Особливості розвиток дитини по місяців до 1 року

Перший рік життя маленького чоловічка проходить для його батьків і близьких в сум’ятті, хвилювання, переживання і, звичайно, радощах. Новий людина ще так беззахисний і крихкий. Він то і справа кличе на допомогу маму, яка повинна проводити з ним 24 години на добу.

Дуже багато чого сталося в житті дитини за цей рік. Він відокремився від пуповини, вперше вдихнув повітря і відчув на смак солодкість материнського молока. Все дуже незвично, а часом навіть незрозуміло. Вже зараз мами і тата роблять деякі висновки про те, як росте і розвивається їхнє маленьке диво.

Що ж необхідно знати молодим батькам, коли їх дитині 1 рік? Які важливі знання необхідно застосувати, щоб малюк відчував себе комфортно і був здоровий? Як допомогти йому краще пізнати цей світ і полюбити його?

Перші досягнення та рекорди

Особливості розвиток дитини по місяців до 1 року

Вчені довели, що розвиток дитини в 1 рік настільки стрімко, що відчуй на собі цей вантаж інформації дорослий, він би просто не витримав.

Однорічний малюк вміє:

  • Ходити самостійно, або активно намагатися це робити;
  • Пробувати тікати, якщо є підтримка ззовні;
  • Хапати легкі предмети і вміти їх утримувати (розвивати дрібну моторику м’язів);
  • Спостерігати за голосами і рухами дорослих, реагувати на звернення до собі;
  • Вимовляти прості слівця і буквосполучення;
  • Проситися на горщик;
  • Вміти зіставляти реальний образ і його прототип на картинці (кішечку, собачку, машинку тощо);
  • Пити з чашки, тримати в обох руках ложку;
  • Розуміти, що хочуть від нього дорослі.

Якщо харчування правильне, то вага дитини при досягненні ним одного рочку, як правило, повинен в 3 рази перевищувати вагу, зафіксований на момент народження.

Що ж стосується зростання, то його норма становить від 72 до 76 див.

Зубки діток-одноліток активно ростуть. Їх має бути 12. Чотири корінних зубика складають компанію чотирьох різців знизу і зверху.

При прорізуванні зубів часто виникають проблеми, пов’язані з дискомфортом, який супроводжує цей процес. Може з’явитися висока температура. Вона, як правило, носить короткочасний характер. Дитина стає дратівливою, і відмовляється від їжі. Зумійте витримати нелегкий етап зростання перших зубів і не тисніть на дитину з умовляннями поїсти.

Мова маленької людини віком до одного року повинна поступово поповнюватися словами на кшталт «мама», «тато», «баба» і т. д. Дитина слухає і запам’ятовує обривки слів, намагається відтворювати почуті ним звуки. Якщо таких спроб немає, то батькам слід негайно почати розвивати мову дитини. Це дуже важливий аспект формування особистості.

Метод проб і помилок

Особливості розвиток дитини по місяців до 1 року

Батьки однорічного малюка напевно не раз жахалися при вигляді того, як жваво їх чадо рветься вперед, не помічаючи небезпек і не бачачи висоти. Саме в цьому віці, спотикаючись і падаючи, дитина починає усвідомлювати, що існує ця сама небезпека.

На жаль, без сліз такі уроки життя не обходяться. Зате виробляється захисний механізм, і окреслюються межі, в які дитина може ставити себе самостійно, щоб уникнути болю.

Ні в якій мірі не варто перегороджувати шлях маленькому мандрівникові. Непомітно подстрахуйте його. Для малюка дуже важливо відчувати поверхню, вивчати властивості тих чи інших предметів. Важливо падати і вставати. Важливо виробляти самостійність.

Мамам і бабусям необхідно стримувати свій емоційний порив при вигляді впав на підлогу або асфальт дитини. Не потрібно голосно скрикувати, лякаючи цим самим малюка, примушуючи його повірити в те, що падіння – це страшно.

Краще згладити ситуацію реплікою «Опа!» або «Бух!». Тоді дитина зрозуміє, що це частина цікавої гри і не стане робити з падіння трагедію.

