Не любителів лазень складно зустріти. Це прекрасний спосіб розслабитися і відволіктися від повсякденних буднів. Щоб постійно не записуватися і не проводити час у сумнівних санітарії саунах, можна побудувати самому. Незважаючи на те, що це непроста конструкція, самостійно звести її не так вже й складно – головне, строго слідувати інструкціям і враховувати поради, засновані на досвіді інших будівельників і користувачів.

Різновиди цегляних печей для лазні

Зміст статті

 • Різновиди цегляних печей для лазні
 • Що таке порядовка
  • Проект банної печі: покрокова порядовка
 • Цегляна піч для лазні своїми руками
  • Як зробити проект безпечним: головні особливості
  • Вибираємо матеріал
  • Приготування розчину
  • Кладка цегли
  • Димар

Печі для лазні з цегли проекти бувають різні. В залежності від смаків існує кілька різновидів лазень. Комусь подобається більш простий варіант, який супроводжується запахом гару, навівають атмосферу, хто виступає за цивільний і сучасну баню. Про смаки сперечатися марно, тому самі ознайомтеся з уже випробуваними варіантами і виберіть для себе найбільш підходящий:

 • По-чорному. Найстаріший вид. Передбачає відсутність димоходу, що сприяє наявності у приміщенні великої кількості пари і відповідного аромату. Однак для готовності бані до використання доведеться дочекатися, поки паливо повністю прогорить.
 • По сірому. Один з найбільш економічних варіантів. В даному випадку піч забезпечена димарем, що дозволяє швидше прогріти приміщення, однак, для використання лазні необхідно також дочекатися повного прогару дров.
 • По білому. Оптимальний варіант як за вартістю, так і за чистотою. У такому приміщенні не відбувається осідання великої кількості сажі, але при цьому добре зберігається тепло. Головним недоліком є тривалий прогрівання печі, який задовольняє далеко не всіх.
 • З плитою. Непоганий варіант лазні, в якій незмінними атрибутами є бак, встановлений на чавунній плиті, і кам’яна кладка. Щоб температура тривалий час зберігалася потрібної позначки, бак закривається з трьох сторін. Зазвичай він розташовується зверху топки, а над димарем – банні камені.

В цілях економічності зазвичай споруджують кам’яну піч по сірому варіанту. Такий варіант відрізняється багатим пором. Технічно конструкція являє собою сукупність топкової камери і банних каменів, розташованих зверху неї.

Габарити печі залежать від ваших вимог і можливостей. У великому приміщенні немає сенсу встановлювати маленьку піч, так як її буде недостатньо для прогріву. Тоді як у маленькому велика може створювати проблеми при переміщенні і дуже високу температуру, що заважає комфортного проведення часу.

Проекти бань на дровах виконуються з різними порядовками, розібратися з якими допоможуть креслення. Цегляні конструкції відрізняються тривалою експлуатацією.

Що таке порядовка

Під порядовкой мається на увазі схема кладки цегли з позначками про розташування матеріалу в кожному ряду. Порядовка вибирається у відповідності з габаритами парилки і розташуванням елементів конструкції.

ВАЖЛИВО. Якщо ви самі не володієте навичками каменяра, то прямуєте алгоритмом без відхилень. При нестандартному дизайні за змінами слід звернутися до професіонала.

Проект банної печі: покрокова порядовка

Будь-яка кладка розпочинається із закладення нульового ряду, щоб зіставити фундамент печі рівня підлоги. Висота конструкції визначається із співвідношення десяти сантиметрів на один шар цегли.

Цегла можна укладати кількома способами:

 • набік;
 • плазом широкою частиною.

Способи укладання можуть чергуватися в межах однієї порядовки. Укладати необхідно в строгій відповідності з обраною схемою. З прикладом для кладки печі з баком для води можна ознайомитися на малюнках.

Цегляна піч для лазні своїми руками

Побудувати лазню своїми руками нескладно. Проте в цілях прискорення процесу, а також банально безпеки не варто займатися цим самостійно.

Алгоритми дій будівництва будь-якого виду лазень ідентичні один одному. До особливо складних варіантів відносять тільки витончені дизайни, від яких новачкові в будівництві варто утриматися, щоб випадково не витрачати матеріал даремно.

Як зробити проект безпечним: головні особливості

При будівництві лазні в першу чергу важливо приділити увагу пожежної безпеки. На її вимогу відстань між піччю і стінами повинна становити не менше 30 см. При використанні захисного шару можна його зменшити в два рази.

Матеріал даху також ізолюється від димоходу за допомогою спеціальних матеріалів. До них, як правило, відносять азбестовий або базальтовий картон.

Для забезпечення безпечної топки перед піччю укладається вогнетривкий матеріал.

ВАЖЛИВО. Який би безпечний проект лазні ви не вибрали, ризик отримання опіку при необережної експлуатації залишається завжди.

Вибираємо матеріал

Для застосування при високих температурах категорично непридатний силікатна цегла, так як він може прийти в непридатність вже через тиждень. До такого ж результату приводить використання пустотілої цегли.

Оптимальними варіантами для будівництва банної печі є наступні різновиди цегли:

 • червоний вогнетривкий;
 • шамотний.

В цілях економії на витратах найчастіше саму топку викладають з шамотної цегли, а вже облицювальну частина – керамічним.

Приготування розчину

При будівництві печей в рідкісних випадках вдаються до чистого розчину цементу, так як він не відрізняється своєю стійкістю до високих температур. Часто до нього у великій кількості додаються домішки: глина та пісок. Можна і зовсім відмовитися від використання цементу. Приготування розчину може зайняти деякий час. Глина перед розведенням повинна настоятися і розм’якнути, на що може знадобитися кілька діб. Суміш з піском зазвичай проводиться в пропорції 1:2. На виході повинна вийти консистенція густої сметани. Однорідності найзручніше досягати будівельним міксером або дрилем зі спеціальною насадкою.

Щоб уникнути пересихання розчину, його краще не заготовлювати про запас. Якщо він засох трохи, то його можна розвести сумішшю піску і води.

Кладка цегли

Щоб уникнути витягування вологи з розчину цеглою, його необхідно попередньо замочити на 12 годин. Шамотна цегла можна сполоснути у воді чисто для позбавлення від пилу.

ВАЖЛИВО. Якщо ви використовуєте для будівництва стара цегла, то перед кладкою його необхідно ретельно очистити.

Перший ряд викладається без розчину на наступні вже накладається розведена суміш товщиною в 5 мм Надлишки необхідно знімати відразу. Так як в засохлому варіанті вони можуть заважати нормальній циркуляції повітря печі. Для міцності конструкції цегла зазвичай викладається зі зміщенням до половини його розміру.

ВАЖЛИВО. Кладка виробляється у суворій відповідності з обраною схемою порядовки.

Димар

Для будівництва димоходу слід відібрати цілісні цеглини. Використання обрубків може збільшити ймовірність їх випадання в процесі експлуатації. Особливу увагу варто приділити таким нюансам:

 • димар не повинен звужуватися або значно розширюватися в окремих місцях;
 • не допускається наявність зайвої засохлою суміші на цеглі;
 • димохід повинен бути достатньої довжини, щоб повітря встигав охолонути до виходу в трубу;
 • в цілях пожежної безпеки трубу необхідно додатково обернути термостійким матеріалом.

Чітко дотримуючись основних порад, можна побудувати ідеальну для себе баню. Однак при цьому не варто поспішати. Важливо розумно підійти не тільки до самого процесу будівництва, але ще й до стадії планування, щоб зведена лазня повністю задовольняла вимогам.