені садівники рекомендують використовувати перегній або дерновий грунт. Дуже добре підійде і торф. Всі ці три компоненти складаються в пропорції: 50% торфу, 30% перегною і 20% дернового грунту. Вважається також, що при додаванні деревної кори в торф, можна підвищити врожай рази в півтора.

Крім того, для огірків грунт ще підживлюють аміачною селітрою – 30 г на 1 м2 і калій сірчанокислий — 50 г на 1м2.

Грядки так само рекомендується робити або стрічковим, або широкорядним способом. Між рядами повинна бути не менше 80 див. Якщо ви застосовуєте стрічковий спосіб, тоді междурядия робляться в 40 см, а відстань між рослинами – 25 див.

Посадка огірків у теплицю

Існує кілька правил посадки огірків у теплицю. Якщо всі їх підсумовувати, то можна вивести такі загальні правила:

При висадці потрібно враховувати густоту посадки. Саджанці не повинні бути висаджені або надто густо, або дуже рідко. Оптимальний варіант – це 4-6 саджанців на 1 кв. м. У теплицю можна саджати огірки і насінням, але краще все-таки розсадою.

Якщо розсада була висаджена в торф’яні горщики, то вона висаджується в приготовані лунки разом з ними. З пластикового або паперового стаканчика розсада акуратно дістається шляхом розрізання стаканчика, так, що б не зачепити кореневу систему.

Після посадки, паростки повинні бути розташовані вертикально. Після посадки саджанці необхідно присипати торфом або тирсою.

Існує кілька способів посадки огірків в теплиці:

 • Дворядкова,
 • Шахова,
 • Однострочная (однорядна).

При дворядкового (двурядной) посадці огірки висаджуються в два ряди один проти одного. Цей варіант хороший для сортів з невеликими листям і плодами.

Грядки при цьому формуються з наступними параметрами:

 • висота грунту в грядках повинна бути не менше 20 см;
 • ширина гряд — 80-85 см;
 • довжина гряд залежить від довжини самої теплиці;
 • відстань між рослинами в ряду — 40-45 см;
 • відстань між самими рядами — 50 див.

При шахової посадки рослини висаджуються не один проти одного. Такий спосіб дозволяє всім рослинам отримувати достатньо сонячних променів. Цей спосіб добре підійде для гібридних рослин, що є самоопыляемыми, у яких великі листя і плоди.

Формування грядок тут так само полягає в наступному:

 • ширина грядок — 80-85 см;
 • висота грунту в грядці становить не менше 20 см;
 • відстань між саджанцями в ряду — 35-40 см;
 • відстань між першим і другим рядом — 35-40 см,
 • ширина між грядками — 40 див.

Якщо ви вирощуєте гібридні сорти, які дають рясний урожай, то їх краще висаджувати в один ряд. У цьому випадку грядки робляться вузькими і довгими. Відстань між рослинами в цьому випадку може бути і трохи менше.

Грядки для цього способу посадки формуються наступним чином:

 • висота гряд повинна бути не менше 20 см;
 • ширина — 40-45 см;
 • довжина гряд залежить від довжини теплиці;
 • відстань між кущами розсади становить 25-27 см;
 • відстань між сусідніми грядками не менше 40 див.

Особливості посадки і догляду за огірками в теплиці з полікарбонату: як виростити багатий урожай

Полікарбонатні теплиці відрізняються від скляних більш стійким мікрокліматом. Особливо це стосується вологості повітря, яка є неодмінною умовою для зав’язі. Однак, надлишок вологи може привести до виникнення цвілі. Що б уникнути цього, необхідно регулярно провітрювати теплицю.

Якщо ви висадили у теплицю насіння, то температурний режим повинен становити 25-30 градусів. У період вегетації і плодоношення він повинен бути трохи нижче — 17-28 градусів. Важлива так само і температура ґрунту. Вона не повинна бути нижче 12 градусів. Інакше коріння стають нездатними вбирати воду.

Оскільки полікарбонатна теплиця дозволяє вирощувати огірки і взимку, то крім опалення в ній необхідна додаткова підсвічування з фитоламп.

Важливим моментом є і склад грунту. Органічних складових в ній повинно бути близько 40%. До них можна віднести перегній, торф, компост, тирсу, торішнє листя.

Вирощувати огірки в полікарбонатній теплиці можна двома способами: безрозсадним і розсадним.

Початкова підготовка насіння аналогічна для будь-якого способу, хоч розсадою будете вирощувати огірки, хоч відразу висадкою в грунт. Якщо висаджуєте насінням, то краще всього підійдуть ті, які були зібрані 2-3 роки тому. Вибірка, пророщування і подальше висівання. А ось у ж посадка в грунт вимагає певних правил. Рекомендують садити розсаду дворядковим методом (або двурядным). Це означає, що відстань між рядами складе 50 див, ширина доріжки – 80 див., а відстань між кущами – 20-30 див Ці відстані зберігаються як при посіві насінням, так і посадці розсадою.

