Підготовка дитини до школи: дошкільнята і школярі

На жаль, минули ті часи, коли діти приходили в перший клас у свої 7 років, не вміючи ні читати, ні писати, і в цьому не було нічого особливого, так як їх всіх дружно цього навчали. На сьогодні прийти в перший клас не підготовленими, значить бути осмеянным. Природно, всі батьки намагаються цього уникнути, і починають готувати дитину до школи майже з пелюшок. Сьогодні поговоримо про те, як правильно підготувати малюка до школи, яких помилок слід уникати, і як можна самостійно підготувати малюка до школи, не маючи педагогічної освіти.

З чого почати підготовку до школи?

Підготовка дитини до школи: дошкільнята і школярі

Коли мова заходить про підготовку малюка до школи, то батьки одразу ж біжать в книжковий магазин за книгами і зошитами. Правильно, але буде краще, якщо ви купите книжки за віком вашої дитини. Вам не варто надто перейматись дошкільника складними завданнями і вправами, навіть якщо сусідній дитина знає більше вашого, не порівнюйте дітей. Так ви тільки спугнете малюка, і він взагалі відмовиться вчитися.

Навіть якщо малюк завдання не зрозуміє з першого разу, не лайтеся, відкладіть це на інший час. У малюка 5-6 років має з’явитися тяга до знань, і йому повинно хотітися швидше піти в школу.

Зі скількох років починати готувати дитину до школи?

Багато батьків починають готувати дітей до школи тільки років з 5-6. Для таких батьків поняття підготовка до школи передбачає, що дитина має знати букви, цифри ну і все таке елементарне. Але насправді, поступово готувати до школи дитину краще з трьох років. Це не означає, що малюка трьох років необхідно навчати рахунку та читання.

Підготовка малюка трьох років виглядає в дещо іншому вигляді. Для початку батьки готують малюка до дитячого саду, звідки він попрямує прямо в школу через кілька років. Щоб дитина в три роки швидше адаптувався до дитячого садка, а потім і до школи, він не повинен бути замкнутий в суспільстві. Тому ні в якому разі не бійтеся віддавати дитину в дитячий сад.

Підготовка дитини до школи: дошкільнята і школярі

Якщо малюк буде сидіти з бабусею до школи, навряд чи він взагалі захоче йти в перший клас, ось з цього і почнуться справжні проблеми. До того ж, у дитячому садку дитина навчиться самостійності, а якщо він залишиться з бабусею, і вона буде його і одягати і годувати з ложечки, той скоріше всього в школі він стане посміховиськом серед однолітків, і ще глибше замкнеться в собі.

Роблячи висновок, варто сказати перший крок до школи – це дитячий садок. Походив рік дитина в садок, йому вже 4 роки, ось з цього віку вже можна починати його навчати. Постарайтеся більше спілкуватися з малюком, розказуйте йому про все, що йому незрозуміло і не відомо. Багато батьків відмахуються від питань їх малюка, і їм просто лінь щось розповідати, це груба помилка. Такий дитина в школі буде соромитися поставити запитання вчителю. До чотирьох років дитину можна навчити цифр і літер, а також вже пропонувати різні вправи і давати нескладні завдання.

Якщо ви вважаєте, що малюк трьох років ще малий для першого класу і, взагалі, до школи, то ніхто не стане наполягати. Почніть з чотирьох, адже необов’язково садити дитину за буквар і насильно вчити буквах або інших завдань. Нехай навчання проходить в ігровій формі, без примусу, без надто складних вправ.

Як займатися з дитиною вдома?

Підготовка дитини до школи: дошкільнята і школярі

По-перше, перш ніж почати готувати малюка до школи, ви повинні створити для цього всі умови. Придбайте зручний письмовий стіл, комфортне крісло, настільну лампу. По-друге, щодня разом з дитиною, це робоче місце приводите в порядок після виконання всіх завдань.

Ви повинні проводити уроки регулярно, по три предмета не більше 15 хвилин, але з невеликими переменками. Не перевантажуйте своє дитя. Виберіть час для занять, краще всього після сніданку. Кожен наступний урок починайте з повторення попереднього для закріплення матеріали, і для того, щоб зрозуміти все дитина зрозумів. Надавайте дитині час на самостійне виконання завдання.

