Доброго всім часу доби!

Сьогодні в городній тематики поговоримо про такої непростої теми, як підживлення рослин. Кожному городникові або навіть кімнатному квітникарю відомо, що вирощуваним рослинам необхідний не тільки полив, але і добрива. Можна, звичайно, обійтися і зовсім без них. Рослини від цього не зачахнуть, але можуть захворіти або перестати рости і плодоносити.

Всі внесені добрива можна розділити на мінеральні та органічні. Крім них застосовуються ще, так звані, народні засоби, які непогано себе зарекомендували.

Серед мінеральних добрив, які застосовуються для підживлення рослин виділяються такі, як односкладні підживлення. В них міститься тільки один з важливих для рослини компоненти: азот, фосфор або калій. Звідси і назва добрив. Якщо ж до складу добрива входять усі ці елементи і, в додаток до них різні біостимулятори, макро – і мікроелементи тощо, то це вже комплексні добрива.

Зміст:

 • Підживлення рослин мінеральними добривами
 • Підживлення рослин мінеральними добривами восени в сухому або рідкому вигляді
 • Підживлення рослин органічними добривами
 • Таблиця підживлення рослин органічними добривами
 • Підживлення рослин народними і підручними засобами
 • аспірином
 • нашатирним спиртом
 • дріжджами
 • перекисом водню
 • борною кислотою
 • бурштинової кислотою
 • банановою шкіркою
 • Відео про застосування бананової шкірки в якості добрива

Кожне з цих добрив вноситься не тільки в певний час, але і при певних умовах. Їх не можна не тільки не вносити, але і, що особливо важливо, не вносити більше, ніж належить. Всі ці типи добрив продаються в садових магазинах і на упаковці прописані дози і способи внесення. Так що з цим проблем не повинно бути.

Але, як би там не було, а нижче ми розглянемо способи внесення мінеральних і органічних добрив.

Підживлення рослин мінеральними добривами

Мінеральні добрива відіграють важливу роль у живленні рослин. Азот, наприклад, необхідний для розвитку надземної част рослин. Якщо цього елемента не вистачає, то відбувається в’янення листя, підсихання рослин.

Фосфор необхідний для кореневої системи. Нестача або надлишок цього елемента призводить до порушення в харчуванні і диханні рослин.

Що стосується калію, то він впливає на розвиток бутонів, квітів, а також і кореневої системи рослини. З-за нестачі цього елемента може опадати листя. Крім того, рослина стає менш стійким перед грибковими захворюваннями.

Правила внесення добрив розписані на упаковці.

Тому, перед внесенням необхідно уважно прочитати інструкцію і чітко слідувати опису. Тоді рослина отримає необхідну норму добрива.

Ці добрива випускаються як в сухому, так і рідкому вигляді. Крім того, часто гранули перед внесенням розводяться водою і тільки після цього, отриманою рідиною обприскуються рослини.

Головне, стежити за тим, що б не було надлишку добрив. Як кажуть досвідчені садівники, краще трохи не доповісти, ніж перекласти. Доза трохи більше норми хороша тільки на піщаних ґрунтах. Якщо ж у вас грунт глинистий, то необхідно вносити дещо менше зазначеної дози на упаковці. Зазвичай вказується обсяг з розрахунку на 1 кв. м. Після внесення добрив, грунт необхідно добре полити.

Внесення добрив здійснюється практично круглий рік, що характерно для теплиць. Для рослин відкритого грунту все починається з весни.

У цей період краще використовувати сипучі добрива. Влітку використовуються в основному рідкі добрива і вносити їх треба не пізніше середини липня.

Особливе місце в підживленні рослин відіграє осінній період внесення добрив.

Підживлення рослин мінеральними добривами восени в сухому або рідкому вигляді

Осіння підгодівля в основному характерна для дерев і чагарників. Їм належить пережити зиму, а тому, грунт повинна бути готова до весни, коли рослинам просто необхідні поживні речовини.

Крім того, у цей час проводиться ще і вапнування. Полягає ця процедура в рівномірному розсипання добрив по всьому городу, після чого земля перекопується. Через два тижні після вапнування добре буде якщо внести які-небудь органічні добрива, наприклад, гній або компост.

Восени добрива краще вносити в сухому вигляді. Вони призначені для відкритого грунту. Рідкі добрива підходять найбільше для кімнатних рослин.

