Партнерські пологи із чоловіком або що потрібно робити?

Останні роки все більш поширеним явищем стають партнерські пологи з чоловіком. Якщо ще років 10 тому такий формат пологів пропонували виключно за кордоном або в приватних спеціалізованих клініках, то зараз практично в кожному пологовому будинку є обладнані для цього родзали.

Приймаючи рішення народжувати разом з чоловіком, багатьох жінок цікавить питання, що необхідно передбачити у плані підготовки подружжя до процесу. Мається на увазі пакет документів і необхідні для участі в пологах предмети першої необхідності.

Здоровий, морально і фізично готовий

Партнерські пологи із чоловіком або що потрібно робити?

В пологовий зал може бути допущений виключно здоровий чоловік породіллі. Тобто, якщо напередодні пологів у чоловіка є ознаки вірусного (або тим більше бактеріального) зараження, від спільного перебування в пологовому блоці однозначно доведеться відмовитися. Це ж стосується всіляких шкірних висипань.

Аналізи, які необхідно здати дружину для спільних пологів, залежать від конкретного лікувального закладу. У більшості випадків від чоловіка вимагається тільки свіжа флюорографія (зі строком давності не довше року). Така практика відсутності великої кількості досліджень для чоловіків стимулює їх активніше підтримувати дружин під час пологів.

У деяких випадках дружину потрібно буде здати додаткові аналізи (на ВІЛ, гепатит, сифіліс і стафілокок). Також для допуску в пологовий зал може знадобитися висновок педіатра про стан здоров’я чоловіка. Про вимоги щодо здоров’я чоловіка для спільних пологів варто дізнатися заздалегідь і підготуватися до цього (зробити флюорографію, пройти необхідні дослідження).

Корисно буде пройти комплексне обстеження майбутньому батькові навіть, якщо цього не вимагає регламент пологового будинку, де плануються пологи у пари: такий зважений підхід дозволить максимально відповідально підійти до моменту появи дитини на світ та ефективно захистити його від небезпек, пов’язаних з різноманітними захворюваннями.

Що потрібно чоловікові в родзалі

Партнерські пологи із чоловіком або що потрібно робити?

Коли необхідні аналізи здані, варто подбати про речі, які можуть знадобитися чоловікові в родзалі при спільних пологах. Робити це потрібно заздалегідь, щоб у разі екстрених пологів не витрачати час на подібні збори.

У списку речей з цієї категорії:

 • зручна гумова взуття;
 • чистий комплект одягу;
 • комплект стерильної одягу (халат, шапочка, рукавички, маска);
 • пляшка води, легкий перекус (на випадок, якщо пологи будуть продовжуватися тривалий час);
 • фотоапарат (для фіксації перших хвилин життя новонародженого);
 • документи (можуть знадобитися в разі екстреного складання договору);
 • годинник (для засекания періоду переймів);
 • гроші (на випадок, якщо доведеться екстрено докуповувати необхідні лікарські засоби).

При бажанні він може взяти з собою те, чим можна буде відвернути дружину. Це може бути плеєр з диском її улюблених музичних композицій або настільна книга – у кожної пари є свої способи підтримки психологічного стану один одного. У століття високих інформаційних технологій в родзалі часто можна побачити планшет, через який і музику при бажанні можна послухати, і в соціальних мережах хвилястим друзям відписатися і через скайп зателефонувати родичам, та зробити пам’ятні фото останніх годин вагітності.

Роль чоловіка в пологах

Партнерські пологи із чоловіком або що потрібно робити?

Противники спільних пологів наводять безліч аргументів на користь того, що породіллі в пологовому залі необхідна допомога кваліфікованого медперсоналу, а не схвильованого чоловіка. Тим не менш, чоловік дійсно може надати допомогу дружині під час хворобливого і часто болісно періоду переймів і безпосереднього появи на світ немовляти. Що він може робити?