Кожен раз час уроку можна збільшувати, але, якщо дитина втомився, нехай іде відпочивати.

Купити посібники для підготовки дитини до школи можна в книжковому магазині або просто завантажити і роздрукувати з інтернету.

Кілька вправ з розвитку дрібної моторики

 • Дуже корисно ліпити з глини або пластиліну.
 • Якщо малюк любить малювати, хай малює на здоров’я, коли і скільки захоче, так у нього теж розвивається дрібна моторика.
 • Вельми корисним вправою є театр тіней, і дитині таке завдання дуже сподобаються. Як робити фігури з рук можна знайти в інтернеті.
 • Частіше створюйте з дитиною різні аплікації і підробки.
 • Як можна раніше навчіть дитину застібати на собі гудзики і зашнуровувати шнурки. У цьому випадку, у дитини буде розвиватися самостійності і дрібна моторика.
 • Дівчаток можна навчити вишивати, плести косички і в’язати, а хлопчиків – випалювати по дереву.
 • Попросіть малюка перебрати круп, наприклад, відокремити горох від рису.
 • Такі завдання дуже сподобаються маляті.

  Психологічна підготовка

  Підготовка дитини до школи: дошкільнята і школярі

  Про психологічної готовності дошкільника говорять майже всі, але мало хто, взагалі, собі це уявляє. Дізнатися чи готова дитина йти в перший клас, напевно, можуть тільки психологи. До речі, психологи і виділяють 4 види психологічної готовності. Пройдемося по них коротко, так як якщо вдаватися в глибокі подробиці, можна там і застрягти.

 • Особистісно-соціальна
 • Емоційно-вольова
 • Інтелектуальна
 • Мотиваційна.
 • По цим чотирьом видам готовності і судять налаштований дитина йти в перший клас.

  • Особистісно-соціальна підготовка передбачає, що малюк готовий спілкуватися з людьми, він не боїться суспільства і завжди знаходить контакт. Багато батьків намагаються не брати дошкільника на будь-які масові заходи, а також туди, де постійне скупчення людей. А даремно, так як малюкові в цьому середовищі жити, і буде погано, якщо він цю середу буде боятися.
  • Наступна — емоційно-вольова підготовка, і полягає вона в тому, що дитина вже до першого класу повинен робити не тільки те, що він хоче, але те що потрібно. Наприклад, до школи ваші заняття проходили в ігровій формі, у школі це трапляється рідко. І якщо дитині стане нудно просто сидіти в тиші і мовчки писати, що говорить учитель, він може просто відмовитися це робити. До речі, розвинути такі якості, як терплячість допоможе гра в шахи чи доміно.
  • Інтелектуальна готовність передбачає вміння дитину думати і аналізувати. І останнє це мотиваційна готовність, яка пов’язана з позитивним настроєм дошкільника до самої школі, вчителям, однокласникам і до самої навчанні.

  А чи потрібен репетитор?

  Підготовка дитини до школи: дошкільнята і школярі

  Відповідь: На ваш розсуд наймати репетитора для підготовки до школи чи ні.

  Навчити дошкільника письма, рахунку, малювання, ліплення і іншого в змозі навіть батьки без педагогічної освіти. Інше питання якщо у вас багато роботи і нема часу на навчання, тоді краще довіритися фахівцеві. Якщо дитина вже у школі не справляється з яким-небудь предметом, в цьому випадку краще обговорити з дитиною репетиторство і найняти педагога. Чому варто поговорити про це з дитиною, так ви покажіть йому, що він теж має право слова, так як якщо дитині предмет не до вподоби, то й репетитор тут не допоможе. Обов’язково враховуйте думку дитини.

  Готувати малюка до школи все-таки краще заздалегідь, і в цьому питанні важливі не тільки знання, так як дитина йде в школу вчитися, і якщо він не знає рахунок, його там цього навчать, але також і психологічна сторона питання є головною. Ваша мета – зробити перебування дитини в школі в перші дні максимально комфортним навчити дитину не боятися людей, вміти з ними спілкуватися і знаходити спільну мову, інше зроблять професійні педагоги. Успішних уроків!