Живлення і режим сну однорічного малюка

Особливості розвиток дитини по місяців до 1 року

ШКТ дитини ще не в повній мірі адаптувався до їжі. Але здоровий малюк повинен споживати різноманітну і багату цінними речовинами їжу.

В цьому активному віці Ваше чадо ще може продовжувати харчування грудним молоком і разом з цим споживати нові продукти. Рецептори вже дозволяють дитині перебирати в їжі. Один смак може подобатися, інший викликати обурення.

Складові дитячого столу повинні бути максимально простими по складу, натуральними і свіжими.

Добре впливають на травну систему дитини всілякі каші, кисломолочні продукти (бажано домашнього приготування), багаті клітковиною фрукти і овочі. Включайте в харчування дієтичне варене м’ясо і рибку. Не варто перевантажувати шлунок рясними порціями і одноманітним меню.

Для того, щоб маленькі рідкісні зубки краще справлялися з їжею, її краще подрібнювати в блендері і давати дитинці у вигляді негустого пюре.

Вкрай важливо в правильному харчуванні і питво. У віці року дитина ще може втамовувати спрагу за допомогою грудного молока. Але навіть якщо це так, варіть йому неміцні компоти із сухофруктів, свіжих ягід, давайте чисту воду без газу.

Однорічному малюку необхідно поповнювати недолік рідини потроху, але часто. Слідкуйте за цим, уникаючи зневоднення.

Маленький дослідник дуже рухливий, активний, і знаходиться в безперервному русі. Саме тому йому просто необхідна перепочинок і «зарядка батареї» посеред дня.

Після обіду варто укласти малюка спати. Денний сон важливий так само, як і нічний. Він сприяє відновленню сил, нормалізації роботи нервової системи, надає загальний благотворний вплив на зростаючий організм.

Норма сну вдень становить від півтора до трьох годин. Дитина може спати і довше. Все залежить від індивідуальних особливостей організму і психіки.

Атмосфера психологічного комфорту

Особливості розвиток дитини по місяців до 1 року

Крім збалансованого харчування, сну та помірних фізичних навантажень, дуже важливо встановити в будинку спокійну і дружню обстановку.

Нехай малюк чує тільки добрі слова, вимовлені ласкавою і ніжною формі. Не сваріть малюка, не з’ясовуйте стосунків у його присутності. Навіть не розуміючи сенсу сказаного, він чітко усвідомлює негативний посил скандалу.

Важливо пам’ятати, що дитині дуже важлива реакція самих близьких людей. Він ще не здатний аналізувати її правильність. Тому приймає будь-яку інтонацію, фразу, дія за непохитну істину. Батькам необхідно стежити за своїми словами і усвідомлювати їх наслідки.

Можна і потрібно долучати однорічної дитини до класичної музики. Умиротворені звуки формують здорову і міцну нервову систему. В дитини виробляється стійке відчуття спокою і впевненості в навколишньому світі. Бонусом таких прослуховувань стане прищеплення маленькій людині гарного музичного смаку.

Так само, як і спілкування з батьками важливо однорічному дитині, йому настільки ж необхідний контакт з іншими малюками. Розвивати комунікабельність слід з самого раннього віку. Так, вже вирушаючи в дитячий сад, Ваше чадо буде почувати себе набагато впевненіше в соціумі, швидше адаптується до колективу.

Частіше виходьте з однорічним малюком на дитячі майданчики, знайомте її з дітьми, грайте в розвиваючі веселі ігри. Ігор теж потрібно приділяти особливу увагу. Купуйте дитині виключно корисні для розумового і фізичного розвитку іграшки. Уникайте непотрібних, неякісних товарів і дрібних деталей.

Співайте з дитиною веселі пісеньки, промовляйте вірші і потішки. Займайтеся простими фізичними вправами, приділяйте вашому спілкуванню більше часу, проведеного з користю.

Догляд за маленькою дитиною – важкий і дуже виснажлива праця. Але, разом з тим, це – цінні інвестиції в майбутнє самого головного людини в Вашому житті. Дайте йому найкраще зараз, щоб він завжди був щасливий і здоровий!