Крім того, восени вносять тільки калійні, фосфорні і добрива, що містять магній.

Найпоширеніше добриво, що містить фосфор – це суперфосфат. Найчастіше використовуються концентровані речовини. Застосовується це добриво як у гранульованому виді, так і у порошкоподібному.

Навколо дерева робиться лунка, в яку висипається добриво. Після цього лунки заливають. Найкращий варіант – використання комплексних добрив. Вони містять всі необхідні рослині елементи.

Неорганічні добрива звичайно ж гарні, проте без органіки жодна рослина не обійдеться.

Найпоширеніше добриво, яке в будь-якому випадку є в арсеналі кожного городника – це гній.

Підживлення рослин органічними добривами

Гній річ хороша, проте внесення його потребує певних умов. Вносити безпосередньо сам гній під дерева не рекомендується, оскільки він спалює коріння. Краще всього використовувати перепрілий гній. Ще можна змішувати гній з золою. В такому варіанті він використовується і при весняній посадці картоплі. Після того, як гній з золою розсипається по ділянці, земля перекопується.

Гній одержують від різних тварин. Причому у кожної тварини гній виходить з різними властивостями. Крім того, гній може бути як свіжим, так і гноєм, перегноєм.

Нижче в таблиці наведено хімічний склад свіжого гною, заснованого на соломі або торфі.

Великою популярністю користується компост. Це пов’язано з тим, що готувати компостну купу досить просто і використовується вона протягом усього сезону.

Компост являє собою особливу поживну суміш, яка утворюється в результаті розкладання органічних речовин, на які впливають тепло і волога.

Отримати компост дуже просто, у кожного знайдеться безліч харчових та інших відходів, які ідеально підійдуть для цієї мети. Це і овочеві очищення, і яєчна шкаралупа, скошена трава, гілки, листя, чайна заварка і навіть папір.

Місце для компосту так само робиться не складно. У найпоширенішому варіанті – це яма. Можна, також, сколотити свій короб або купити вже готовий спеціальний ящик в магазині.

Застосування гною залежить від його «походження». Наприклад, на грядках з легкої грунтом використовується коров’ячий гній. Якщо грунти важкі, то краще підійде гній від овець, кіз і коней. Восени в грунт вносять зазвичай перепрілий гній, а навесні – перегній. Якщо ви використовуєте гній під час посадок дерев, то рекомендується під кожне дерево класти близько 10 кг перегною

Якщо гній – це відходи рогатої і не рогатої худоби, то є ще таке добриво, як пташиний послід. В основному популярний курячий.

Використовується курячий послід для підгодівлі не тільки домашніх рослин, але і овочів, дерев, а також декоративних кущів та квітів. Пташиний послід перед внесенням готують, для чого заливають його водою з розрахунку одна частина посліду на відро води. Потім рідину настоюється близько трьох днів, після чого настій знову розводять у пропорції 1 до 10 (1 частина настою і 10 частин води).

Таблиця підживлення рослин органічними добривами

Щоб більш наочно уявити собі можливість використання тих чи інших добрив в підживлення рослин, нижче наводяться таблиці добрив. Але на початку, хотілося б звернути увагу на змішуваність різних типів добрив. У наведеній таблиці показано, які добрива можна змішувати між собою, а які не підлягають цьому змішуванню.

У наступній таблиці показані найбільш поширені у городників овочеві культури і порядок їх підживлення залежно від стадії розвитку рослини.

Ну і ще одна таблиця, в якій показано застосування вже мінеральних добрив.

Підживлення рослин народними і підручними засобами

Підгодовувати рослини можна виявляється не тільки всім відомими мінеральними і органічними добривами. Для цієї мети можна використовувати деякі не зовсім звичайні препарати, про які багато хто навіть не підозрювали.

Підживлення рослин аспірином

Виявляється аспірином можна лікувати себе, але і підгодовувати рослини.

Застосування цих таблеток покращує імунітет рослин, підвищує їх опірність до різних грибкових захворювань. Хворі і слабкі рослини при цьому відновлюються.

Для використання аспірину в якості добрив необхідно приготувати з нього розчин для поливу з розрахунку чверть таблетки на 2 літри води.

Підживлення рослин нашатирним спиртом

Ще одне ліки, яке приводить до тями людини. Але, як виявляється не тільки людини. Оскільки нашатирний спирт – це аміак, він допомагає рослинам у засвоєнні азоту. Використовують нашатир, коли рослина починає в’янути.

