Правильний догляд за дитиною: новонародженим і до року

Рано чи пізно в родині наступає момент, коли на світ з’являється малюк. Термін переходу відносин на новий рівень встановлюється індивідуально кожною парою. Проте основним критерієм готовності до народження дитини має стати розуміння, що за маленькими непосидами потрібен особливий догляд.

Основи

Правильний догляд за дитиною: новонародженим і до року

Дитина приходить у цей світ абсолютно незахищеним, тому догляд за новонародженою дитиною перший час забирає у мами багато часу і сил:

 • щоденні прогулянки;
 • гігієнічні процедури;
 • чистка очей, носика і вушок;
 • нескладні ігри;
 • купання;
 • зміна памперсів;
 • годування.

При цьому хороша дружина після виконання всіх пунктів зі списку обов’язково приділить час чоловікові. На цьому етапі починають виникати перші сварки і нерозуміння, тому можна до домашніх справ підключити дружина. Загальний догляд за дітьми включає дії, що сприяють розвитку малюка – це потешки, пісеньки, примовки, пальчикові ігри та колискові. І тато завжди може включитися в заняття, адже грати з дитиною не тільки корисно, але й приємно.

Кімнату, де перебуває дитина, обов’язково потрібно провітрювати. Якщо є побоювання, на час вільного руху повітря немовляти бажано винести в інше місце. Або відкривати вікна, поки з малюком гуляють на вулиці. Чоловікові важливо пам’ятати, що навіть сама хороша дружина перетвориться в свербіння мегеру, якщо не звільняти її хоч іноді від домашніх турбот. Можна дозволити їй поспати вдень або ввечері, зайти після роботи в магазин або допомогти з вечерею.

Щодня слід оглядати шкіру малюка на наявність подразнень. Після ванни потрібно акуратно промокнути все тіло новонародженого, приділивши особливу увагу складочками, де найчастіше скупчуються бактерії.

Правильний догляд за дитиною передбачає, що при появі почервонінь потрібна консультація педіатра, який призначить курс лікування або пропише крем або мазь. Самолікування в такому віці вкрай небезпечно і загрожує ускладненнями.

У щоденному чищенні вух немає необхідності, оскільки у новонароджених сірчані виділення виконують захисну функцію. Якщо під час купання у вушка потрапила вода, досить промокнути їх ватним жгутиком, адже будова вуха немовляти кардинально відрізняється від дорослого.

Загальний догляд за дітьми грудного віку будується на дотриманні гігієни. Підгузник слід змінювати після кожного «серйозного» випорожнення і не рідше 1 разу на 3 години. Необхідно частіше влаштовувати повітряні ванни, термін проведення яких повинен становити не менше 15 хвилин. В цей час бажано проводити ігри, адже малюк з цікавістю вивчає не тільки навколишній світ, але й власне тіло – особливо ручки з ніжками. Хороша дружина обов’язково приверне до даного дійства тата, щоб зробити сім’ю ще дружний.

Щоденні ранкові вмивання мають стати доброю традицією, а з моменту появи перших зубів потрібно додати і чищення зубів. Бажано проконсультуватися з фахівцем в питанні вибору зубної щітки і пасти. Догляд за дитиною до року включає спостереження за розвитком зубів, щоб у майбутньому малюк міг похвалитися білосніжною здорової посмішкою.

Правильний розвиток

Правильний догляд за дитиною: новонародженим і до року

Помилково вважати, що дитина сама по собі осягає ази виховання і самостійно вивчить світ. Йому потрібна допомога батьків, які підберуть відповідні для кожного віку ігри:

