При використанні дров’яного опалення, камінів або пічних комплексів люди іноді стикаються з тим, що дим не йде в трубу, а спрямовується в кімнату.

Це явище називають зворотною тягою. Причини її виникнення можуть бути самими різними.

Чому виникає зворотна тяга

Зміст статті

 • Чому виникає зворотна тяга
  • Вплив конструкції димоходу
  • Вплив вентиляції
  • Природні фактори
  • Стан димохода та особливості експлуатації
 • Важливість усунення зворотної тяги

Будь-поява запаху диму або кіптяви в приміщенні, де стоїть дров’яна піч або камін, повинно насторожити господарів.

ВАЖЛИВО! Поява диму в кімнаті завжди небезпечно для життя і вимагає термінового усунення.

Мало того, що неприємний запах викликає дискомфорт, а сажа бруднить стелі і речі. Чадний газ ще й небезпечний для здоров’я.

Якщо ви побачили або унюхали, що пічка почала диміти, то потрібно шукати причини цього і усувати їх. Розберемося, із-за чого в димоході виникає зворотна тяга.

Вплив конструкції димоходу

Пристрій димоходів в каміні, російської печі або печі-шведці зроблено за різною схемою. Якщо конструкція була виконана з порушеннями, господарям будинку доведеться зіткнутися з цим неприємним явищем.

 • Зворотна тяга одно може виникати при засорах труби сажею;
 • При дуже низькій трубі щодо коника даху дим може потрапляти в кімнату.
 • Відсутність ковпака димоходу стає ще однією причиною.

Якщо піч засмічена, то стійкий запах диму буде з’являтися при розпалюванні, при відкриванні дверцят, при закритті піддувала.

Такі симптоми вказують саме на забитий сажею димоход або помилки в його конструкції (якщо задимлення виникає в новій печі).

Вплив вентиляції

Хороша тяга неможлива без правильної циркуляції повітря в топці. Для регулювання вентиляції в печах є спеціальні заслінки на трубі і пічні дверцята-піддувала. Якщо при розпалюванні печі раптом виникла зворотна тяга або її немає зовсім, то дим йде в кімнату. У таких випадках насамперед потрібно перевірити, чи відкриті заслінка і піддувало.

ВАЖЛИВО! Для посилення струму повітря також необхідно грамотно розмістити трубу на даху. Якщо її верхній край розташований нижче гребеня покрівлі будинку, то виникнення зворотної тяги неминуче.

Природні фактори

У місцевостях, де в холодну пору року часто виникає сильний вітер і поземка, зворотна тяга може виникати при різких поривах.

Для усунення подібної проблеми необхідні спеціальні розсікачі і ковпаки на трубі димоходу. Вони допоможуть послабити пориви вітру, і він не буде задувати дим назад в приміщення.

Нерідко буває, що доводиться протоплювати будинок від нічної вогкості або «нежитлового духу». Якщо це роблять днем, то температура на вулиці буває вище, ніж в будинку. При цьому виникнення зворотної тяги стає звичайним явищем. По мірі нагрівання димоходу і топки нормальна циркуляція повітря відновлюється.

Стан димохода та особливості експлуатації

Як було сказано вище, накопичення сажі в пічних трубах призводить до зниження тяги і появи задимлення в будинку.

Досвідчені пічники радять завжди розтоплювати пічку при повністю відкритих заслінці і піддувалі. У міру прогрівання димоходу сажа прогорає і звертається в попіл. Потім він йде разом з димом на вулицю.

Важливість усунення зворотної тяги

Чому так небезпечно поява зворотної тяги в печі?

Насамперед тим, що чадний газ може стати причиною смерті. Його атоми заміщають атоми кисню в крові і викликають асфіксію або важке отруєння всього організму.

Не варто ризикувати життям своїх близьких. Краще при найменших проблемах з пічкою потрібно відразу звернутися до професіоналів. Вони прочистять димохід, виправлять недоліки в конструкції. А також порадять, як правильно поводитися з каміном або піччю.

Біду простіше запобігти, ніж потім страждати.