Причини і симптоми підвищеного калію в крові. Патологія, що викликає незворотні зміни в організмі!

Причини і симптоми підвищеного калію в крові. Патологія, що викликає незворотні зміни в організмі!Показники калію в крові, що перевищують позначку 5,3 ммоль/л, є небезпечним станом для організму людини.

Таке порушення називається гіперкаліємією. Діагноз ставиться десятої частини пацієнтів, які були госпіталізовані в стаціонари мед установ у важкому і вкрай важкому стані.

Підвищений калій у крові: що це значить і чим небезпечний високий показник в сироватці плазми, які причини?

Розвиток хвороб сечовидільної системи (олігурія, анурія), зміни роботи нервової системи, порушення синаптичних механізмів, гостра ниркова або печінкова недостатність, загальна інтоксикація організму, зміна водно-сольового балансу (зневоднення) – це часті причини порушення балансу внутрішньоклітинного іона.

Зміст

 • 1 Причини підвищення
  • 1.1 Неправдиві
  • 1.2 Справжні причини
 • 2 Перевищення калію в крові у дорослої людини: про що говорить, причини і характерні симптоми
 • 3 Діагностика
 • 4 Методи лікування

Причини підвищення

Підвищений вміст калію в крові, що це означає, чому, і наскільки це небезпечно для життя і здоров’я пацієнта? Недооцінити важливість даного іона складно. 89% калію знаходиться всередині клітинної мембрани, і лише решта 11% — поза її стінок. Тому найменша зміна балансу іона чинить вплив буквально на всі органи людини.

Помилкові

Розрізняють помилкове і істинне збільшення калію. При помилковому підвищення елемента псевдопатологические результати можуть бути наслідком неправильної процедури забору крові. Причинами хибнопозитивної результату біохімічного аналізу крові вважають:

 • Затискач плеча джгутом більше 3 хвилин;
 • Взяття біоматеріалу на тлі прийому пацієнтом препаратів калію;
 • Порушення техніки зберігання крові (не витриманий температурний режим);
 • Підвищена концентрація в крові тромбоцитів і лейкоцитів;
 • Травмовані тканини вени;
 • Патологія спадкового характеру.

Повторний забір крові призначається практично завжди через деякий час для точного встановлення діагнозу.

Варто знати! При повторному лабораторному дослідженні лікар повинен попередити про необхідність дотримання спеціальної дієти. Не можна вживати горіхи, банани, картоплю, квасолю, сою, гречку, виноград, диню, какао, солодощі.

Справжні причини

Причини і симптоми підвищеного калію в крові. Патологія, що викликає незворотні зміни в організмі!
Справжні причини часто пов’язані зі складною патологією внутрішніх органів: печінки, нирок, серця, підшлункової залози, щитовидної залози. Також існує ряд зовнішніх факторів, які можуть викликати тимчасове зміна концентрації калію:

 • Регулярний прийом продуктів з великим процентним вмістом калію: сухофрукти, цвітна капуста, гриби, горіхи, банани. При порушенні функціональних характеристик нирок концентрація іона в крові підвищується, оскільки не виводиться потрібну кількість калію разом з уретрою. Додатково призначаються аналізи і дослідження нирок, сечовидільної системи;
 • Низький показник інсуліну. Виведення внутрішнього іона з клітин характеризується одночасною зміною біохімічного складу крові (ростуть показники калію). Підвищення концентрації глюкози відбувається на тлі зниження інсуліну, відбувається паралельний процес — ацидоз (окислення міжклітинної рідини). Зниження інсуліну може бути спровоковано великим термічним опіком шкіри, пухлини (злоякісні), пошкодженням м’язових волокон;
 • Низьке виділення уретрою. Ниркова недостатність найчастіше є причиною цього процесу. Недостатність видільної функції супроводжується підвищеним ризиком розвитку патології недостатності надниркових залоз. Амілоїдоз, червоний вовчак, діабет, НПЗЗ також є частими причинами порушення;
 • Алкогольна інтоксикація провокує підвищення кількості калію. У процесі збільшення вироблення печінкою гормонів відбувається звільнення та виведення іонів з мембран клітин;
 • Туберкульоз і Аддісонова хвороба також є частою причиною даної патології;
 • Ниркова та печінкова недостатність;
 • Вживання калійвмісних діуретиків. Ліки з підвищеним вмістом калію (Спиронолоктон, Триамтерен, препарати на основі кульбаби, молочаю і кропиви) порушують його транспортування через клітини. До групи ризику відносять Манітол, бета-блокатори, гепарин, протигрибкові препарати, серцеві глікозиди. Перед здачею аналізу рекомендується припинити прийом будь-яких препаратів і повідомити про такі особливості лікаря. Також вкрай важливо пам’ятати про правильний прийом таких препаратів, оскільки передозування може спровокувати незворотні процеси внутрішніх органів.

Причини підвищення калію в крові в організмі у жінок і чоловіків відрізняються від патогенезу зміни іона у дитини. Дитячі змінені показники відрізняються від дорослих унаслідок нерівномірного росту органів. Норми згідно віку:

 • Немовля (0-5 днів): 3,7-5,9 ммоль/л;
 • Дитина грудного віку (5 днів – 3 роки): 4,1-5,3 ммоль/л;
 • Діти до 14 років: 3,4-4,7 ммоль/л.

Важливо знати! Першими проявами порушення у дитини можуть бути: підвищена плаксивість, дратівливість, зниження концентрації уваги, характерний солодкуватий запах з рота (ацетон), нудота і втрата апетиту.

