Порядок встановлення батьківства в судовому порядку

Статистика показує, що лише 65-70% дітей народжується в офіційно зареєстрованому шлюбі. В інших випадках дані про біологічному батькові або вписуються в свідоцтво про народження з добровільної згоди цивільного чоловіка, або зовсім відсутні.

Тому іноді виникає така необхідність, як встановлення батьківства в судовому порядку. Ця процедура може знадобитися як жінці, яка прагне досягти аліментів, так і чоловікові, який бажає отримати законну підставу спілкуватися зі своєю дитиною.

Розберемо питання про те, як правильно підготувати документи для з’ясування батьківства, які можуть виникнути нюанси, а також детальна покрокова детальна інструкція для тих, хто бажає добитися правди через суд.

Крок перший: збір пакету документів

Порядок встановлення батьківства в судовому порядку

Для встановлення батьківства через суд необхідно підготувати позов-звернення та додати до неї такі документи:

 • сама заява матері або батька (особи, яка бажає довести біологічна спорідненість з дитиною);
 • квитанція, яка свідчить про сплату спеціальної державного мита в розмірі двохсот карбованців;
 • оригінал свідоцтва про народження дитини (або завірену в нотаріуса копію);
 • перелік доказів родинних зв’язків батька і дитини;
 • копії всього пакета документів для подання їх до відповідача.

Дуже важливо заздалегідь зібрати всі можливі докази для оспорювання батьківства. Коли подається позов в суд, центральний фокус уваги суддів буде саме на них. Згідно зі статтею №49 Сімейного Кодексу, для судового процесу можна надавати необмежений перелік доказів (закон поширюється на випадки, в яких беруть участь діти, народжені до 1 березня 1996 року).

В перелік доказів можуть входити наступні документи і свідоцтва:

 • особисті листи;
 • перекази грошових сум;
 • фотографії, на яких зображений батько з дитиною;
 • письмові показання свідків (про ведення спільного господарства, проживання матері та батька дитини на одній житлоплощі, обопільне участь у вихованні дитини та ін).

Звіритися з необхідним переліком документів, які додаються до позовної заяви, можна зі статтею 132 Цивільного кодексу РФ.

Найкращим доказом батьківства є, звичайно ж, результати генетичної експертизи. Однак проходити подібну медичну процедуру батько повинен абсолютно добровільно. Суд не зможе зобов’язати відповідача зробити експертизу проти волі. У разі відмови батька проходити медичну процедуру, суд винесе вердикт на підставі всієї сукупності другорядних фактів.

Крок другий: подача позову в судове заклад

Порядок встановлення батьківства в судовому порядку

Після того як всі документи зібрані, а сплачено держмито, необхідно підготувати позовну заяву. Саме з цієї офіційної папером звертаються до суду з питання встановлення батьківства.

Позов повинен бути підготовлений, згідно з правилами про форму і зміст, зазначеними у статті 131 Цивільного процесуального кодексу РФ.

Як правильно скласти і оформити позов, також можна дізнатися в будь-якій юридичній консультації. Там же допоможуть перевірити, чи всі зібрані довідки і докази, що додаються до позову, і правильно заповнені.

Позовну заяву в суд має право подавати будь-яка із сторін, яка бажає встановити факт батьківства. Згідно з діючими законами, таке право є у кількох осіб:

 • у кожного з батьків;
 • у опікуна або в особи, яка взяла дитину на утримання;
 • у самої дитини, якщо вона досягла повноліття.

Позов готується у трьох примірниках: один залишається на руках ініціатора вирішення питання, другий надсилається відповідачу рекомендованим листом або кур’єром, а третій подається в судову установу.

Позов для відповідача разом з копіями документів надсилає службовець судової установи. Перед цим спеціальна судова комісія протягом п’яти днів розглядає питання, зазначений у позові, призначає дату попереднього слухання справи і приймає рішення про необхідність повідомити іншу сторону.

Крок третій: процес розгляду справи судом

Порядок встановлення батьківства в судовому порядку

В процесі встановлення батьківства через суд передбачено попереднє засідання, на якому сторонам дається шанс вирішити все мирним шляхом. Якщо відповідач не відкидає вимог позивача, в той же день проводиться судова експертиза і встановлюється порядок подальших дій.

Якщо у сторін не виходить домовитися на попередньому слуханні справи, призначається дата проведення суду. До цього часу зібрані докази будуть під ретельним вивченням та аналізом. В день проведення суду сторонам дадуть право ще раз окреслити свої позиції по відношенню до справи:

 • заявник повинен пояснити суду, для якої мети потрібен факт визнання
 • біологічного батьківства, а також пред’явити всі докази існування
 • родинних зв’язків між батьком і дитиною;
 • відповідач повинен роз’яснити свою точку зору на ситуацію та навести аргументи,
 • чому він проти встановлення батьківства.

На судовому засіданні виноситься вже остаточний вердикт: визнати факт батьківства або відхилити прохання заявника.

У разі недостатності фактів, що свідчать про наявність родинних зв’язків між батьком і дитиною, суд може призначити генетичну експертизу. Відповідач має право відмовитися від цієї медичної процедури, однак, така дія буде розглядатися судом, як ухилення від вирішення проблеми, що стане додатковим плюсом на користь заявника.

Рішення суду можна оскаржити за допомогою апеляційної скарги. Це можна зробити після закінчення одного місяця після закінчення судового процесу.

Крок четвертий: офіційна реєстрація батьківства

Порядок встановлення батьківства в судовому порядку

Якщо заявник бажає офіційно зареєструвати факт визнання батьківства, він має право зробити це з моменту вступу в силу рішення суду.

Державна реєстрація здійснюється у відділі Запису Актів Громадянського Стану.

В загсі, крім заяви з проханням офіційної реєстрації батьківства, потрібно надати рішення суду. Також буде необхідність у копії квитанції про сплату держмита, свідоцтві про народження дитини і паспортних даних батьків.

Службовець загсу, який приймає пакет документів, повідомить день, коли свідоцтво про державну реєстрацію батьківства буде готово.