Права і обов’язки, роль справжнього чоловіка в родині

Будучи суспільною істотою, кожна людина прагне до створення сім’ї – маленького колективу, найчастіше основаного на кровних узах, укладенні шлюбу чи усиновлення. Будучи самостійною осередком суспільства, кожна сім’я володіє унікальною організацією, власними порядками і обов’язками всіх її членів.

Оскільки творцями сім’ї спочатку є чоловік і жінка, основні обов’язки по організації побуту і розподілу спільного бюджету на початковому етапі її існування розподіляються між ними. Згідно традиційному погляду на устрій родини обов’язки подружжя повинні відрізнятися.

Поговоримо про чоловічі обов’язки

Права і обовязки, роль справжнього чоловіка в родині

Обов’язки чоловіка в родині (ми маємо на увазі клітинку сучасного нам суспільства) в основному зводяться до забезпечення матеріального достатку всіх її членів. Мінімальний рівень цього достатку повинен бути таким, щоб і дружина, і діти, перебуваючи під захистом глави свого сімейства, відчували себе в цілковитій безпеці.

Що входить в поняття захищеної сім’ї? В першу чергу – гармонійні відносини між подружжям. У другу – наявність певного набору побутових зручностей. Дотримання цих двох умов автоматично тягне за собою і третю складову успішної сім’ї – гармонійний розвиток дітей.

А тепер чітко позначимо роль чоловіка в родині. Якими повинні бути його основні обов’язки?

 • Глава сімейства зобов’язаний взяти на себе роль мисливця і годувальника. Саме йому повинна належати ініціатива прийняття усіх принципово важливих рішень. Саме він є гарантом матеріального благополуччя своїх домочадців.
 • Від того, наскільки успішно чоловік справляється з іпостассю годувальника, багато в чому залежить поведінка його дружини. Тільки в родинах з інфантильними чоловіками, не здатними виконувати цю роль дружини істеричні і сварливы: адже їм доводиться брати на себе не властиву їм від природи функцію головного людини в сім’ї.
 • Чоловік в сім’ї – це не тільки здобувач, але і люблячий батько. Синові він повинен показати приклад гідного ставлення до жінки, для дочки – стати еталоном, за яким вона згодом буде вибирати супутника життя.

Про роль батьків у сім’ї

Права і обовязки, роль справжнього чоловіка в родині

Після народження дітей подружжя набувають цілий комплекс нових обов’язків, пов’язаних з вихованням і освітою нових членів суспільства. Обов’язки батьків законодавчо закріплені і детально розписані у найважливіших документах (Конституції і в Сімейному кодексі) Російської Федерації.

У чому полягають обов’язки батьків?

 • Батьки дитини повинні сумлінно стежити за його здоров’ям: займатися профілактикою захворювань, всіляко оберігати від травм, а в разі необхідності своєчасно звертатися за лікарською допомогою. Після отримання лікарських приписів вони зобов’язані чітко і сумлінно їх виконувати.
 • Захист дитини від впливу несприятливих природних факторів також входить в обов’язки батьків.
 • Саме батьки зобов’язані забезпечувати своє дитя всім, що необхідно для його гармонійного розвитку.
 • Основна мета батьків – всебічне (розумовий, духовний, психічний, фізичний, моральний) розвиток своїх дітей. Саме батьки мають пояснити всі незрозумілі явища і прищеплювати норми правильної поведінки в суспільстві.
 • Незалежно від рівня свого добробуту батьки зобов’язані створити для своїх дітей умови для здобуття середньої освіти.

Що таке невиконання батьківських обов’язків?

Права і обовязки, роль справжнього чоловіка в родині

В яких випадках можна говорити про те, що обов’язки батьків не виконуються належним чином?

 • Якщо діти не відвідують жодна освітня установа.
 • Якщо у дитини немає нормальних умов для харчування та проживання.
 • Якщо батьки, покладаючись на масові телекомунікації, абсолютно не займаються ні фізичним розвитком, ні моральним вихованням своїх дітей.
 • Якщо неповнолітні діти, вийшовши з-під батьківського контролю, вживають наркотично речовини та алкогольні напої, відвідують нічні клуби.
 • Якщо батьки систематично піддають своїх дітей моральному тиску або фізичного насильства.
 • Батьківські обов’язки прописані також у Всесвітній Конвенції з прав дитини. Немає таких обставин, які виправдовували б неучасть батьків у вихованні власних дітей. Ні важка фінансова ситуація, ні надзайнятість на роботі не знімає з батьків обов’язків по вихованню дітей.

Трохи про специфіку шлюбних уз

Права і обовязки, роль справжнього чоловіка в родині

Основою більшості сучасних російських сімей є шлюб – добровільні відносини, в які вступають чоловік і жінка. Шлюбні відносини між представниками однієї статі в Росії не визнаються.

