Опис препаратів калію і магнію. Ліки чи отрута?

Опис препаратів калію і магнію. Ліки чи отрута?Лікування кардіологічних захворювань не обходиться без використання метаболічних препаратів (що містять калій і магній).

Їх дія яких не має якоїсь певної точки програми, але дозволяє організму вистояти проти хвороби, а також підвищити ефективність всіх інших лікарських засобів, які обов’язково призначаються паралельно.

Проте ні в якому разі не слід розуміти, ніби всі метаболічні препарати безпечні — найменше порушення дозування може призвести до смерті пацієнта.

Саме з цієї причини лікування хвороб серця може призначати тільки лікар, так як він розуміє, в яких випадках є сенс призначення препаратів, а коли без них, в принципі, можна обійтися.

Справедливості заради слід зазначити, що доказова медицина, яка зараз вважається «золотим стандартом» світового масштабу, заперечує доцільність використання даних лікарських засобів, однак вітчизняні лікарі з великим успіхом застосовують в своїх схемах препарати калію та магнію.

УВАГУ. В плані того, які недорогі препарати калію і магнію для серця (мається на увазі таблетки), що містять ці обидва елементи, краще всього використовувати для профілактики захворювань серця — це питання може вирішувати тільки лікар кардіолог або в крайньому випадку терапевт. І те, курс лікування визначається тільки на місяць — потім хворий знову приходить на прийом, і доктор переглядає тактику її ведення.

Зміст

 • 1 В яких випадках виправдане призначення препаратів?
 • 2 Чому багато препарати містять калій, магній одночасно?
 • 3 Препарати калію і магнію для серця: список, показання та протипоказання
 • 4 При судомах
 • 5 Для профілактики
 • 6 Дефіцит і надлишок калію — чим небезпечні
 • 7 Висновок

В яких випадках виправдане призначення препаратів?

Опис препаратів калію і магнію. Ліки чи отрута?
Як правило, препарати з цієї фармакологічної групи показані при одночасному застосуванні з петльовими діуретиками (Фуросемід, Трифас), які «вимивають» з організму людини калій. Тобто, із-за того, що знижується концентрація даного мікроелемента, порушується робота серця і нервово-м’язова передача, завдяки якій здійснюються систолічні скорочення і по всьому організму прокачується кров.

Але потрібно враховувати, що з іншими діуретиками з групи калійзберігаючих (Верошпірон) і тиазидободобных (Індапамід) ці препарати не приймаються через небезпеку розвитку гіперкаліємії.

Насправді, це стан ще гірший, ніж зниження концентрації калію в крові — воно може призвести до миттєвої зупинки серцевих скорочень.

Фібриляція передсердь (миготлива аритмія) — ще одне показання для використання цієї групи лікарських засобів.

Крім того, препарати калію призначаються при серцевій недостатності різного ступеня, а також при ішемічній хворобі серця, гіпертонічній хворобі, деяких різновидах кардіоміопатії.

Це важливо! Список таблеток, які використовуються як препарати калію для серця, щороку поповнюється новими назвами, але самих лікарських засобів, по суті справи, більше не стає.

Це явище пояснюється тим, що на фармакологічний день виходять все нові і нові генерики — препарати, що містить одне і те ж речовина, однак вони випускаються під різними брендовими назвами (наприклад, вітчизняний Аспаркам і Панангін). Що найцікавіше: подібна ситуація дуже поширена, так як різниця в ціні йде багаторазова, а ефективність приблизно однакова.

Чому багато препарати містять калій, магній одночасно?

Опис препаратів калію і магнію. Ліки чи отрута?
Вся справа в тому, що в ряді випадків поєднане вживання цих препаратів дозволяє досягти набагато більших результатів. Як вже було зазначено вище, калій сприяє підсиленню скорочувальної активності серця. Магній ж так само позитивно впливає на цю властивість. Крім того, серця для нормальної його роботи потрібна велика кількість глюкози, а магній дозволяє прискорити процеси розщеплення глікогену, що забезпечить надходження моноцукри у потрібній концентрації.