З усіх сортів для полікарбонатній теплиці найкраще підходять теплолюбні. Що стосується строків посадки, то насіння можна висівати в кінці березня — початку квітня. Розсада ж висаджується через 25-30 днів після посіву. Якщо у вас теплиця опалювальна, то можна висаджувати і в лютому.

Що стосується поливу, кращим варіантом стане крапельний. В іншому випадку ручний полив повинен бути не рідше одного разу в три дні.

Що стосується температури. Вночі вона повинна бути не нижче 12, а вдень 15 градусів. При вирощуванні насінням температура повинна бути постійною в межах 25-30 градусів аж до їх проростання. Провітрювати теплицю треба буде тільки тоді, коли температура повітря встановиться на 20 градусах.

При дотриманні вищенаведених умов огірки будуть добре рости і дадуть багатий урожай.

Полив огірків

Як вже говорилося, найкращий полив – це крапельний. Він дає оптимальний варіант живлення рослин вологою. Вода повинна бути відстояною і теплою.

Крім використання спеціального пристрою для крапельного поливу придбаного в магазині, такий полив можна зробити і самому, використовуючи пластикові пляшки.

Якщо погода стає особливо спекотною, то полив необхідно збільшити. Якщо вода, якою ви користуєтеся жорстка, то її необхідно пом’якшувати, додаючи деревної золи: 5 ч. л. на 10 л води.

Якщо немає можливості організувати краплинний полив, то, використовуючи шланг, бажано зробити струмінь води разбрызгивающую, як у лійці.

Полив рекомендується поєднувати з підживленням.

Підгодівля

Підгодівлю роблять спочатку по закінченні першого тижня після висадки огірків, а потім після другої. А потім вже підгодовують регулярно – раз на два тижні, вносячи органічні добрива, такі як перегній, пташиний послід або коровняк. Під час цвітіння огірків вносять фосфорні добрива, а після появи плодів – калійні і азотні.

Про те, як правильно підгодовувати огірки, показано в цьому відео.

Формування куща огіркового

Будь-яка рослина під час свого зростання дає додаткові пагони або гілці. Для рослин, що ростуть в дикій природі це визначає їх ветвистость або кущистість. У культурних рослин бічні пагони також створюють розміри куща. Однак, так як ці рослини згодом несуть квіти і плоди, то зростаючі додаткові пагони починають забирати поживні речовини, що може призвести до поганого врожаю. Тому під час зростання необхідно формувати кущ. Найчастіше застосовується метод прищипування, тобто видалення з’явилися пагонів.

Крім того, при влаштуванні парника організовується ще і установка спеціальних пристосувань для підв’язування огірків. Це можуть бути і шпалери, а можуть бути і просто вертикально спускаються зі стелі мотузки, за які чіпляються рослини.

Процес формування куща можна починати після того, як на стеблі з’явиться 8-9 нових листочків.

Щоб ростуть огірки були рівними і великими треба залишати самі добре розвинені плоди десь в 5-6 пазусі, а решта видаляти. У 7 пазусі видаляється вся зав’язь, а в 8 знову треба залишити кілька плодів.

Коли стебло підніметься до даху теплиці, його прищипують. Робиться це над другим або третім листом на основному стеблі, які розташовуються після плода. Але багато садівники для отримання більшого врожаю не прищипують рослина досягла верху теплиці, а опускають вниз. В результаті кущ росте вже до землі, де його потім і прищипують.

На наведеному нижче відео показаний весь процес правильного формування куща.

Проблеми з рослинами

При вирощуванні огірків можна зіткнутися з певними проблемами. Однією з них часто виникає така, як пожовтіння листя.

Якщо таке відбувається в середині сезону, значить рослині не вистачає азоту. Необхідно додати під кожен кущ по 200-300 мл нітрофоски з розрахунку 2 ч. л. добрива на 3 л води.

Ще одна проблема, з якою можна зіткнутися, не відбувається утворення зав’язей. Це може бути пов’язано з декількома причинами: відсутність запилення, спека, надлишок азоту, а також використання насіння минулого року.

Інша проблема, це коли рослини, особливо листя починають в’янути.

Причиною цього може бути пошкоджена коренева система, що пов’язано з надлишком вологи. Що б визначити це необхідно у підстави стебла відкопати землі. Якщо ви виявили подгнившую кореневу шийку (у неї буде буре забарвлення), значить рослина схильна до кореневої гнилі. В цьому випадку треба пригнути огіркові батоги до землі і присипати їх, для вкорінення.

Якщо ж коріння цілі, а рослина продовжує в’янути, можливо причиною стало таке вірусне захворювання, як вертициллезное в’янення. У цьому випадку рослини необхідно видалити повністю, а місце їх зростання, тобто лунку, обробити розчином марганцівки.

Ще одна часта проблема – начебто й урожай хороший, а на смак огірки гірчать. Причиною цього став глікозид кукурбитацин. Він виробляється у рослин під час посухи або різких перепадів температури. Уникнути цього можна при правильному поливі та дотримання температурного режиму. Крім того, необхідно ще і мульчувати грунт.

