Пам’ятка для хресних батьків

Одним із семи таїнств, що здійснюються в православній церкві, є хрещення дитини. Правила для хресних батьків, які склалися на Русі за кілька століть, припускають виконання ними під час цієї церемонії певних обов’язків, про яких піде мова в нашій статті.

Хрещена мати і хрещений батько будуть відповідати перед Богом за свого хрещеника. Вони повинні будуть наставляти його в християнській вірі, водити до причастя, подавати приклад своєю поведінкою.

Тому до їх вибору батьки підходять з особливою відповідальністю. Згідно з церковним статутом, хрещеними не можуть бути самі батьки малюка, ченці, люди, які перебувають між собою в шлюбі, а також невіруючі і не хрещені за православним обрядом. Під час вагітності жінкам не можна виконувати цю місію.

Ми розповімо, у чому полягають обов’язки хресних на хрещення дитини і наведемо пам’ятку для хресних батьків, щоб вони могли врахувати все необхідне для проведення цієї церемонії.

Що потрібно зробити хрещеним батькам, готуючись до хрестин

Обов’язки хресних батьків при хрещенні дитини наступні.

Хрещена мати купує для малюка крижму (біле лляне або махровий рушник) та хрестильний вбрання: сорочка для хлопчика або платтячко для дівчинки і ошатний чепчик.

Бажано купувати вироби з натуральних матеріалів, які не дратують ніжну шкіру дітей. Для хрестин зазвичай вибирають речі світлих відтінків – білого або світло-бежевого, що символізує невинність і прилучення до духовного життя.

Після обряду хрещення крижму сушать, але не перуть. Всі ці речі більше не використовують за прямим призначенням і зберігають вдома в якості оберегів протягом усього життя людини, так як вважається, що вони захищають його від хвороб і неприємностей.

Хрещений батько оплачує проведення церемонії в храмі і купівлю продуктів для святкового столу, який накривають після хрестин. Плата за проведення хрестин зазвичай залишає від 600 до 2 тисяч рублів. Це пожертва є добровільним, і якщо у вас немає можливості внести потрібну суму, то охрестити дитину зобов’язані безкоштовно.

На хрещення дитини, згідно з усталеними правилами, хресні батьки також повинні придбати для малюка хрестик і доповнення до нього – ланцюжок або мотузку. Навіть коли дитина підросте і буде носити інший хрестик, ці дари будуть дбайливо зберігатися в родині в нагадування про світле свято. Такий подарунок може зробити і хрещений, і хрещена.

Можна також подарувати малюкові:

  • ложечку «на перший зубок»,
  • дитячу Біблію, молитвослов, книги про житіях святих,
  • «мірну ікону» із зображенням святого-покровителя.

Таку ікону пишуть під замовлення на дошці, висота якої дорівнює зростанню дитини на момент хрещення. Вона залишиться з дитиною на все життя і буде допомагати йому у важких ситуаціях.

Згідно з православним традиціям щодо таїнства хрещення дитини, напередодні цього обряду хресні батьки повинні протягом декількох днів постити, а потім сповідатися і причаститися в храмі.

Крім того, хресні, готуючись до обряду хрещення зобов’язані знати певні православні молитви («Символ віри», «Отче наш» та ін), хоча в деяких парафіях потрібно буде просто повторювати молитви за священиком.

Про що ще повинні пам’ятати хресні батьки

Ваша одяг повинен бути скромним: жінкам не варто надягати в церкву брюки, сукні з глибоким декольте і вирізами, короткі спідниці. Згідно традиції, голову жінок повинні покривати хустки, а чоловіки, навпаки, знімають в храмі головні убори. На всіх присутніх повинні бути надіті натільні хрестики.

Молитви, про яких було сказано вище, потрібно буде читати під час передує хрещенню чину оголошення, коли священик вимовляє молитви, спрямовані проти сатани. Хресні повинні прочитати від імені дитини відповідні молитви, відмовляючись від нечистого духа і обіцяючи зберігати вірність Господу.

Після цього священик освячує воду в купелі і тричі занурює в неї дитину, якого потім загортають в крижму. Існує прикмета, що після цього не можна витирати святу воду з обличчя малюка: потрібно дати їй висохнути, щоб він ріс щасливим.

Починається церемонія миропомазання, коли обличчя, груди, руки і ноги малюка змащують священним миром, читаючи відповідні молитви. Потім хресні батьки тричі обносять навколо купелі дитини, що символізує майбутню йому вічне життя в Христі.

Нарешті, священик змиває миро, протирає дитини рушником і хрестоподібно зістригає пасма волосся дитини в знак посвяти. Немовлят чоловічої статі після цього вносять у вівтар. В кінці обряду хрещення дитину прикладають до однієї з ікон Спасителя, а також до ікони Богоматері.

Правила для хресних батьків на хрещення дитини не такі складні, як може здатися на перший погляд. Хрещеному і хресної потрібно буде тільки повторювати під час обряду певні дії на прохання священика. Зазвичай хрещення відбувається протягом півгодини – півтори години, в залежності від того, скільки осіб бере участь у таїнстві.

Нарешті, потрібно згадати, що хресні батьки напередодні церемонії повинні не забути вирішити організаційні питання:

  • Якщо ви хочете провести фото – або відеозйомку під час хрестин, вам потрібно буде заздалегідь отримати дозвіл на це у священика. Як правило, заборони на зйомку в храмах немає, однак у деяких парафіях існують обмеження.
  • Для отримання свідоцтва про хрещення дитини потрібно заздалегідь принести в храм свідоцтво про її народження.
  • Надайте батькам дитини допомога в організації святкового застілля, яке влаштовують після хрестин.
  • Водохреща – свято церковний, тому накривати пишний стіл з великою кількістю спиртного в цей день не рекомендується. Згідно з традицією, на хрестини подають до столу хрестильницю кашу, пироги, солодощі (щоб життя хрещеника була солодкою), а на завершення можна запропонувати гостям оригінально оформлений торт.

    Більш детально про обов’язки хрещених батьків вам зможе розповісти священик, з яким вам обов’язково варто поговорити напередодні проведення цього таїнства.