Для будь-якої господині дуже важливо зробити щоденний процес приготування їжі найбільш комфортним і швидким. Завдяки сучасним технологіям на ринку з’явилися індукційні варильні панелі для приготування їжі. В останні роки вони придбали велику популярність завдяки своїм специфічним властивостям, вигідно відрізняє їх від інших різновидів подібних побутових приладів.

Що являє собою індукційна плита

Зміст статті

 • Що являє собою індукційна плита
  • Принцип роботи
  • Пристрій
 • Плюси індукційної плити
  • Ефективність
  • Економія електроенергії
  • Миттєвий нагрів
  • Простий догляд
  • Автоматичне вмикання та вимикання
 • Мінуси індукційної панелі
  • Висока вартість
  • Шкідливий вплив електромагнітного випромінювання
  • Підвищені вимоги до посуду
 • Критерії вибору індукційної панелі

Це пристрій, розігріваючу посуд з особливого сплаву завдяки функціонуванню індукованих вихрових струмів, утворених високочастотним електромагнітним полем частотою 20-100 кГц.

Принцип роботи

Зовні варильна поверхня такого типу має багато спільного з плитами, що володіють гладкою поверхнею з склокераміки. Але при цьому всередині замість забезпечує нагрів стрічкового елемента знаходиться електромагнітна котушка. Вона пропускає струм, утворюючи тим самим поле, під впливом якого в посуді з’являються власні струми, наведені. Щоб виконувати функцію нагріву, вони повинні бути високочастотними (швидко змінювати напрямок руху). Наведення струму відбувається за допомогою силових ліній, що проникають крізь дно посуду. Нагрівання здійснюється саме за рахунок цього струму. Це вважається основною відмітною характеристикою такої плити, оскільки завдяки особливостям її функціонування варильна панель не нагрівається в процесі приготування їжі.

ДОВІДКА! Нагрів відбувається досить швидко, і це величезний плюс, так як це забезпечує мінімальне споживання енергії.

Пристрій

Конструкція такого пристрою досить нескладна:

 • корпус;
 • електромагнітна котушка;
 • інвертор;
 • плата управління на мікроконтролері;
 • склокерамічна панель;
 • вентилятор.

Плюси індукційної плити

Ефективність

Завдяки особливостям функціонування подібного роду плити, її ККД при нагріванні дорівнює 90%, що істотно вище в порівнянні з газовими (60%) склокерамічними (менше 50%) і електричними (30%) аналогами. Крім цього, передові моделі мають безліч різноманітних режимів роботи і широкий діапазон потужності. У більшості випадків 16 режимів буває цілком достатньо. Це дозволяє швидко і без труднощів підібрати максимально сприятливі умови для приготування того чи іншого блюда. Температуру на приборі такого типу можна виставити з точністю до градуса, а зміна її відбувається моментально.

Економія електроенергії

Витрата електроенергії при використанні індукційних плит майже в 1,5 рази менше, якщо порівнювати такі моделі, приміром, з електричними плитами. При цьому вони відрізняються більш високою швидкістю нагріву. Завдяки відсутності етапу нагріву конфорки, тепло передається безпосередньо до днища нагрівається посуду. Приміром, закип’ятити каструлю з водою на індукційній плиті вийде в 3 рази швидше, ніж на звичайній газовій.

Миттєвий нагрів

Вміст посуду починає нагріватися безпосередньо в момент включення індукційної варильної панелі. При цьому процесі відсутні тимчасові витрати на розігрів нагрівального елемента і безпосередньо самої посуду, що дуже зручно.

Простий догляд

Доглядати за пристроєм подібного типу дуже просто — це займає мінімум часу. Після зняття посуду з конфорки, її можна витирати вологою серветкою практично відразу. Завдяки гладкості варильної поверхні на ній майже не скупчується бруд. При попаданні на конфорку продуктів харчування не відбувається утворення диму і пригорілі залишки їжі, оскільки вона не нагрівається. Чистити таку плиту можна з застосуванням спеціального спрея і м’якої губки.

Автоматичне вмикання та вимикання

Включення індукційної варильної поверхні відбувається тільки тоді, коли на неї буде поставлено посуд, що володіє магнітними властивостями. Як тільки такий посуд приберуть з конфорки, відбудеться автоматичне відключення плити.

Мінуси індукційної панелі

У найпопулярнішою на сьогоднішній день варильної панелі є і недоліки.

Висока вартість

Поки вартість приладів подібного роду помітно вище вартості звичних варильних поверхонь. Але ситуація поступово починає змінюватися в кращу сторону. Виробники сучасної побутової техніки останнім часом все частіше починають пропонувати увазі покупців більш бюджетні варіанти індукційних плит.

Шкідливий вплив електромагнітного випромінювання

Ніякої особливої небезпеки для людей в цьому випадку немає. Вихрові струми, що утворюються в процесі роботи індукційної варильної панелі, локально обмежені корпусом даного приладу. Однак, необхідно стежити за тим, щоб частини тіла не знаходилися в безперервному контакті з подібною плитою в процесі приготування їжі. Оптимальним вважається безпечною відстанню 0,5 метра, допустимим — 30 див.

