Правила водохресного купання

Хрещення Господнє, яке також носить назву Богоявлення, святкується православною церквою з давніх часів. Свято, яке припадає на 19 січня, має 4 дні передсвята і 8 днів попразднества.

У ці дні в храмах йдуть урочисті богослужіння, у Водохресний святвечір і на Богоявлення у церквах святять воду. Здійснюється освячення води в природних водоймах. Взагалі прийнято вважати, що всі води в цей час знаходять чудодійні властивості, які зміцнюють тілесні і душевні сили.

Ополонку у формі хреста або кола, прорубану в річці або озері і освячену у день Хрещення Господнього, називають Иорданью. Під час освячення батюшка читає молитву перед полыньею і тричі занурює в неї хрест.

Багато віруючі цікавляться: як треба правильно купатися на Водохреще? Ми розповімо про те, як правильно занурюватися в ополонку на Водохреща, і наведемо інші правила водохресного купання.

Як правильно купатися на Водохреще?

На купання в ополонці може зважитися не кожен: зануритися в крижану воду під силу далеко не всім. Перш за все, потрібно враховувати стан свого здоров’я, адже на Водохреще зазвичай стоять сильні морози, і занурення у воду для людей хворих і ослаблених може виявитися небезпечним.

Лікарі не радять робити таке обмивання тим, хто страждає на гіпертонію, ревматизм, атеросклероз, туберкульоз і при інших гострих хронічних захворюваннях. Не варто занурюватися в холодну воду і людям у стані алкогольного сп’яніння.

Перш, ніж занурюватися в ополонку на Водохреща, до здійснення цього обряду потрібно підготуватися фізично і морально. Перш за все, напередодні потрібно відвідати храм. Бажано сповідатися і причаститися, окропити себе і свій будинок священною водою, принесеною з церкви.

Воду, якої приписують цілющі властивості, вживають натщесерце разом з шматочком просфори «щоб силу, здоров’я підкріплюючу, хвороби цілющу, демонів прогоняющую і все вражие наклепи отвращающую, ми не змогли отримати від Бога».

Щоб мінімізувати негативний вплив на організм низьких температур, потрібно попередньо протягом деякого часу (бажано кілька тижнів) займатися загартовуванням: приймати контрастний душ, обливатися прохолодною водою і т. п.

Ідеальною для новачків вважається температура від -2 до -5 градусів, можна зануритися в ополонку і в більш морозний день. Але температура нижче – 10 градусів Цельсія є надто небезпечним температурним порогом для тих, хто вирішив зануритися в холодну воду вперше.

Купання роблять тільки в спеціально обладнаних ополонках, де чергують медичні працівники та рятувальники. Про розміщення таких місць інформують населення через засоби масової інформації. Не варто здійснювати цей обряд у не обладнаних ополонках.

Перед купанням батюшка благословляє бажаючих зробити занурення у воду. За правилами водохресного купання без молитви священика занурюватися в ополонку не варто.

Говорячи про те, що правильно, а що ні в тому, як купатися на Водохреще, треба сказати, що цей обряд є народною традицією, так що яких-небудь церковних приписів щодо цього немає. І все ж деякі рекомендації дати можна.

Заздалегідь підготуйте речі, які переоденетесь після купання. Візьміть з собою рушник, принесіть гарячий чай в термосі.

Не варто занурюватися у воду на голодний шлунок або відразу після прийняття їжі. Краще поїсти приблизно за 2 години до купання. Що стосується одягу, то вважається, що на Водохреща навіть жінкам потрібно купатися в сорочках, а не в купальниках, але це питання – справа особистого вибору кожного.

Як правильно занурюватися в ополонку на Водохреще?

Спочатку зніміть верхній одяг і дайте організму трохи адаптуватися. Потім роздягніться до купальника, пройдіться по снігу. Перед купанням потрібно трохи розігрітися: помахайте руками, зробіть легку зарядку.

Приймати спиртні напої, щоб зігрітися, лікарі не рекомендують. Алкоголь тільки посилить ефект переохолодження і дасть зайве навантаження на серце і судини.

До ополонки потрібно підходити в зручній, нековзною і легкоснимаемой взуття. Можна надіти черевики або вовняні шкарпетки, які захищають ноги від травм. Враховуйте, що доріжка до ополонки може бути слизькою, так що йти за нею стоїть не поспішаючи.

Не потрібно пірнати в ополонку, стрибаючи в неї з розбігу вниз головою, так як це може привезти до шоку від різкого перепаду температур. Заходьте у воду поступово – не швидко, але й не повільно. Можна помолитися, поговорити з водою, попросивши її очистити вас від всього непотрібного і поганого.

Хоча якихось жорстких правил купання для тих, хто вирішив зануритися в ополонку на Водохреща, не існує, зазвичай люди швидко занурюються у воду три рази. При цьому віруючі хрестяться і кажуть: «В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа».

Але якщо ви поринете у воду тільки один раз, нічого страшного не станеться. Занурюватися найкраще за шию, не замочивши голову. У будь-якому випадку не варто перебувати у воді довше 1 хвилини, щоб не переохолоджуватися.

Згідно з традицією, після водохресного купання потрібно переодягнутися – надіти суху білизну, злегка розтертися махровим рушником, висушити рушником волосся. Випийте якийсь гарячий напій – краще чай, а не каву. За даними медиків, відсоток хворих після таких процедур невисокий.

Купання в морози надає благотворну дію на організм, так як сприяє підвищенню імунітету. Це відбувається з-за того, що різкі перепади температури активують викид в кров певних гормонів, що надають захисну дію.

У купальщиків знижується артеріальний тиск, відчувається приплив енергії. За кілька хвилин в організмі гинуть численні армії вірусів і бактерій, що також сприятливо позначається на здоров’я.

Багато людей вважають, що таким чином можна змити з себе гріхи, але церква вчить, що вони змиваються тільки покаянням через таїнство сповіді.

Сподіваємося, що тепер ви будете знати, як на Водохреще слід правильно зануритися в ополонку, а викладені в цій статті правила, що стосуються водохресного обряду купання не виявляться для вас зайвими.