Ще одним важливим властивістю препаратів, що містять калій і магній одночасно, то вважається, що вони дозволяють уникнути виникнення м’язових судом.

Препарати калію та магнію для серця: список, показання та протипоказання

Як правило, кардіологи та терапевти рекомендують використовувати такі препарати даної фармакологічної групи для лікування серцевої патології:

 • Панангін;
 • Аспаркам;
 • Орокамаг;
 • Магнерот;
 • Доппельгерц Актив;
 • Магне В6;
 • Магнестад.

Використання цих препаратів показане при всіх видах ішемічної хвороби серця, серцевої недостатності, кардіоміопатії та інших проблемах, пов’язаних з скорочувальної активністю.

Крім того, обов’язково треба призначати ці препарати в разі сильного зневоднення, так як мікроелементи в цих випадках губитися разом з рідиною.
Опис препаратів калію і магнію. Ліки чи отрута?

Це цікаво! Для дітей в деяких випадках також використовуються препарати, що містять калій — але ті, у яких міститься ще і магній, для підвищення концентрації даного елементу використовуються з великою обережністю. Це пояснюється деякими особливостями метаболізму.

Показаннями зазвичай стають вроджені вади серця, використання Диакарба або Дигоксину. Але питання про призначення дітям цих лікарських засобів ще більш складний, ніж у випадку з дорослими.

Реклама стверджує, що літні люди, що приймають Панангін, можуть сміливо кататися на американських гірках:

При судомах

При виникненні тетанической судоми в якості невідкладної допомоги показана магнезія (магнію сульфат 25% розчин). Введення 5 мл цього кошти буде достатньо для того, щоб повністю зняти судому, що виникає в міоцитах скелетної мускулатуру (рятувальники завжди цей препарат носять з собою). Аналогічна ситуація спостерігається і у випадку з серцевою мускулатурою.

Для профілактики

З метою профілактики, як правило, призначається Аспаркам або ж його дорожча версія — Панангін. Як вже було зазначено вище, ці лікарські засоби містять обидва мікроелемента, так що їх використання є найбільш обґрунтованим. Крім того, дуже часто в якості профілактики рекомендується використання препарату Магне-В6.

Використання з профілактичною метою цих засобів є виправданим при всіх кардіологічних патологіях, які вже були перераховані вище.

До типовим протипоказань відносяться вагітність, годування груддю, індивідуальна непереносимість, а також виникнення після них небажаних побічних ефектів (нудоти, блювоти, проносу, втрати свідомості і інших порушень).

Дефіцит і надлишок калію — чим небезпечні

Опис препаратів калію і магнію. Ліки чи отрута?Недостатність калію може призвести до зупинки серця через те, що воно банально втратить здатність до скорочення. Це спостерігається при вираженому зневодненні або ж вживанні петльових діуретиків у неправильній дозуванні.

Надлишок калію теж ні до чого доброго не призведе: контрактура, спазм серцевого м’яза, зупинка, летальний результат.

Висновок

З усього перерахованого вище можна зробити висновок про те, що препарати калію та магнію є потужними метаболиками, які чинять виражену дію на обмін речовин серцевого м’яза. Їх некоректне вживання може призвести до несприятливих наслідків, аж до біологічної смерті пацієнта.

Саме з цієї причини, приймати рішення про доцільність призначення цих препаратів, а також коригувати дозу залежно від тяжкості клінічного стану хворого може тільки лікуючий лікар (кардіолог або терапевт). І те, що він для цього призначає додаткові методи дослідження (електрокардіографія, ЕХО-КГ, біохімічний аналіз крові з визначенням рівня електролітів).

Тільки зваживши всі за і проти, оцінивши співвідношення користі та ризику, лікар приймає рішення про те, чи потрібно призначати препарати калію і магнію в даному випадку і в яких дозах вони показані, щоб пішли на користь хворому.