Підвищені вимоги до посуду

Оскільки в плитах такого роду використовується метод магнітного взаємодії, вони потребують особливого обігу і в посуді певного типу. Для приготування на індукційній плиті можна використовувати тільки посуд з феромагнітними властивостями.

ДОВІДКА! Щоб перевірити, чи володіє посуд необхідними для подальшого застосування на індукційної варильної панелі властивостями, можна провести так званий магнітний тест. Для цього необхідно взяти магніт і перевірити, чи притягувати його поверхню обраної посуду. Якщо магніт добре тримається на ній, така посуд ідеально підійде для цих цілей.

При приготуванні їжі на індукційній плиті не допускається використання алюмінієвої або мідної посуду. Скляні, порцелянові та керамічні вироби теж не придатні для цих цілей. Можна користуватися емальованим посудом, сковорідками з чавуну та виробами з «нержавійки»:

 • Дно посуду повинне мати в діаметрі не менше 12 див. Це забезпечить необхідну площу зіткнення з конфоркою, оскільки якщо каструля або сковорода будуть займати менше 70% поверхні конфорки, склокерамічна плита не буде здійснювати нагрів. Товщина дна виробу при цьому повинна складати від 2 до 6 мм.
 • При виборі посуду для індукційної плити рекомендується звертати увагу на маркування. Виробники в більшості випадків намагаються інформувати покупців про властивості феромагнітних посуду за допомогою спеціальних символів.
 • Якщо використовувана посуд буде мати дно не плоске, а з піднесенням в області центру, в процесі приготування їжі на подібному пристрої може з’являтися помітний шум.

  Критерії вибору індукційної панелі

  Підбір побутового приладу такого типу — процес досить непростий. Від того, наскільки раціонально він був зроблений, безпосередньо залежатиме якість приготовленої на ній згодом їжі. Щоб зробити правильний вибір, рекомендується орієнтуватися на наступні характеристики.

 • Тип управління. Це може бути слайдер, сенсор, а також магнітний перемикач. Максимально вигідне співвідношення ціни і якості забезпечить сенсорна панель. У цьому випадку на варильної панелі не буде поворотних ручок, кнопок і перемикачів. Слайдер також досить зручний у користуванні, але вартість його трохи вище. Магнітні перемикачі останнім часом зустрічаються все рідше.
 • Розмір і кількість конфорок. Необхідно заздалегідь визначити кількість і розмір необхідних для приготування їжі зон. Наприклад, для дачного будиночка буде цілком достатньо двоконфорочній індукційної плити, а для квартири краще придбати модель з чотирма конфорками. Чим численніша сім’я, тим більша кількість конфорок повинна мати індукційна плита. Розмір зон нагріву також має велике значення.
 • Клас енергоспоживання. Щоб забезпечити мінімальні витрати енергії в процесі роботи рекомендується вибирати моделі, що відносяться до класу енергоспоживання «А» або «А+».
 • Універсальність. Можна придбати варильну панель комбінованого типу. Половина конфорок в такій плиті — газові, а решта — індукційні. Для багатьох людей саме цей варіант нерідко стає оптимальним.
 • Зони нагріву. Певна частина індукційних варильних панелей оснащена зонами нагрівання, що володіють здатністю розширення. Ця особливість дозволяє використовувати в процесі приготування їжі посуд більш значних габаритів.
 • Таймер. Його наявність забезпечує можливість задавати необхідний час приготування, після якого пристрій подасть певний звуковий сигнал. Крім цього, за допомогою таймера можна легко запрограмувати не тільки час припинення роботи варильної панелі і тривалість звукового сигналу, але і порядок відключення зон нагріву.
 • Функція інтенсивного нагріву. Ще вона називається «бустер» і деколи буває вельми корисною, якщо потрібно, наприклад, дуже швидко закип’ятити воду. Використання цієї функції дозволяє моментально перекинути потужність однієї зони нагріву на іншу.
 • Функція підтримки тепла протягом певного проміжку часу. Дуже зручно, коли існує необхідність зберегти приготовлену їжу теплою для членів сім’ї, які повертаються додому в різний час.
 • Захист від дітей. Якщо в сім’ї є маленькі діти, для запобігання небезпеки отримання ними опіків краще віддати перевагу інноваційним моделям, з підвищеним рівнем безпеки, оснащеним можливістю блокування кнопок.
 • Індукційні плити, представлені на сучасному ринку, поєднують в собі переваги газових і електричних моделей. Вони відрізняються економічністю, безпекою і гігієнічністю. Незважаючи на те, що ціна подібних пристроїв вище звичайних, ці фінансові витрати окупляться досить швидко, а індукційна варильна панель значно спростить і зробить більш комфортним процес приготування улюблених страв.