 • По-перше, він може елементарно стежити за станом своєї дружини і у разі необхідності викликати бригаду медиків (вони не будуть постійно біля породіллі в період перейм і повільного розкриття). Він може допомагати дружині робити те, що їй сказали лікарі, контролювати це (виконувати вправи на фітболі або шведській стінці, виявляти регулярність переймів і т. д).
 • По-друге, в екстрених випадках йому потрібно буде прийняти всі необхідні заходи для вирішення проблемної ситуації (починаючи від пошуку і придбання необхідних препаратів, закінчуючи прийняттям рішення про екстрене кесарів розтин або переведення в іншу клініку). Урівноважений і психологічно підготовлений чоловік у стані (в силу своєї компетенції) контролювати роботу бригади медиків. Звичайно, йому не потрібно заважати їх роботі, але елементарно стежити за ставленням до дружини та якісного надання їй допомоги – цілком може.
 • По-третє, йому потрібно надати максимальну психологічну підтримку дружині у відповідальний для неї період. Зробити це вдасться, якщо чоловік буде морально сам готовий до партнерських пологів. Щоб для нього самого вони не виявилися нездоланною перешкодою, рішення про участь в пологах чоловік повинен прийняти самостійно, без тиску з боку обраниці. Спільні пологи є своєрідним індикатором подружнього довіри і бажання допомагати один одному. Якщо чоловік не готовий піти на це, краще відмовитися від цієї затії. Його свідомість або агресивна поведінка стосовно медперсоналу навряд чи допоможуть дружині, а швидше створять додатковий дискомфорт.

Готовий, але не пустять

Партнерські пологи із чоловіком або що потрібно робити?

Здавши всі необхідні аналізи за списком і морально підготувавшись до партнерських пологів, подружжя повинні усвідомлювати, що запланованому не завжди судилося збутися. Причинами відмови від спільних пологів з боку медичного персоналу можуть бути:

 • відсутність вільного пологового залу, пристосованого для партнерських пологів в необхідний момент часу;
 • тимчасові карантинні умови в пологовому будинку;
 • відсутні обов’язкові для даної установи аналізи або їх результати не відповідають необхідним нормам;
 • хворобливий стан майбутнього батька, незалежно від наявності або відсутності висновку педіатра;
 • ознаки алкогольного або наркотичного сп’яніння;
 • агресивна поведінка чоловіка щодо медичного персоналу та його неадекватна реакція на професійні дії лікарів;
 • екстрене прийняття рішення про оперативне втручання (кесарів розтин): в операційну чоловіка пацієнтки зі зрозумілих причин не пустять, зате можуть розмістити його в найближчому блоці і принести новонародженого відразу після його народження (немовляти зазвичай кладуть на живіт матері, але якщо вона в непритомному стані, то пропонують цю функцію батькові).

Що робити, якщо заплановані пологи немає можливості провести спільно? Довіритися ситуації і покластися на компетентність бригади. Переживати і хвилюватися майбутній батько може і за дверима пологового відділення, якщо з об’єктивних причин не може перебувати в потрібний момент з дружиною.

Як підготувати чоловіка до пологів

Партнерські пологи із чоловіком або що потрібно робити?

Щоб чоловік виправдав Ваші очікування, необхідно максимально підготувати його до майбутнього процесу. Він повинен чітко розуміти, що повинен буде робити в пологовому залі і вміти це робити: проводити масаж попереку дружині, виявляти інтенсивність перейм, допомагати їй дихати в необхідній техніці.

Він повинен буде робити все те, про що його попросить лікар. Для чоловіка болісні багатогодинні страждання коханої жінки – теж стрес, тому він повинен бути максимально зібраним і терплячим. Демонструвати чоловікові відео сюжети з пологів – не найкраща ідея. З того ракурсу, якого зазвичай знімаються такі ролики, чоловік бачити картинку пологів не буде – його місце в головах дружини. А ознайомити його з етапами пологів, разом вивчити рекомендовані техніки дихання для знеболювання кожного з них – виправдана необхідність.

Якщо звичайні аналізи у молодої людини викликають страх (вид крові, катетера у вені і т. д), то його участь в пологах має сенс обмежити. Наприклад, він може бути з дружиною під час переймів, а вже на потугах – чекати в коридорі. Чоловік повинен бути готовий побачити дружину в будь-якому вигляді, адже пологи – процес непередбачуваний і досить складний.