Підготовка до хрещення дитини

Як потрібно готуватися до обряду хрещення дітей? На жаль, деякі батьки обізнані про всі деталі цього обряду.

Хрещення – це нове народження людини для духовного життя, в якій він може досягти Царства Небесного. Поряд з причастям, сповіддю, вінчанням, соборуванням і покладанням рук хрещення є одним з обрядів православної церкви, до якого слід поставитися з усією відповідальністю.

Підготовка до таїнства хрещення передбачає дотримання низки правил, які передбачає церковний статут. Скільки коштує проведення обряду хрещення? Як одягатися на хрещення дитини? Ми відповімо на ці та інші питання, які цікавлять віруючих.

Як підготуватися до хрещення дитини?

Насамперед, вам потрібно вибрати храм, де буде проходити цей обряд, і домовитися зі священиком про час церемонії. Вона здійснюється практично у всі дні тижня, нерідко хрещення проводять в суботу.

Однак у дні великих церковних свят, коли йдуть урочисті богослужіння і храми відвідує багато людей, цей обряд краще не проводити. Також в деяких парафіях у дні Великого посту дітей хрестять тільки в суботні та недільні дні.

Поговоріть напередодні зі священиком, задайте йому питання, що цікавлять вас, і батюшка детально розповість вам про те, що повинна включати підготовка до обряду хрещення дитини.

Коли потрібно хрестити немовля?

Зазвичай дітей хрестять по досягненні 8 або 40 днів. Але якщо дитина серйозно хворий, то можна охрестити його раніше звичайного терміну. Деякі батьки бояться, що улюблене чадо ще мало для такої церемонії, і намагаються відкласти його на потім, коли дитина підросте.

Проте ніякої небезпеки вона не представляє, і за свідченням багатьох батьків, після цього малюки стають більш спокійними, швидше ростуть і розвиваються.

Намагайтеся не відкладати хрещення на довгий час без крайньої потреби, щоб не позбавляти дитини цього таїнства в догоду обставинами. Як кажуть священики, воно є духовним лікуванням і харчуванням для душі, якого потребує дитина, хоча він ще і не може усвідомити і виразити це.

Втім, згідно зі статутом церкви, стати християнином можна в будь-якому віці, і якщо ви не охрестили свого сина чи дочку в дитинстві, то можете зробити це пізніше. Існує думка, що дитини старше 7 років перед цим бажано висповідати і причастити. Однак це не так, адже до цих таїнств допускаються тільки хрещені люди.

Під час процедури хрещення батьки тільки присутні в храмі, але не беруть участь у самому обряді. Якщо малюка хрестять раніше 40-го дня з часу народження, то його матері заходити в храм не можна. Потім вона може знаходитися тут після того, як священик прочитає над нею спеціальну дозвільну молитву.

Скільки коштує хрещення дитини?

У багатьох храмах передбачена певна сума пожертвувань від віруючих, яка традиційно залишає від 600 до 2 тисяч рублів. Однак такі внески є добровільними, і якщо хресні батьки або малюка не мають можливості внести потрібну суму, то охрестити дитину зобов’язані безкоштовно.

Як підготуватися до хрещення хрещеним батькам?

Батьки, готуючись до хрещення дитини, повинні вибрати хресних для нього. Ними не можуть стати люди, що перебувають між собою в шлюбі, а також невіруючі і нехрещені.

Хресні повинні бути знайомі з православними обрядами, адже якщо вони самі необізнані в цих питаннях, то чому зможуть навчити дитину. Надалі їм потрібно буде постійно молитися про своїх підопічних, розповідати їм про Господа і церкви, водити до святого причастя в храм.

Вважається, що духовним батьком дитини є чоловік однієї з ним статі, а другий хресний виконує на цій процедурі формальну функцію. Тому дозволяється для дівчинки запросити тільки хресну, а для хлопчика – хресної.

Згідно з церковними правилами, один і той ж людина може бути хрещеним дитини другого з однієї сім’ї, якщо вже був їм у першого.

Як хресних можуть виступати не тільки друзі і знайомі його батьків, але й інші родичі дитини, наприклад, його дід, бабуся, дядько або тітка. Однак прийомний батько або мати, згідно 53-м правилом VI Вселенського собору, в цій ролі виступати не може.

Хрещеними або хрещеними батьками дітей своїх друзів, знайомих або парафіян також можуть бути священики, але не ченці.

Підготовка до хрещення дитини передбачає, що напередодні хрещеним належить кілька днів постити, а потім сповідатися і причаститися. У деяких парафіях від них потрібно знати напам’ять молитви, які читають під час обряду («Символ віри» та ін). Хоча нерідко батюшка просто просить хресних повторити за ним окремі фрази.

За традицією хресні набувають для малюка натільний хрестик і беруть на себе витрати, пов’язані з проведенням обряду. Хрещений батько оплачує процедуру в храмі і продукти для святкового столу, який традиційно накривають після хрестин.

Як одягатися на хрещення дитини?

Хрещена мати купує малюкові хрестильний наряд – сорочку для хлопчика чи для дівчинки, гарний чепчик з стрічками та мереживом. Бажано, щоб ці речі були зшиті з натуральних тканин, що не дратують ніжну дитячу шкіру.

Після обмивання в купелі малюка загортають в білосніжне рушник – крижму. Ці освячені предмети згодом повинні дбайливо зберігатися в родині, а не використовуватися в побуті.

А як одягати на хрещення дитини старшого віку? Для нього потрібно вибрати такий одяг, щоб можна було при необхідності легко відкрити ступні, груди і руки для помазання.

Напередодні хрещення уточніть, як буде проходити цей обряд – з повним зануренням у купіль або тільки з обмиванням голови дитини; для одного вашого малюка або ж його будуть хрестити разом з іншими дітьми і навіть дорослими.

Члени сім’ї та друзі, які будуть присутні в храмі повинні одягатися певним чином. Для цього не підходить спортивна, повсякденна або занадто відвертий одяг. Ваше вбрання має бути скромним і непомітним.

Яскравий макіяж, штани в жіночому гардеробі, глибоке декольте або високі розрізи на сукнях не вітаються. Жінки перед тим, як увійти в храм, повинні будуть надіти головні убори, а чоловіки, навпаки, зняти їх.

Знаючи ці деталі, ви зможете врахувати все необхідне і бути впевненими, що повністю готові до хрещення дитини.