На жаль в сьогоднішньому світі не рідкість позбавлення батьківських прав. Залишають своє чадо зараз не тільки чоловіки, але і жінки, намагаючись позбавити себе зобов’язань по вихованню малюка.

В суспільстві побутує висновок, що позбавити батьківських прав можна людей, які суттєвий проміжок часу не виплачував аліменти, людей із шкідливими для здоров’я звичками: алкоголізм і наркоманія.

Позбавлення батьківських прав — це дія, яка несе правовий характер. Вона має значні наслідки як для самих батьків, так і, безумовно, для їх дітей.

Сімейний кодекс Російської Федерації говорить про те, що кожен тато і мама мають однакові коло обов’язків та прав щодо своєї дитини. Він свідчить про те, що мати і батько зобов’язані займатися вихованням свого чада. Крім того, закон вказує на забезпечення захисту потреб і прав своїх дітей. Це є головним предметом турботи. Також права обох батьків не повинні обмежувати потреби дитини.

Право, яке відноситься до виховання дитини, є переважним виключно у батьків, в порівнянні з іншими фігурами.

Однак такі права можна втратити, і для цього існує кілька підстав, які ми розглянемо в наступному розділі.

Підстави для позбавлення батьківських прав

Законом Російському Федерації передбачено шість підстав, підкріплення яких необхідно неспростовними доказами:

 • здійснення навмисного злочину щодо стану здоров’я;
 • існування дитя або щодо здоров’я та життя законного чоловіка;
 • прояв жорстокого поводження щодо дитини;
 • постійна алкогольна та наркотична залежності;
 • перевищення батьківських повноважень;
 • без шанобливе відхилення у прийнятті своєї новонародженої дитини з пологового будинку або виховного, медичного закладу, а також заклади соціальної
 • захист населення і так далі;
 • уникання виплати аліментів;
 • небажання у виконанні своїх обов’язків.

Позбавлення батьківських прав відбувається через судову інстанцію. Таке питання розглядають при наявності заяви, яку було подано або мамою або татом дитини або людьми, які їх замінювали, прокурором, органом, що відповідають за охорону прав дітей, яким не виповнилося вісімнадцять років, піклувальником, а крім того самою дитиною, якщо вона досягла чотирнадцятирічного віку.

Під час судового процесу відбувається доказ обставин, які безперечно показують існування вини одного з батьків або результат того, що поведінка батьків не піддається зміни в кращу сторону.

Винятки

Однак існує категорія осіб, які не можуть в силу різних обставин потрапити під рішення суду втрати батьківських обов’язків з-за того, що вони не виконують свої зобов’язання по відношенню до дитини.

У таку категорію відносять людей з душевними хворобами, з недоумством, з тяжкими захворюваннями (алкогольна та наркотична залежності не включені). Також сюди включають і інші причини, які не можуть залежати від батьків. Адже основною причиною, що призводить до позбавлення батьківських прав матері або батька, є присутність їх винності, усвідомлене ігнорування батьківських обов’язків.

Чому можна позбутися прав

Найчастіше людина позбавляється своїх батьківських обов’язків, коли жорстоко поводиться зі своїм чадом. Так само з-за замахом на життя або здоров’я малюка. Не рідко зустрічається позбавлення прав батька. Особливо таке явище можна зустріти після розлучення подружжя. Не рідко воно є видом помсти матері або батька.

Жінки бажають позбавити свого батька дитини батьківських прав після розлучення, коли він не цікавиться життям свого чада. Це відбувається під впливом емоцій. Мати приділяє увагу виключно своїм потребам і вдається в такі крайнощі. Бажаючи позбавити батьківських прав батька дитини через судову інстанцію у разі потребной поїздки за кордон. Подібні випадки є вкрай абсурдними і не мають змістового навантаження.

Такі дії можуть вчинятися на випадок відмови другого з батьків у дозволі на виїзд дитини за територію країни. Тоді батько з опікою вирішує скоєно позбавити батьківських прав. Якщо у Вас виникають подібні думки, то необхідно цей момент ще раз обдумати. Адже у маленької дитини скластися певна думка на все життя про свого батька.

Наслідки позбавлення батьківських прав

Коли позбавлення батьківських прав стосується батька або матері дитини, він втрачає можливість:

 • бачити свою доньку чи сина;
 • виховувати його;
 • втрачається право на дозвіл або заборону (наприклад, рішення про виїзд за кордон);
 • цікавитися особистим життям своєї дитини;
 • припинити виплату аліментів на тривалий час;
 • втрачають право на конкурування щодо спадщини своєї дитини.

Кревні рідні позбавленого прав батьків, можуть спілкуватися з його дитиною. Такий момент дозволений законодавством. Наприклад, бабуся чи дідусь мають можливості допомагати і бачитися зі своїм онуком, правопорушення з їх боку немає.

Необхідно сказати про той факт, що через півроку після рішення судового органу про позбавлення прав, у батька або матері з’являється шанс усиновити або удочерити дитину.