Причини і симптоми підвищеного калію в крові. Патологія, що викликає незворотні зміни в організмі!Підвищений вміст калію в крові у дорослої людини, його норма, причини та симптоми залежать від віку, супутніх захворювань і основних хронічних хвороб.

Концентрація компонента понад 7 ммоль/л призводить до складних порушень м’язового тонусу, відбувається зміна реакції, загальмованість і дезорієнтація.

Перевищення калію в крові у дорослої людини: про що говорить, причини і характерні симптоми

Часто діагностується при гострих та невідкладних станах, які часто потребують термінової госпіталізації (свідчення вище 7 ммоль/л). Клінічні симптоми даного процесу спочатку слабко виражені: слабкість у м’язах ніг і рук, втома, апатія, занепад сил і втрата апетиту, сонливість і підвищене серцебиття. Такі прояви люди в літньому віці плутають з підвищеним артеріальним тиском, тим самим доводячи свій організм до небезпечного стану.

Наступна стадія супроводжується вже неможливістю самостійно пересуватися, онімінням нижніх і верхніх кінцівок, загальмованістю, зміною реакції на больові відчуття ззовні (слабка або відсутня реакція на укол, проколювання шкірного покриву, пощипування). Відбувається пригнічення психічної діяльності.

При показниках 8 ммоль/л виникає порушення свідомості, зміна роботи серця, різкі скачки артеріального тиску, тахікардія і брак повітря. Спостерігаються симптоми порушення роботи серцевого м’яза (збільшення ритму серця до 250 ударів, асистолія, фібриляція), які часто призводять до комі, смерті.

Детальніше про симптоми надлишку калію в організмі.

УВАГА! Показник концентрації калію в крові 10 ммоль/л вважається критичним для життя людини. На даному етапі смертність настає в 85% випадках. Найбільш часті причини смерті – зупинка серця.

В даному відео розповідається, яка кількість калію необхідно людині, і яка симптоматика його підвищення:

Діагностика

Причини і симптоми підвищеного калію в крові. Патологія, що викликає незворотні зміни в організмі!
Яка норма калію в сироватці крові, і що робити, якщо аналіз значно вище норми, коли і як можна діагностувати збільшення концентрації іона? Діагностичні методи виявлення захворювання – це комплексне дослідження біоматеріалу (плазма крові), який береться натщесерце вранці. Також до діагностичних заходів належать:

 • Аналіз крові. Норма — 3,3-5,3 ммоль/л для дорослої людини. Показники, що перевищують норму, вважаються чинником, який потребує повторному дослідженні плазми крові. Попередньо ставиться діагноз гіперкаліємія;
 • Визначення калію в сечі при порушеннях функціонування нирок та сечовивідної системи (пієлонефрит, атрофія, некроз) будуть вище 30 ммоль/л;
 • ЕКГ. Показує зміну амплітуди зубця Т, ОКС серця з утворенням синусоїда матерії на плівці;
 • Експрес-тест проводиться у разі серйозного перевищення показника (вище 7 ммоль/л), визначається кількість катіонів у плазмі.

Методи лікування

Про що свідчить підвищений показник калію в крові, може сказати тільки лікар (терапевт). Якщо показник значно вище норми, це завжди є прямим показанням до термінової госпіталізації, самолікування тут недоречно.

При яскраво вираженої гіперкаліємії, що супроводжується порушенням роботи нирок, лікар може прийняти рішення про проведення гемодіалізу і перитонеального діалізу. Якщо показники вище норми і часу для терапевтичного лікування немає, проводиться кровопускання. Анаболизирующие засоби застосовуються для обмеження катаболічних процесів в організмі.

Причини і симптоми підвищеного калію в крові. Патологія, що викликає незворотні зміни в організмі!Якщо аналіз показує некритичні дані (до 6 ммоль/л), а функції нирок і печінки збережені, проводяться лікувальні заходи, які спрямовані на посилення діурезу: введення додаткової кількості інсуліну з глюкозою.

Паралельно проводяться заходи по збільшенню внутрішньовенної рідини (крапельниці хлориду кальцію).

Оскільки при даній патології спостерігається порушення водно-сольового балансу, то важливо обмежити прийом солі ззовні (їжа, питво).

Важливо пам’ятати! Самолікування в домашніх умовах, без постійного контролю аналізів, є згубним для життя хворого. Самолікування може призвести до незворотних процесів: зупинення дихання, серця, атрофії клітин печінки і порушення роботи нирок.

Важливим етапом у процесі лікування є правильне харчування і спеціальна дієта, спрямована на зниження вживання солей і заборонених продуктів:

 • Оливки, маслини;
 • Картопля;
 • Банан;
 • Горіхи;
 • Бобові;
 • Квашена і кольорова капуста;
 • Жирна риба;
 • М’ясо свиняче;
 • Печінка;
 • Петрушка;
 • Тунець;
 • Морква;
 • Дріжджі;
 • Родзинки, мигдаль і сухофрукти.

Разом з тим рекомендовано збільшити кількість питної води до 3,5 л у добу. Солодощі та консерви викорінити.

Радимо ознайомитися: препарати калію та ознаки його нестачі.

Норма калію в крові – запорука не тільки відмінного самопочуття, але і міцного здоров’я. Важливо контролювати всі показники і при перших же симптомах звертатися за професійною допомогою лікаря. Самолікування може тільки нашкодити.