Доброго всім часу доби!

Сьогодні тема статті буде присвячена будівництва парників. Кожен дачник знає, що без парника або хоча б невеликий теплички не обійтися. Клімат в нашій країні такий, що багато городні культури просто не встигали визріти і принести плоди. До того ж, більшість городніх рослин ми починаємо висаджувати ранньою весною, коли ще сніг не зійшов до кінця. А тут вже точно не обійтися без теплиці.

Найчастіше ми будуємо такі споруди з підручних засобів. Це дошка, поліетиленова плівка і іноді, якщо є така можливість, використовуємо віконні рами.

Зміст:

 • Оптимальне місце для розміщення укриття грядки
 • Способи обігріву
 • З яких матеріалів, і якої форми можна побудувати парник
 • Дугове укриття
 • З дерев’яних решіток
 • З бруса
 • Металевий каркас
 • Зі старих віконних рам
 • Схема з поглибленням
 • Креслення стаціонарних парників
 • Виготовлення стаціонарного парника з дошки

Якщо у вас є уявлення про те, як побудувати парник, з чого його зробити, це чудово. Але ті, хто вперше стикається з такою справою, можуть відчувати деякі труднощі, незважаючи на, здавалося б, простоту конструкції.

У цій статті хотілося б допомогти в першу чергу тим, хто вперше береться за виготовлення своїми руками парників і теплиць.

А до тих, хто вже з’їв, як кажуть на цьому «собаку», звернуся з пропозицією розповісти про свій досвід, поділитися порадами.

Оптимальне місце для розміщення укриття грядки

Оскільки теплиці, на відміну від парників споруди набагато більш громіздкі, вони ще встановлюються стаціонарно. Парники в цьому плані дещо вигідніше тим, що їх можна переносити з місця на місце. Однак встановлювати їх також необхідно все-таки не там, де захотів, а за певними правилами.

У першу чергу це стосується освітлення.

Природно, що тінисті ділянки, особливо там, де ростуть дерева не підійдуть. Крім того, необхідно, що б ділянку був рівним і сухим. Краще всього буде розмістити парник, що б його довга сторона розташовувалася на південь.

Сонячних променів повинно потрапляти достатньо, що б потім вночі в ньому було тепло.

Якщо ви тільки плануєте свій город, де будуть грядки, а де інші рослини і споруди, то краще всього почати з малювання схеми ділянки.

Деякі досвідчені садівники пропонують для сім’ї з п’яти чоловік використовувати 90 м2 під посадки. При цьому ширина грядки буде 0,5 м і проходи по 1 метру. Таким чином, загальна площа під грядки складе близько 4 соток.

Способи обігріву

Не менш важливим моментом є підтримання оптимального мікроклімату усередині парника. Він повинен бути постійним без яких-небудь, особливо різких змін.

Створити такий мікроклімат можна за допомогою обігріву свого укриття для рослин. Найкращим обігрівом служить саме сонце. Витрат тут ніяких, а плюс ще природне освітлення, що дасть кращі умови для розвитку рослин. Звичайно ж, якщо ви будуєте велику теплицю, яку плануєте використовувати ще і в зимовий час, то одним сонцем тут вже не обійтися.

Однак такий спосіб має деякі мінуси. Парник добре прогрівається вдень, вночі ж він остигає. Добре, якщо нічні температури вже досить високі.

Одним з популярних способів стала прокладання електричного кабелю в самому ґрунті. Влаштовуючи такий парник, спершу кладуть шар гравію 20 мм, потім шар піску в 30 мм, а вже потім розкладають сам кабель.

Зверху все засипається піском в 50 мм і вкривається металевою сіткою або залізом. Це необхідно для захисту кабелю при перекопуванні грядок. Однак тут мінус в тому, що доводиться багато платити за електроенергію.

Зараз багато сперечаються про застосування біопалива, тобто використання в якості обігріву біохімічну активність різних речовин органічного походження. Найчастіше, таким біологічним матеріалом виступає кінський гній, солома, деревні відходи та побутове сміття.

При перегнивании цього матеріалу виділяється досить теплової енергії, що б зігріти парник навіть у зимовий час.

Також використовується і рослинний перегній. Для того, щоб приготувати такий біоматеріал необхідно свіжоскошену траву засипати в бочку (бажано дерев’яну) і налить5%-й розчин сечовини. Після чого закрити кришкою і залишити на два тижні.

З яких матеріалів, і якої форми можна побудувати парник

Отже, з місцем і способом обігріву розібралися. Тепер найголовніше, як буде виглядати безпосередньо сама споруда. Адже від цього залежить не тільки який він буде – стаціонарний або переносний, але і якого матеріалу, скільки знадобиться.

Оскільки ми говоримо про звичайну дачі, а не про тепличному господарстві, то матеріали використовуються дешеві. Звичайно, багато воліють встановлювати на дачі за кілька теплиць. Але це залежить від площі ділянки.

Що зазвичай використовується під теплиці? Це каркас дугового і поліетилен. Зараз часто можна зустріти і неткане полотно.