Щоб виконати таку процедуру, необхідно приготувати комплект документів для розгляду цього процесу в суді першої інстанції. В комплекті документів обов’язкова присутність доказів, які стануть підтвердженням положень, що послужили підставою, щоб позбавити батьківських прав того з батьків, що на сьогодні зайнятий вихованням дитини.

Перелік необхідних документів

Розглянемо документи, присутність які обов’язково у пакеті на позбавлення батьківських прав. Вони необхідні для розгляду юристів судової інстанції.

 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • копія паспорта;
 • заява дитини, в разі досягнення нею десяти років;
 • заява від батька або матері, у якої на утриманні перебуває син або дочка;
 • довідка з місця проживання;
 • акт про огляд умов місця проживання дитини;
 • документ про розірвання шлюбу (якщо є);
 • характеристика і довідка з місця навчання дочки чи сина;
 • довідка до місця роботи;
 • висновок на рахунок виховання подружжя і чоловіком;
 • довідка про доходи заявника;
 • характеристика з місця роботи;
 • документи, які можуть стати свідченням не дотримання обов’язків батьків: висновок нарколога, психіатра, дільничного, довідка про судимість батьків,
 • борг у виплаті аліментів;
 • висновок дитячого психолога з шкільного закладу або органу опіки.

У процесі розгляду юридичної справи, береться до уваги думку самої дитини, якщо він здатний викладати свої думки і формулювати бажання. Його слово враховується під час прийняття рішення. Однак судом може бути прийнято суперечливий вирок по відношенню до думки хлопчика або дівчинки. Якщо вважатиме, що це не буде служити на благо малюкові.

Процес оформлення

Позбавлення прав здійснюється виключно в судовому порядку. Юристами буде початок виробництво, коли відбудеться подача відповідної заяви від імені матері або батька або від осіб і закладів, які несли права опікунства над дитиною.

Під час засідання суду важливо привести всі аргументи, що доводять винність батька або матері і що поведінка певного батька не можливо піддати зміни.

Однак людині, який був позбавлений своїх прав, обов’язково частково забезпечувати свого дитинчати. Це свідчить про те, що такий батько бере в природному порядку участь у разі витрат на виховання дитини, її навчання, лікування і т. п.

У тому випадку, коли дитинка був покинутий обома батьками, його автоматично відносять до категорії дітей, які втратили піклування. Теж саме відбувається, коли другий з батьків не здатний чи не бажає брати на себе зобов’язання у вихованні дочки або сина. Так це стосується і випадків, коли малюка виховує одинокий батько чи мати.

Але, як вже згадувалося, через півроку після винесення рішення, батько, який втратив свої права, зможе усиновити дитину.

Спільне проживання

Коли судом було поновлено дію у вигляді прийняття рішення, і певний батько був позбавлений прав, він приймає постанову і про спільне проживання. Так як закон передбачає, що позбавленого від обов’язків батьків, людину можна виселити з будинку, де він раніше проживав з сім’єю. І при цьому не виходить нове місце проживання.

У разі володіння будинком дитиною або кимось з батьків, то позбавлений прав батько або мати малюка піддається виселенню. Адже він більше не значиться як член сім’ї. Однак варто зазначити, що такий батько володіє правом на будинок або квартиру, якщо вони потрапляють під рівноцінне володіння зі своєю дитиною.

Якщо суд зробив висновок, що дитині заборонено проживати з кимось із батьків, то мати або батько переселяється.

Психологічна сторона позбавлення прав батьків

Часто трапляється, що батьки і матері, які залишилися без можливості виховувати своє чадо, згадують про свого дитинчати старіючи або коли при втрати грошових коштів для свого існування. У повсякденному житті це явище вважається нормою, адже діти піклуються про своїх батьків, допомагають їм. Однак у такому варіанті, взаємини між батьком і його кровинкою була зупинена. Виною тому — мати або батько, який свого часу відмовився від приємні батьківські клопоти. Як наслідок — діти, придбані зрілість, досвід і усвідомленість, відмовляються допомоги таким батькам. Проте за ними залишається право на заповіт свого майна батькам.

Варто відзначити, що позбавлений прав батько, втрачає всі можливі пільги, які надавала держава.

Допомога юриста

Позбавлення батьківських прав — серйозний юридичний процес, який потребує зі сторони допомоги спеціаліста. Він володіє великою кількістю особливостей, нюансів і має свою специфіку. Змушує індивідуального підходу до всіх положень справи. Тому потребує повноцінної юридичної консультації.

Такий судовий процес необхідний у зборах істотної кількості різних документів, залучення свідків, організації бази з доказами.

Як видно, краще не самодельничать, а заручитися підтримкою кваліфікованого юриста.

За кордоном

У зарубіжних країнах позбавлення прав здійснюється за допомогою фахівців з соціальної роботи. В той самий час як в нашій країні в цьому беруть участь правоохоронні органи.

Закордоні такий соціальний працівник може пред’явити одному з батьків вимоги, які сприяють захисту дитини. Думку самого ж батька тут не враховується. Такі працівники можуть подати прохання про відібрання дитини у батька або матері, а також порушити кримінальну справу.

У якості виховних первинних заходів практикується відділення дітей від такого батька на якийсь час у притулок або фостерную сім’ю.