 • У Російській Федерації законними вважаються шлюбні відносини, укладені лише в спеціальному державному закладі – органі РАЦС.
 • Шлюбні відносини припускають абсолютна повноправність обох сторін. Це повноправність стосується як прав, так і обов’язків обох з подружжя.
 • При укладенні шлюбу дотримуються певні правила. Тільки при дотриманні певних формальностей шлюбні відносини вступають в законну силу і захищаються державою.
 • Вступити в шлюбні стосунки можуть особи, які досягли вісімнадцятирічного віку, однак у деяких випадках можливе зниження шлюбного віку до шістнадцяти років.

Шлюбні відносини неможливі, якщо:

 • Одна із сторін вже складається в законодавчо оформлених подружніх стосунках.
 • Особи, які мають намір вступити в союз, є близькими родичами (варіанти неправомочних пар: діти і батьки, онуки й бабуся або дідусь, брати і сестри різного ступеня спорідненості).
 • Одна сторона є усиновителем, а інша – усиновленою особою.
 • Одна із сторін страждає психічним захворюванням, причому її недієздатність визнав суд.

До питання про громадянство дітей

Права і обовязки, роль справжнього чоловіка в родині

Громадянство дитини – дуже важлива складова всієї його подальшого життя. У Російській Федерації процедура оформлення громадянства новонародженому немовляті максимально спрощена.

Реєструючи його за місцем проживання, можна оформити і громадянство. Якщо раніше батьки отримували заповітний вкладиш до паспорта, то зараз вся процедура зводиться лише до проставляння штампа на зворотному боці свідоцтва про народження малюка.

Як його отримати?

 • Першою сходинкою до оформлення громадянства є довідка з пологового будинку, що підтверджує факт народження дитини. У цьому документі вказуються антропометричні дані і стать малюка, найменування медичного закладу, у якому відбулися пологи, а також Ф. В. О. медичного працівника, що прийняв їх.
 • Наступна щабель — отримання свідоцтва про народження дитини в органі РАЦСУ.
 • Заключним етапом оформлення громадянства для дитини є отримання штампу. Для цього батькам слід звернутися до відділу УФМС з паспортами та свідоцтвом про народження дитини. Вся процедура займе не більше двадцяти хвилин.

Процедура оформлення громадянства для малюка не має ні лімітованих термінів, ні штрафів. Доросла дитина може оформити його навіть одночасно з отриманням паспорта. Втім, відповідальні батьки не відкладають цю справу в довгий ящик і своєчасно роблять всі необхідні позначки.

Якими правами володіє сім’я?

Права і обовязки, роль справжнього чоловіка в родині

Права сім’ї законодавчо закріплені в Конституції Російської Федерації. Її сьома стаття визнає за сім’єю статус правового суб’єкта та гарантує їй підтримку з боку держави. 23 стаття проголошує право кожної родини на збереження таємниці. У 38 конституційної статті йдеться про гарантоване право родини на державний захист.

Права сім’ї представлені в наступному списку. Отже, кожна сім’я має право:

 • Свободи репродуктивного вибору.
 • Недоторканності інтимного життя подружжя.
 • Виховання власного потомства у відповідності з культурними традиціями своєї країни.
 • Свободи віросповідання і публічного організації релігійних відправлень в сімейному колі під контролем батьків.
 • На участь у соціальному та політичному житті суспільства.
 • На гідне житло, площа якого відповідає кількості складових її членів, розташоване в місці, здатного надати сприятливі умови для проживання.
 • На недоторканність приватного життя і захист від надмірної уваги.

Як розподілити обов’язки в сім’ї?

Права і обовязки, роль справжнього чоловіка в родині

Як свідчать дані психологічних досліджень, невирішеність побутових питань є причиною більшості сімейних конфліктів. Сім’ї, в яких розподіл обов’язків між домочадцями відбувається само собою і не вимагає особливих зусиль по його підтримці, надзвичайно рідкісні.

У більшості випадків саме невміння всіх членів сімейного союзу домовитися один з одним щодо правил внутрішнього розпорядку, призводить до конфліктів і навіть до розірвання шлюбу. Насправді розподіл обов’язків має безліч компромісних варіантів.

 • Найчастіше домочадці виконують домашні обов’язки по черзі: сьогодні один, завтра інший. Це справедливо і мало в кого викликає заперечення.
 • Розподіл обов’язків у традиційній сім’ї, де панує чоловік, може здійснюватися за схемою: дружина – домогосподарка, чоловік – добувач і годувальник. В цьому випадку всі обов’язки по догляду за будинком лягають на плечі дружини, а завданням чоловіка стає забезпечення матеріального достатку.
 • У сім’ї, де головним годувальником є добре заробляє і займається успішною кар’єрою жінка, можливі два варіанти. Виконання домашньої роботи може взяти на себе або чоловік, який перекваліфіковувався в домохазяїна, або наймана працівниця.
 • Розподіл обов’язків у родині, де обоє вносять рівноцінний вклад в сімейний бюджет, має бути рівномірним. Прибирання можна покласти на старших дітей, миття посуду цілком під силу кожному домочадцу (за принципом: поїв — помий за собою). Кожен чоловік може виконувати ті обов’язки, які йому найкраще вдаються. Якщо чоловік добре готує, нехай візьме приготування їжі на себе. Дружина в цей час може зайнятися прасуванням білизни або догляду за маленькими дітьми.

