Пологи вдома: як і що робити?

Жінка, яка готується стати матір’ю подумки і емоційно налаштовується на природний фізіологічний процес. Для цього дуже важливо все добре продумати і розрахувати, де і коли їй доведеться народжувати. Майбутня мама добре розуміє, що за життя малюка повністю залежить від вдалих пологів.

Якщо ж дітонародження відбувається передчасно і стрімко і до лікарні не встигнути, треба приймати пологи вдома самостійно. У таких випадках жінці потрібна консультація, що потрібно робити, щоб дитина з’явилася на світ.

Якщо пологи вдома почалися, їх вже неможливо ні з чим сплутати, потрібно не панікувати, навпаки, зібратися з силами. Перше, що потрібно зробити, це заспокоїться, не відчувати страх і вести себе природно. Визначитися хто зможе допомогти народити будинку малюка. Присутність чоловіка або кого-небудь з родичів, сусідів необхідні в цілях безпеки, якщо щось піде не так. Терміново викликати службу швидкої допомоги.

Пологи вдома: як і що робити?

Конкретні сутички говорять жінці, що пологи вдома затримати вже не можна, цей процес почався. Потрібно максимально швидко підготувати все необхідне для швидкої появи дитини. У процесі пологів важливо мати:

  • кип’ячену чисту воду;
  • дезінфікуючий засіб (спирт, йод, перекис водню);
  • чистий х/б тканина, пелюшки, простирадла;
  • стерильні тампони, марля, бинт, стерилізовані ножиці, нитки, піпетку або
  • гумова груша;
  • білизна для новонародженого.

Перший період пологів

Пологи вдома: як і що робити?

Перші сутички, як правило, бувають короткі і слабко виражені. Невелика хворобливість протягом 10 секунд, цілком терпима, дозволяє вільно пересуватися або щось робити по дому. Перейми можуть повторюватися через кожні 20 хвилин, не затихаючи, навпаки, збільшуючи свою силу. Протягом кількох годин вони набувають регулярного характеру. Триваючи протягом двох годин, виражаються інтенсивністю і хворобливістю. Перерва між ними скорочується.

В цей час породіллі потрібна психологічна підтримка. Помістити її в зручне місце і позу, обмежити дратівливі звуки і шуми. Протирати вологим рушником обличчя, масажувати поперек. Все це потрібно робити, щоб надати жінці впевненість благополучно родити. Той, хто знаходиться поруч повинен підтримувати її на всіх етапах пологів.

Якщо в цей час відбувається відходження навколоплідних вод жінка не повинна лякатися. Це означає, що крім сутичок почалися потуги. Іноді рідина може виходити перед початком переймів, загрози для народження дитини це не приносить, так як виливаються передні води, а сам дитина знаходиться в рідкому середовищі, задніх водах.

Сутички сприяють тому, що розкривається шийка матки. Відбувається це під кінець першого етапу пологів, коли дитина вже готовий народитися. Для жінки і дитини настає потужний період. Настає короткий проміжок часу від 15 до 20 хвилин, коли жінка може відпочити від болю, набратися сил, відновитися.

Що потрібно робити породіллі?

Пологи вдома: як і що робити?

При сильних потугах жінці потрібно зняти весь одяг нижче пояса, вибрати зручну позу, розслабитися і зосередитися на пологах. Потужні сутички, які починаються після повного розкриття шийки матки, допомагають дитині просуватися назовні. Тривалість кожної потуги триває від 40 до 60 секунд з проміжком для відпочинку у 5 хвилин. Потім п’ятихвилинки скорочуються і до самого появи дитини потуги проходять одна за одною. Тривалість цього періоду становить до двох годин.

Потуги характеризуються великим бажанням сходити в туалет по великому. Дитина, просуваючись по родовим каналах з силою, тисне на кишечник викликаючи таке відчуття. Цей момент сутички менш болючі, ніж період розкриття матки. Триває від 40 до 60 секунд з перервою відпочинку, в цей час жінка не відчуває болю. Друга фаза пологів значно коротше першої займає від 20 до 30 хвилин. На цьому етапі жінці потрібно допомогти вибрати комфортну позу в якій найлегше випустити малюка з себе.

Правильне дихання в пологах

Пологи вдома: як і що робити?

Щоб благополучно народити, під час потуги жінці необхідно робити глибокі вдихи, тим самим забезпечуючи своєчасний потік кисню. При сильній сутичці необхідно набрати повітря, потім затримати його, в цей час м’язами преса тиснути на верх живота 6 секунд. Спокійно видихнути, знову зробити вдих і знову тиснути м’язами преса на матку. За одну потугу можна зробити вдих від чотирьох до шести разів, при цьому не довго затримуючи дихання. Якщо виникає необхідність затримати сутичку, дихати потрібно часто, поверхово, як роблять це собачки. Цього потрібно навчитися ще до пологів, щоб відчувати себе впевнено.

Якщо з кожною потугою голівка дитини все більше видно, жінці необхідно максимально розслабитися не припиняючи тужитися. Процес є одним з найболючіших. Цього не варто боятися, пологи вдома, як правило, проходять без розривів.

Хто потрібен поруч, якщо пологи почалися будинку?

Пологи вдома: як і що робити?

Сприятливому станом жінки сприяє, якщо поруч з нею знаходиться людина, яка готова допомогти і підтримати її. Вона менше хвилюється, разом з ним спокійніше переносить сутички. Таке емоційний стан сприяє сприятливому народження дитини. Народжений малюк, роблячи перший подих, кричить. Це є життєздатністю дитини. Після чого дитині потрібно перерізати пуповину, коли в ній зупинитися пульс. Це відбувається через 20 хвилин після появи малюка. Перев’язати пуповину дитині в двох місцях за допомогою ниток від тіла на 2 см від першого вузла на 10 див.

Жінку необхідно попросити потужити для відділення посліду, акуратно потягуючи пуповину витягти його. Обмити і обтерти промежину роділлі чистою тканиною, якщо є розриви обробити йодом. На низ живота покласти холод, укрити теплою ковдрою, напоїти теплим чаєм і дати трохи поспати. Дитину одягнути, укутати в теплу білизну і покласти поруч з матір’ю.

Після пологів удома, в лікарні

Пологи вдома: як і що робити?

Після завершення пологів мати і дитину після прибуття швидкої допомоги необхідно надіслати в пологовий будинок. Разом з ними відправити плаценти з оболонками і пуповиною для ретельного огляду. Залишки дитячого місця, на стінках матки у жінки, може викликати кровотечу. Оцінити стан дитини і правильно оброблену пуповину, може, тільки педіатр. Народити будинку дитини, можливо, тільки здоровій жінці з причини передчасних і стрімких пологів. Загалом, процес пологів може бути непередбачуваним, найменше зволікання ставить під загрозу життя дитини і матері.

Необхідно розуміти, головне, що народження дитини дуже важливий і відповідальний етап у житті. Кожна жінка, яка збирається стати матір’ю, повинна серйозно вирішити для себе, де їй народжувати. Що під час домашніх пологів, можливі непоправні наслідки для здоров’я дитини. Пологи в медичному закладі безпечні і не викликають серйозних побоювань.