 • в місяць корисно частіше посміхатися дитині, повільно переміщуючи голову вліво і вправо, щоб малюк стежив за рухами і вчився фокусувати погляд;
 • для знайомства із звуками підійде музична неголосна іграшка або звичайна брязкальце, привертає увагу дитини;
 • з 2 місяця підходить термін тактильних дій: дитячі ігри включають вивчення предметів на дотик;
 • можна поперемінно вкладати в ручку немовляти тверді і м’які предмети, показувати різні фігури;
 • з 3 місяців корисно тренувати вестибулярний апарат – якщо упустити цей термін, виникнуть проблеми з заколисуванням;
 • малюка кладуть на руки животиком, зображуючи літаків; можна потанцювати з малюком на руках і починати вчити звуків;
 • з 4 місяців підійдуть гри в хованки; достатньо накрити свою голову хусткою і запитати: «Де ж матуся?», а потім зняти хустку – і знову сховатися;
 • догляд за дітьми в перші півроку передбачає розвиток основних рефлексів, серед яких важливе хапальний: потрібно повільно розгойдувати перед дитиною іграшкою, щоб він схопив її і втримав;
 • хороша дружина розуміє, що основою сімейного щастя є спокій і тиша, а якщо не приділяти дитині належної уваги, він виросте неслухняним. Навіть звичайні ігри «по купинах» або мініатюри з використанням іграшок послужать на благо виховання;
 • з 6 місяців можна знайомити малюка з зображеннями, фотографіями та надавати право самостійного вибору: скласти в мішечок різні предмети, щоб малюк сам вирішив, що йому цікаво грати.

Правильний догляд за дитиною: новонародженим і до року

Майбутнє малюка залежить і від любові до навчання, яку можна прищеплювати з 7 місяців. Ігри доповнюються читанням книг з великими і яскравими малюнками. Можна сісти навпроти дитини і підштовхнути до нього великий м’ячик – він обов’язково повторить дію.

Триває розвиток дрібної моторики: хороша дружина може залучити чоловіка до ліплення з пластиліну. Або попросити чоловіка разом з малюком вивчати частини обличчя: де знаходиться ротик, носик і очі. Краще проводити такі ігри перед дзеркалом, щоб дитина зрозуміла, що від нього вимагається. Загальний догляд за дітьми не займає багато часу, якщо з раннього віку встановити певний режим і дотримуватися його.

З 8 місяців пора знайомити зі світом тварин, повторюючи, як каже кішечка, корівка або собачка. Звуки обов’язково супроводжувати демонстрацією картинок з досліджуваними тваринами, щоб дитина запам’ятала їх в короткий термін. Слід з’ясувати, які іграшки по душі малюкові – і пропонувати доповзти до улюбленця, щоразу збільшуючи відстань. Такі ігри дозволять освоїти нові рухи і сприятливо позначаться на розвитку.

В 9 місяців самий термін для вивчення форм і розмірів – цілком підійде пірамідка та інтерактивний кубик, який необхідно вставити різні фігури. Хороша дружина і мати довірить дитині посуд, щоб він від душі в неї постукав. Каструля і кришка видають різні звуки, тому малюкові буде цікаво вивчати нове. Важливо додати ігри на координацію: виділити місце і дати дитині можливість переливати воду з однієї ємності в іншу, попередньо показавши, як це робиться.

Не варто обмежувати власну фантазію, адже догляд за дітьми передбачає всебічний розвиток. Підійде малювання акварельними і пальчиковими фарбами, ігри з машинками, ляльками та м’ячами. Навіть прогулянку можна перетворити на захоплююче захід, вивчаючи природу і розглядаючи небо, хмари, квіти й листя на деревах. А хороша дружина ще й чоловікові запропонує прогулятися всім разом.

Після року

Правильний догляд за дитиною: новонародженим і до року

Догляд за дітьми однорічного віку і старше передбачає привчання їх до активного способу життя. Чим непоседливей дитина, тим краще проходить його розвиток. Корисно практикувати стрибки, лазіння, тому дитяча площадка повинна стати основним місцем проведення часу. Хороша дружина при цьому тонко натякне чоловікові, що його участь просто необхідно. Адже хто, як не батько, навчить поводження з м’ячем і допоможе освоїти велосипед.

За своєю природою жінки великі перестраховщицы і іноді грішать надмірною опікою – чого не скажеш про чоловіків. Це зовсім не означає, що їм навіть на маленький термін не можна довірити дитину. Навпаки, з татами малюки набагато швидше і легше освоюють нове і вивчають світ, адже ті надають набагато більше можливостей і свободи.

Як купати новонародженого.