Дугове укриття

Це найпоширеніший спосіб створення парників. Він швидкий в установці, при бажанні його можна перенести в будь-яке інше місце. Все робиться дуже просто. Береться будь-яка пластикова труба діаметром від 20 до 30 мм. Дуже добре підходять для цієї мети пластикові водопровідні труби. Нарізається труба на шматки однакової довжини, згинається у вигляді дуги і забивається в землю. Чим більше таких дуг, тим довшим буде тунель, а також менше буде провисати укривний матеріал.

Подивіться на наведеному відео, як будується такий парник.

Розбірне укриття з дерев’яних решіток

Побудувати парник можна не тільки з металевих дуг. Якщо у вас є дерево, то можна сколотити решітки, з яких потім спорудити сам парник.

При цьому конструкція може бути найрізноманітнішою. Можна зробити парник відразу будиночком. Якщо ж сколотити грати на зразок сходів і поставити два блоки кутом, як дах будиночка, то вийде щось на зразок переносного парника. Його легко прибирати на зиму.

Стаціонарний парник з дерев’яного бруса

Використовуючи дерев’яний брус, можна сколотити і стаціонарний парник.

Стаціонарні споруди хороші тим, що їх не треба прибирати. Однак, якщо ви вирішили ставити парник постійно, то повинні врахувати всі умови, про які йшлося раніше, інакше потім доведеться його розбирати.

Для виготовлення підійде брус розміром 50х50. Дах робиться відкривається. Для обшивки зазвичай береться поліетилен, проте щороку його доведеться міняти. Тому краще використовувати скло. Поліетилен хороший для тимчасових парників. Крім скла можна використовувати полікарбонат, оргскло і все те ж неткане полотно.

Парник з металевим каркасом

Якщо ви будуєте стаціонарний парник, то в якості каркаса краще все-таки використовувати не дерево, а метал. Він прослужить набагато довше і його не треба обробляти від грибка.

Як укривного матеріалу тут вже краще всього підійде або полікарбонат, або оргскло. Якщо ви хочете використовувати все-таки поліетилен, то краще брати армований.

Якщо ви добре володієте зварюванням, виготовити металевий каркас вам не складе праці. В іншому випадку, на ринку теплиць і парників ви швидко знайдете потрібний вам варіант.

Використання старих віконних рам

Один з досить старих способів виготовлення – використання в якості матеріалу віконних рам. Особливо популярним це стало в період заміни старих дерев’яних рам пластиковими вікнами. Якщо у вас є дача, то, погодьтеся, навіщо викидати рами, коли їх можна чудово прилаштувати.

Вид парника тут так само залежить від кількості матеріалу (тобто, рам), від того де і як ви хочете його поставити. Наприклад один з поширених способів установки – біля стіни будинку.

Якщо поруч з будинком місця немає, то подібну споруду можна спорудити і на самому городі.

У будь-якому випадку робимо фундамент з бруса. Але на відміну від попередніх конструкцій, задню стінку краще робити трохи вище передньої. В результаті дощова вода буде стікати з рам.

Схема парника з поглибленням

Парник з поглибленням – це варіант парника, який ви робите з биоподогревом.

Першим ділом знімаємо грунт на глибину до 40 см. На дно кладемо шлак або керамзит. Далі, по периметру ями збиваємо короб з дерев’яного бруса. У цей короб насипаємо спочатку гній або перегній, а потім грунт. На схемі вище показано, як облаштувати такий парник.

Креслення стаціонарних парників

Споруда будь-якого дачного споруди, будь то маленький парник або велика теплиця починається з малювання, креслення.

Якщо ви вмієте складати креслення, значить вам не складе труднощів його намалювати, а потім побудувати за цією схемою. Але, якщо ви впевнені в цьому ділі, то наведені нижче схеми допоможуть вам побудувати парник з вже готовим кресленням.

Виготовлення стаціонарного парника з дошки

Тут ми розглянемо, як створити на своїй ділянці невеликий парник розміром 3х1,05х0,6 м. у вигляді маленького будиночка.

Дерев’яний каркас ґрунтується на рамі з бруса, просоченої антисептиком і встановленої на подушці з піску. Це найпростіший варіант.

Бічні стінки збиваються з бруса, довга сторона якого 3 м, а коротка – 0,6 м. Брус повинен бути цілісним, а не сколачиваться з окремих шматків.

Для короба-підстави беремо брус розміром 200 × 150 мм, збираємо і встановлюємо на рівну засипану піском майданчик.

З допомогою арматурних прутів фіксуємо короб, що б він не ходив. Далі, вздовж всього каркаса на відстані 500 см. один від одного вбиваємо ще арматурні прути так, щоб один кінець був у землі, а другий стирчав назовні. У ці кінці втягає вигнуті дугою металопластикові водопровідні труби.

Для з’єднання труб між собою, а також з’єднання поздовжніх і поперечних секцій використовуємо спеціальні перехідники.

Якщо ви хочете зробити повністю дерев’яний каркас, майструємо, як на схемі, передню та задню стінки.

Дерев’яний каркас обробляється антисептиком. Після цього можна приступати до укриття його обраним покривним матеріалом. Зазвичай їм служить поліетиленова плівка.

Таким чином, ви зробите невеликий парник, в якому протягом усього городнього сезону можна, незважаючи на погоду, отримувати врожай.

Успіхів!