Чи потрібно залучати дітей до роботи по дому?

Права і обовязки, роль справжнього чоловіка в родині

Лише тільки ту сім’ю можна вважати щасливою, в якій піклуються один про одного і будь-яку роботу роблять спільно. Обов’язки батьків і дітей по догляду за будинком необхідно розподілити таким чином, щоб залишався час для спільного відпочинку і спілкування.

Звикнувши з раннього дитинства виконувати посильні домашні доручення, діти знайдуть почуття відповідальності за доручену їм справу. Це якість дуже стане в нагоді їм у подальшому самостійному житті.

Малюкам можна доручити протирання пилу, догляд за кімнатними квітами. Для них не складе труднощів винести сміття або вимити власну тарілку після обіду. Чим молодша дитина, тим охочіше він відгукується на прохання батьків про допомогу по дому. З часом це переросте в корисну звичку.

Жіночий погляд на роль чоловіка в родині

У кожної жінки є цілий набір власних критеріїв у погляді на обов’язки чоловіка в родині, однак є ряд загальних моментів, співпадаючих в переважній більшості випадків. Як же повинен поводитися чоловік, щоб відповідати узагальненому жіночого ідеалу?

 • Незважаючи на те, що більшість сучасних жінок воліє самостійно заробляти гроші, спроможність обранця як і раніше стоїть на першому місці в списку жіночих пріоритетів. Чоловік повинен забезпечувати сім’ю.
 • В обов’язки чоловіка входить здатність захистити своїх близьких. Якщо не фізично, то хоча б добрим словом та участю у момент важкої життєвої ситуації.
 • Чоловік повинен бути розумним і компетентним. Жінки цінують чоловіків, у яких є своя точка зору практично на всі явища навколишньої дійсності.
 • Чоловік повинен бути турботливим і уважним батьком. При цьому від нього не вимагається невідлучно знаходитись при дружині і дітях. Йому достатньо хоча б іноді присвячувати свій час спілкуванню та ігор з дітьми.
 • Авторитет дружини буде користуватися тільки чоловік з умілими руками. Згідно з жіночої точки зору обов’язки чоловіка повинні поширюватися на підтримку працездатності всіх інженерних комунікацій в будинку. Чоловік повинен розбиратися в сантехніці, бути здатним полагодити електропроводку або водопровідний кран, при необхідності забити цвях.
 • А ще він повинен хвалити свою дружину, захоплюватися її красою, талантами матері, господині і коханки. Робити це він повинен неодмінно вголос і як можна частіше.

Про перерозподіл ролей у сучасних сім’ях

Права і обовязки, роль справжнього чоловіка в родині

По мірі розвитку сучасного суспільства сімей з традиційним укладом (з чоловіком на чолі) стає все менше. На зміну патріархальним порядків приходять партнерські відносини між подружжям. У таких сім’ях зовсім інша модель прав, привілеїв та обов’язків кожної із сторін.

Чим це обумовлено? В першу чергу – зміною фінансової ситуації. У багатьох сучасних сім’ях початкова іпостась чоловіка-годувальника сім’ї практично нівелювалася, оскільки фінансові доходи обох сторін перестали разюче відрізнятися. Матеріальні вкладення обох подружжя в сімейний бюджет найчастіше рівні, а в деяких випадках жінки заробляють навіть більше, ніж чоловіки.

Дещо інакше виглядає ситуація з прийняттям радикально важливих рішень. Найчастіше жінки визнають за чоловіками право на винесення остаточного вердикту. Хоча і тут намічається тенденція до рівноправності у прийнятті рішень, що визначають життя сім’ї.

Про інститут батьківства

Участь чоловіка у вихованні власних дітей вкрай важливо. Саме чоловіче виховання формує у хлопчика чоловічий тип мислення, поведінку і характер. В реаліях же сучасного суспільства чітко простежується жіноче домінування у вихованні підростаючого покоління.

Хто виховує малюків у дитячих садках? Жінки. З кого в основному складаються педагогічні колективи в школах і вузах? Знову ж з жінок. А якщо ми врахуємо неповні сім’ї, в яких вихованням дітей займаються бабусі і самотні мами, то стане зрозумілою причина поголовної інфантилізації багатьох сучасних чоловіків.

За що відповідають чоловіки.