Боротьба з шкідниками і хворобами огірків

Огірки, як і всі інші рослини схильні до різних захворювань. Про деяких найбільш поширених буде розказано.

Коренева гниль

Характеризується появою жовтизни і в’яненням. Якщо відкопати частину стебла, то можна виявити, що він потрісканий, буруватий. Що б уникнути цього, необхідно поливати рослину тільки теплою водою, при посадці насіння їх не садять дуже глибоко. Необхідно дотримувати режим вологості, не допускаючи сильного перезволоження.

Що б позбавитися від гнилі на пошкоджених рослинах оголите стебло до самого кореня і присипте його вугіллям або крейдою. Можна так само обробити рослини розчином, що складається з 0,5 л води, 3 ст. л. вапна і 1 ч. л. мідного купоросу.

Борошниста роса

Найбільш поширене захворювання. Характеризується появою білого плями на листках, згодом покриває всю листкову пластинку.

Це пов’язано найчастіше з високою вологість і густотою посівів, температурними перепадами, наявністю бур’янів, а також поливом холодною водою.

Усувається ця хвороба видаленням пошкоджених листя або обробкою їх з обох сторін рідким коров’ячим гноєм з сечовиною, який готується з розрахунку на 10 л теплої води 1л гною і 1ст. л. сечовини. Крім цього розчину, можна використовувати і 0,3% колоїдну сірку (25-30 г сірки на 10 л води). Так само необхідно внести калієву підгодівлю.

Пероноспороз

Характеризується появою на листі жовто-зелених плям.

Причиною хвороби є постійний конденсат вологи – туман або роса, різкі перепади денних і нічних температур, а також холодний полив.

Для боротьби з цією хворобою необхідно обробка розчином марганцівки, або розчином сечовини – 1 г на літр води. Можна приготувати і молочну сироватку з йодом: на 10 л води додати 1 л молока і 10 крапель йоду.

З хімічних препаратів рекомендується фунгіцид «Різоплан».

Кладоспориоз

Це вірусне захворювання, що вражає плоди.

Характеризується появою на плодах дрібних водянистих плям. Причина захворювання: використання старої поліетиленової плівки, підвищена вологість і наявність бур’янів.

До методів боротьби можна віднести обробку бордоською рідиною, припинення поливу днів на 6-7 та внесення добрив, що містять сульфат калію.

Що стосується шкідників огірків, то серед них найпоширенішими є такі, як баштанна попелиця.

Для позбавлення від цього шкідника використовують мильний розчин, в який додається цибулиння (на 10 л кип’яченої води додається 50 г мила і 500 г лушпиння) або суміш золи з розрахунку на відро води — 250 г золи, 60 г мила. Обробка ведеться два рази через п’ять днів.

З хімічних препаратів добре підійдуть «Фітоверм» в ампулах і «Іскра» в таблетках. Після обробки ділянку необхідно на добу накрити поліетиленом.

Дуже поширений і павутинний кліщ.

Для боротьби з них застосовуються такі заходи, як зволоження ґрунту, прибирання бур’янів, а також необхідно щороку замінювати верхній родючий шар.

Дієвим методом є і обприскування огірків цибулевої сумішшю, що містить на 10 літрів води 1 склянку подрібненого цибулі, 1 ст. ложку рідкого мила і чорного перцю (меленого), 3 ст. ложки деревної золи (попелу). Обробляють таким розчином двічі через п’ять днів.

Можна приготувати настій: на відро води треба додати 60 г дрібно натертого гіркого перцю, 5 ст. ложок золи і 1 ст. ложку мила.

Про інших шкідників і способи боротьби з ними розказано в цьому відео.

Особливості вирощування огірків в регіонах

Наша країна не тільки велика, але і різноманітна за кліматичними умовами. Якщо в одних регіонах вже в березні можна висаджувати городні культури навіть у відкритий грунт, то в інших ще й у травні робити це рано.

В цілому, умови вирощування практично однакові, різниця лише в термінах посадки і у виборі сортів. Для північних регіонів з більш суворим кліматом виведені свої сорти, які краще переносять ці самі умови.

Крім того, цілорічне вирощування в теплицях дає свої переваги.

Якщо ви живете в Криму або Краснодарському краї, то тут добре ростуть все теплолюбні сорти. Висівають в грунт насіння вже на початку травня. Добре підійдуть і сорти, які мають велику кількість листя, з допомогою яких створюється тінь для грунту, що дозволить зберегти вологу.

У Примор’я (Далекий Схід) клімат дещо інший. Тут садять огірки на місяць пізніше – на початку червня. Місце для їх посадки необхідно відкрите для сонця. Але необхідна захист від вітру, якій можуть бути дерева, кущі, або паркан. В лунки необхідно додавати гній для отримання додаткового тепла. З сортів тут краще всього підходять морозостійкі.

При вирощуванні огірків у Середній смузі краще мати теплицю. Рослини висаджуються і в теплицю, і у відкритий грунт. Що б отримати кращий урожай, на одну грядку можна висаджувати кілька різних сортів.

Успішного вам вирощування і гарного врожаю!