Споконвіку людина живе за певними традиціями, керуючись природними циклами. Для того, що б правильно планувати своє життя, роботу і відпочинок, був придуманий календар. Тепер, всю свою діяльність ми узгодимо саме з календарем. Одним з перших з’явився церковний календар. Він дотепер не втрачає свою актуальність і значимість.

Церковний календар відрізняється від світського наявністю в ньому дат основних православних свят, які присвячені різним історичним подіям з життя Ісуса Христа, Діви Марії (Богородиці) та інших святих. З календаря будь-хто зможе дізнатися дату початку і кінця постів, Великодня, а так само інших великих християнських свят, які будуть в 2019 році.

Зміст:

 • Православний календар на 2019 рік
 • Великі свята (Двунадесяті і Недвунадесятые)
 • Великдень. Яким чином визначається день Великодня
 • Церковні православні пости в 2019 році (багатоденні, одноденні)
 • Дні особливого поминання покійних

Православний календар на 2019 рік

Календар завжди добре мати під рукою, що б вчасно зорієнтуватися і не пропустити важливу подію. У наведеному нижче календарі можна точно визначити дати настання тих чи інших православних свят.

Великі свята (Двунадесяті і Недвунадесятые)

Двунадесяті свята (або дванадесятые свята) — це 12 значущих після Пасхи свят. Присвячені ці свята подій земного життя Ісуса Христа і Богородиці. Входять вони до числа великих свят. (з Вікіпедії).

Двунадесяті свята поділяють на дві категорії: перехідні і неперехідні.

Неперехідні мають фіксовану дату, їх святкування щороку відбувається в один і той же день. Таких свят дев’ять.

Перехідні, про що говорить їх назва, відповідно не прив’язані до конкретної дати. Залежать вони від початку Великодня і змінюються разом з нею. Таких свят три.

Що стосується недвунадесятых свят, до них відноситься 5 великих православних свят, які присвячені народженню і смерть Іоана Предтечі – хрестителя Ісуса Христа, апостолам Петру і Павлу, явища Богородиці, обрізання Господнього і пам’яті святителя Василя.

Нижче наведено список цих свят.

У січні, крім Різдва і Хрещення Господнього відзначається Обрізання Господнє, яке випадає на 14 січня. Цей день співпадає з днем пам’яті Святого Василія Великого, тому його ще називають Васильєв день.

У лютому головне свято — Стрітення Господнє. Це сороковий день після народження Ісуса Христа, коли його, згідно із законом Мойсея, принесли в Храм для посвячення Богу.

У березні великих свят немає. Є Піст і кілька звичайних свят.

У квітні цілих три Великих свята. Благовіщення Пресвятої Богородиці сьомого числа. В цей день архангел Гавриїл повідомив Діві Марії про майбутнє народження Ісуса Христа.

Далі йде 21 квітня, Вхід Господній в Єрусалим. Його ще називають Вербною неділею. Відзначається він напередодні Великодня.

І, нарешті, сама Пасха. Свято це переходить і в 2019 році він припадає на 28 квітня.

Травень так само має в своєму списку звичайні свята.

На червень припадає відразу два свята. Це Вознесіння Господнє 6 червня і День Святої Трійці – 16 червня. Вознесіння Господнє відзначається на 40-й день після Великодня, в четвер. Трійця святкується на 50-й день після Світлого Христового Воскресіння. Це один з головних свят прославляють Пресвяту Трійцю.

У липні православні відзначатимуть два Великих свята: 7 числа Різдво Іоанна Хрестителя і 12 – Святих первоверховних апостолів Петра і Павла. Він ще називається День Петра і Павла.

У серпні так само відзначаються два свята. 19 серпня – Преображення Господнє, а 28 серпня – Успіння Богородиці. Преображення Господнє, у народі називають Яблучний Спас. Під цією назвою він відомий.

Читайте також: Агар-агар що це таке, його властивості, користь і де використовується

На вересень припадає три Великих свята. Усікновення глави Іоанна Предтечі – 11 вересня, коли поминають Іоанна Хрестителя. Потім йде Різдво Пресвятої Богородиці – 21 вересня і Воздвиження Хреста Господнього – 27 вересня.

У жовтні відзначається Покров Пресвятої Богородиці. Він припадає на 14 жовтня

У листопаді великих свят немає.

Останній місяць року – грудень. Тут православні відзначають Введення в храм Пресвятої Богородиці, яке припадає на 4 грудня.

Великдень. Яким чином визначається день Великодня

Великдень – одне з важливих православних свят. Він є перехідним, тобто, кожний рік дата цієї події змінюється. Це пов’язано з тим, що вона обчислюється за місячно-сонячним календарем.

Правило розрахунку Великодня формулюється наступним чином:

«Великдень святкується в першу неділю після весняного повного місяця». Весняний повний місяць — це місяць, який настає після дня весняного рівнодення

Для розрахунку Великодня враховуються такі фактори, як звернення Землі навколо Сонця (за сонячним календарем), звернення Місяця навколо Землі (за місячним календарем).

Для визначення дати Пасхи можна скористатися спеціальними таблицями, які складаються церквою. Ці таблиці називаються пасхалиями.

Великдень розраховується виходячи з Олександрійської пасхалії. Розрахунків існує багато, одним з найпоширеніших вважається той, який запропонував у 19 столітті відомий математик Карл Гаусс.

Сенс розрахунку зводиться до наступного. Рік, для якого визначаємо Великдень ділимо на 19 і позначаємо як «а». Буквою «b» позначимо залишок від ділення числа на 4. І, нарешті, буквою «c» позначимо залишок ділення числа року на 7.