Поливають, звичайно ж, не самим спиртом, а роблять розчин з розрахунку 1 чайна ложка на літр води. Що б не було надлишку азоту, поливати рекомендується два рази на місяць – не більше.

Підживлення рослин дріжджами

Дріжджі вже давно і по праву завоювали популярність не тільки як засіб для випічки, але і як добриво.

В дріжджах міститься азот, бо вони сприяють коренеутворення, а також зростанню рослин. Використовуються як сухі, так і живі дріжджі. Для приготування дріжджового настою можна скористатися наступним рецептом.

Беремо трилітрову банку і наливаємо в неї теплу воду. В окремому стаканчику розлучається 100 грам дріжджів і виливаються в банку.

Після цього в банку додається п’ять столових ложок цукру, перемішуються. Тепер ставимо банку в тепле місце. Незабаром починається процес бродіння. Коли він закінчиться, розводимо отриманий настій далі. На відро води додається склянку цього настою. На кожну рослину досить додавати по одному літру цього добрива.

Підживлення рослин перекисом водню

Перекис водню дуже корисна для рослин. З її допомогою усуваються шкідливі бактерії, які заважають розвитку і цвітіння рослин, допомагає прискорити цвітіння і захистити коріння від гниття.

Для поливу перекисом водню необхідно попередньо на літр води розвести 2 столові ложки перекису. Поливаються таким складом рослини з періодичністю 1 раз у п’ять днів.

Підживлення рослин борною кислотою

Борна кислота захищає рослини від різних хвороботворних бактерій. Крім того, з її допомогою можна дещо збільшити і врожайність. А якщо нею обробити насіння, то можна підвищити їх схожість. При обробці борною кислотою розсади, поліпшується її укорінення.

Для обробки насіння їх загортають у марлю і замочують у розчині борної кислоти (0,2 г на 1 л гарячої води) протягом двох діб. Крім цього, можна приготувати спеціальний розчин, який складається з 5 г харчової соди, 1 г марганцівки, 0,2 г борної кислоти. Все це розчиняється в 1 л теплої води.

Дуже добре обприскувати розчином борної кислоти полуницю, що б отримати солодкі ягоди. Обприскують полуницю зазвичай перед розкриттям бутонів і в період плодоношення.

Досвідчені садівники рекомендують у період дозрівання ягід вносити додаткову підгодівлю, що складається з борної кислоти, марганцю золи і 1 склянки води. Усі речовини, що змішуються в пропорції 2:2:1.

Підживлення рослин бурштинової кислотою

Бурштинова кислота є хорошим стимулятором росту. Так само, вона підвищує стійкість рослин до посухи.

Бурштинової кислотою рослини обприскують, так і поливають. На упаковках написано як використовувати цю речовину. Але перегодувати рослина нею дуже складно, оскільки воно вбере тільки те, що йому потрібно.

Що б приготувати розчин для підгодівлі беремо 2 г кислоти і розводимо їх в 1,5-2 л води.

В першу чергу приготованим розчином обприскують листя, стебла і коріння рослини. Якщо ж рослина хворіє, то така обробка допомагає йому швидше одужати.

Добре допомагає розчин для стимуляції розвитку коренів у живців. Для цього їх опускають в розчин кислоти на пару годин.

Так само як і борною кислотою, янтарної так само обробляють насіння перед посівом.

Підживлення рослин банановою шкіркою

Як це не дивно прозвучить, але рослини люблять банани. Використання бананової шкірки допомагає заповнити рослинам нестачу в магнії, калії, натрії і фосфор.

Способів застосування бананової шкірки багато. Найпростіший з них – це закопати шкірку в землю.

У наступному варіанті бананову шкірку необхідно підсмажити в духовці. Після того, як шкірка підсмажиться – потемніє, дістаємо, остуджуємо і подрібнюємо. Складаємо в баночку або пакетик і використовуємо при необхідності.

Також можна настояти шкірку у воді. Кладемо в банку кілька бананових кожурок, заливаємо водою і наполягаємо дня два. Після чого настій зливається і розбавляється теплою водою в пропорції 1:1. Розчин для поливу готовий.

Для наочності приготування добрива з бананів подивіться наведене нижче відео.

Відео про застосування бананової шкірки в якості добрива

Успіхів вам у розведенні рослин!