19 серпня православна церква відзначає Свято Преображення Господнього, яке в народі називають Яблучним Спасом. В цей день в храмах проводяться урочисті богослужіння і висвітлюють плоди нового врожаю, в тому числі яблука.

На Русі здавна існувало безліч прикмет і повір’їв на Яблучний Спас, а також обрядів і звичаїв, пов’язаних з цим святом. Багато з них дотримуються до цих пір.

Зокрема, склалося безліч приписів щодо того, що можна і що не можна на Яблучний Спас. Ми розповімо про те, як відзначали цей день у давнину і про повір’ях, що мають відношення до Яблучного спасу.

Що дозволяється на Яблучний Спас? З цього дня можна їсти яблука нового врожаю, які до цього часу не було прийнято вживати. Вважалося, що жінка, яка з’їла в літній період до Яблучного Спаса яблуко, приймає на себе давній гріх Єви.

У цей день прийнято залишати підношення в церкві, пригощати яблуками друзів і знайомих, обдаровувати жебраків (недарма казали: «На Яблучний Спас і жебрак яблучко з’їсть»).

Освячені плоди також несли на цвинтар і залишали навіть на занедбаних могилах.

Прикмети та повір’я на Яблучний спас

Розповімо про прикмети, які пов’язані з Яблучним Спасом. Люди вірили, що в свято Преображення Господнього яблука набували чудесну силу.

Якщо з’їсти в цей день яблуко, загадавши заповітне бажання, то воно неодмінно збудеться. Дівчата загадували бажання на женихів, примовляючи: «Що загадано, то надумано, що надумане, то збудеться, що збудеться, не минеться!»

На заході селяни співали пісні, водили хороводи, проводжаючи літо: вважалося, що після цього дня воно закінчується. Вважалося, що яким буде Яблучний Спас, таким і буде Покрив день.

Дощ на Врятував віщував дощову осінь, а суха погода – посушливу. По погоді на Врятував також судили про майбутнє січні. Дощовий Врятував віщував січень сніговий, суха погода – морозний і безсніжний перший місяць року.

З Яблучного Спаса ночі ставали холодними. У народі говорили: «Прийшов Спас – бери рукавиці про запас», «Другий Спас шубу припас».

Що забороняється робити на Яблучний Спас?

Цей день припадає на час Успенського посту, тому віруючим потрібно дотримуватися певні обмеження в раціоні і утримуватися від розваг.

Традиційно під час посту не можна їсти м’ясні і молочні продукти, яйця. В день свята віруючим дозволяється включати в раціон рибу, олію та вино.

В період посту слід відмовитися від перегляду розважальних телепередач, відвідування театрів та кіно.