Тепер 19 множимо на «а», додаємо 15 і ділимо на 30. Отримане значення позначаємо як «d». Вирішуємо далі. 2 х b + 4 х c + 6 х d + 6 і ділимо на 7 – позначаємо буквою «е».

В кінці обчислюємо саму дату: 22 + d + е буде днем Великодня для березня, а за формулою d + е – 9 обчислюємо дату для квітня.

Цей спосіб дещо складний для підрахунків, однак є варіант простіший. Відомо, що відзначати Великдень не можна до 21 березня. Це день весняного повного місяця. Від дня початку Масляної необхідно відрахувати 39 днів, а 40-1 день це і буде Великдень.

Великоднем знаменується закінчення Великого посту. У святкові великодні дні головним частуванням є паска, крашанки і сирна паска.

Церковні православні пости в 2019 році (багатоденні, одноденні)

Спочатку пост сприймався як обмеження в їжі, коли слід утриматися від вживання їжі тваринного походження.

Зараз поняття посади набагато ширше і відмовою від їжі воно не обмежується. Пост більше духовне обмеження ніж харчове.

Пости підрозділяються на одноденні і багатоденні. Багатоденні представлені чотирма головними пости: Великий, Петрів (Апостольський), Успенський і Різдвяний. Одноденних всього три: Водохресний святвечір, Усікновення глави Іоанна Предтечі і Воздвиження Хреста Господнього. Крім них є піст по середах і п’ятницях.

Однак ці п’ятничні посади і посади по середах можуть бути скасовані, якщо випадають на суцільні седмиці – тижня. У році таких седмиць п’ять: Святки, Митаря і Фарисея, Сирна (заборонене м’ясо), Великодня, Троїцька.

Великий піст

Його тривалість 48 днів. Встановлений він на честь Ісуса Христа. Терміни його різні і в 2019 році він буде проходити з 11 березня по 27 квітня. Закінчується, як вже помітили по датах, Світлим Христовим Воскресінням або Великоднем.

Особливостями цього Поста є: перший понеділок називається чистим, коли треба повністю відмовитися від їжі. Наступні 6 тижнів по понеділках, середах і п’ятницях дозволяється вживати тільки суху їжу рослинного походження, пити воду і компоти. По вівторках і четвергах не можна використовувати рослинної олії, але його можна додавати в їжу в суботу і неділю. 7 і 21 квітня дозволена риба, 20 квітня можна з’їсти навіть рибну ікру, якщо вона у вас є. Таким чином, перша і остання седмиці Великого посту є самими строгими.

Петрів піст

Називається ще Апостольським, так як встановлений на честь Святих апостолів. У 2019 році буде проходити з 24 червня по 11 липня. Особливістю цього поста є те, що у середу, п’ятницю дозволено їсти тільки суху їжу, в понеділок – гаряче, але без масла. Що стосується решти днів, то можна їсти рибу, гриби, крупи з рослинним маслом.

Успенський піст

Через місяць після Петрового посту настає Успенський. Проходити він буде з 14 по 27 серпня 2019 року. Встановлений пост в честь Божої Матері, яка постійно постила і молилася перед тим, як переселитися на небо. Трапеза поста аналогічна Великому. 19 серпня, в свято Преображення Господнього, можна поласувати рибними стравами.

Різдвяний піст

Починається він за 40 днів до Різдва Христового, тобто триває з 28 листопада по 6 січня. Його ще називають зимовим або Пилипівкою, бо починається після дня пам’яті апостола Пилипа. Меню поста аналогічно Петрову посаді. Після 4 грудня в суботу і неділю можна їсти рибу. Але 6 січня, напередодні Різдва необхідно відмовитися взагалі від будь-якої їжі аж до появи першої зірки.

Звідси, до речі, і пішла відома фраза: «Чому батюшка ти не їси? А я на Посту, до першої зірки».

Що стосується одноденних постів, то вони набагато легше багатоденних. Під час них дозволяється їсти рослинну їжу з олією, однак риба заборонена.

Водохресний святвечір

Проходить 18 січня. В цей день всі православні готуються до очищення і освячення. Тому їжа тваринного походження не рекомендується.

Усікновення глави Іоанна Предтечі

Проходить 11 вересня. Піст пов’язаний із загибеллю великого пророка Іоанна.

Воздвиження Хреста Господнього

Проходить так само у вересні – 27 числа. Встановлений у пам’ять про страждання Спасителя «на благо роду людського». Під час посту не можна вживати непісну їжу, необхідно молитися і каятися в гріхах.

Вище йшлося про п’ять седмиці, коли піст стає трохи легше. У 2019 році такі седмиці будуть:

 • 7-18.01.2019 ‒ Святки;
 • 18-23.02.2019 ‒ Митаря і Фарисея;
 • 4-10.03.2019 ‒ Масляна (сирний тиждень);
 • 04-4.05.2019 ‒ Пасхальна;
 • 17-23.06.2019 ‒ Троїцька.

Дні особливого поминання покійних

В православ’ї особливе місце приділяється шанування душ померлих. Ці дні відображені в календарі, називаються вони батьківськими. За їх наступу необхідно приходити до могил померлих родичів і молитися про них. Ці дні ще називають батьківськими суботами. Це Вселенська батьківська субота, 2-4 суботи Великого Посту, Радониця, Поминання покійних воїнів, Троїцька і Димитрівська батьківські суботи.

У 2019 році батьківські суботи припадуть на наступні дати:

 • 4, 23 і 30 березня;
 • 6 квітня;
 • 7 травня (Радониця),
 • 9 травня (поминання спочилих воїнів);
 • 15 червня (Вселенська Троїцька батьківська субота);
 • 2 листопада (Димитрівська батьківська субота).