Перед придбанням електричної плити люди задаються питанням вибору — важливо не помилитися, адже ця кухонна техніка повинна буде служити довгі роки. Одним з основних аспектів, на які слід звернути увагу при купівлі — потужність. Електроплита — споживач електроенергії номер один в будинку. Для оптимального використання потрібно знати про те, кухонна техніка якої потужності випускається виробниками і як цей показник впливає на роботу агрегату.

Стандартні показники потужності електричної плити

Зміст статті

 • Стандартні показники потужності електричної плити
 • Як потужність впливає на роботу і витрата електроенергії
 • Особливості підключення плити до мережі

В даний час існують плити класичні — з традиційними конфорками. Нагрівальний елемент — спіраль. Нагрівання і охолодження їх досить повільне. Склокераміка нагрівається більш рівномірно, а на її охолодження потрібно менше часу. ККД таких побутових приладів досить низький.

Випускаються також плити з індукційними конфорками. У них нагрівання відбувається за рахунок вихрових потоків, які утворюються високочастотним магнітним полем завбільшки 20-100 кГц. При цьому відбувається нагрівання не конфорки, а посуду, на ній стоїть. Робоча площа гріється максимум до 60 градусів. Це її істотний плюс, так як при експлуатації такої техніки неможливо обпектися.

Споживана потужність приладів зростає із збільшенням кількості конфорок і їх діаметру, а також на цей показник впливає присутність інших нагрівальних елементів:

 • 2 чавунні конфорки візьмуть 2000 Вт;
 • 4 – від 5000 Вт;
 • 4-м конфорок з індукційним нагріванням може знадобитися від 10400 Вт.

Але це за умови, що доведеться одночасно користуватися всіма конфорками, а це буває вкрай рідко — тільки коли потрібно приготувати велику кількість їжі. Звичайно ж працює одна – дві.

Як потужність впливає на роботу і витрата електроенергії

При виборі плити слід врахувати, що її потужність буде впливати на швидкість нагріву і на кількість одночасно повноцінно працюють конфорок. Найбільше енергії потребує духова шафа. Але якісна ізоляція духовки зменшить втрати електрики і грошей.

Користувач може оптимізувати витрати електричної енергії своїй плити, якщо:

 • буде використовувати посуд з рівним дном — це поліпшить теплопередачу між конфоркою і каструлею або сковородою;
 • стане готувати їжу в каструлі або сковороді з діаметром, приблизно рівним діаметру конфорки;
 • при використанні плити з чавунними конфорками, вимикати її раніше, ніж закінчиться приготування — чавун довго зберігає тепло і після виключення їжа ще якийсь час буде продовжувати готуватися.

Багато хто задається питанням: «Скільки кіловат складає споживання електроплити?». Приблизна кількість енергії, яка, в середньому, споживе побутовий прилад за місяць складає:

 • двигун, встановлений на рожні для гриля – 6 Вт;
 • освітлення духової шафи – 15,0–25,0 Вт;
 • конфорка діаметром 14,5 см – 1,0 кВт;
 • діаметром 18,8 см – 1,5 кВт;
 • діаметром 20 см – 2,0 кВт;
 • верхній і нижній ТЕН в класичних плитах 0,8 і 1,0 кВт відповідно;
 • ТЕН, встановлений на грилі в духовці – 1,5 кВт.

Великий конфорці потрібно для роботи найбільше енергії, але швидкість її нагрівання істотно вище, ніж конфорок меншого діаметру.

ДОВІДКА! В даний час всі побутові прилади виробники маркують за класами економічної ефективності. Чим менший обсяг енергії потрібно для досягнення заданої температури, тим вище клас. Маркування позначається англійськими літерами: A, B, C… G. При цьому, маркування «A» означає високу енергоефективність. З’явився навіть клас A+, A++ A+++. Це позначення маркування самої економічно високоефективної побутової техніки. Сучасні моделі плит можуть бути дешевшими в експлуатації, ніж застарілі.

Плити з індукційними конфорками споживають більше потужності. Але існують плюси, що дозволяють заощадити кошти при правильному використанні пристрою:

 • При використанні не тільки спеціального посуду, але і посуду з феромагнітними властивостями (сюди відносяться навіть застарілі каструлі, покриті емаллю), відбуваються менші втрати тепла. Якщо приставлений до дна ємності магніт прилип, посуд підходить для індукційного нагріву.
 • Швидке зняття каструлі або сковороди з плити теж заощадить кошти, адже конфорка в цьому випадку моментально припиняє нагріватися.
 • Деякі опції, якими буває оснащена плита з індукційним нагріванням, теж дають можливість економії: автовідключення при закипанні, таймер.
 • Для роботи 4 – х індукційних конфорок найчастіше потрібно до 7 кВт. На підігрів витрачається 3-5 кВт. Слід врахувати, що на нагрів такої плити йде в два рази менше часу.

  Зазвичай вони оснащені дисплеєм. На ньому відображено режими і рівні потужності. До такої плиті, завдяки низькій температурі робочих поверхонь, нічого не пригорить. Тому її легко тримати в чистоті. При спробі використанні посуду з діаметром, який дуже відрізняється від діаметру конфорки, вона не включиться. Як не включиться і при спробі поставити на неї посуд діаметром менше 100 мм.

  ДОВІДКА! Існують також комбіновані плити. У них є конфорки з індукційним нагріванням і з встановленими Тенами. У них, як і в будь-якій іншій техніці, споживана потужність буде прописана в керівництві з технічної експлуатації.

  Особливості підключення плити до мережі

  Так як електрична потужність плити досить велика, при проектуванні електричних ланцюгів в будинку, обов’язково потрібно врахувати максимальну потужність кухонної плити. При встановленні для неї потрібні окрема лінія і розетка.

  Також знадобиться:

  • трижильний кабель з подвійною ізоляцією і міді перерізом не менше 4 квадратних міліметрів;
  • пристрій захисного відключення не менше 32 А;
  • силова розетка 32 А;
  • ввідний автомат не менше 32 А.

  Якщо користувач не електрик, для установки електричної плити краще запросити фахівця (слід не забути при цьому вимагати у нього акт виконаних робіт), оскільки всі з’єднання повинні бути дуже якісно виконані. Велика споживана потужність побутового приладу може призвести до перегріву контактів і замикання.

  За умови вибору плити високого класу економічної ефективності, виконання правильного встановлення й дотримання оптимальних умов експлуатації, ви зможете не тільки заощадити кошти, але й отримати задоволення від використання сучасної побутової техніки.